A A+ A++

Trzy łąki kwietne zdobią Polkowice. Tysiące różnokolorowych kwiatów z pewnością przyciąga uwagę, ale oprócz walorów estetycznych, to rozwiązanie niesie za sobą korzyści ekologiczne oraz oszczędności. Tam, gdzie jest taka możliwość warto więc postawić na łąki, które dobrze znoszą wysokie temperatury oraz deficyt wody.

– Łąki kwietne są odporne na susze, pomagają w walce ze smogiem, poprawiają mikroklimat. Dodatkowo, w przeciwieństwie do trawników, nie wymagają tak częstego koszenia, co daje oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne – wyjaśnia Elżbieta Kaczorowska, Gminny Architekt Zieleni UG Polkowice.

Pierwszą gminną łąkę, z okazji Polkowickiego Festiwalu Ziemi, w ubiegłym roku założyli mieszkańcy wraz z burmistrzem Łukaszem Puźnieckim. Dziś możemy podziwiać tam piękne różnokolorowe kwiaty. W tym roku pracownicy urzędu gminy kontynuowali tradycję. Zakupili nasiona i założyli kolejne sześć arów łąki. Rośliny już kiełkują, a efekty zobaczymy późnym latem.

W Polsce łąki kwietne są doskonałą alternatywą dla wodolubnych trawników. Zamiast chłonąć wodę, zachowują wilgoć w glebie. To rozwiązanie  doskonale sprawdzi się w gospodarstwach domowych. Dzięki nim zużyjemy znacznie mniej wody wodociągowej do podlewania trawników.

Jak informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne w sezonie wiosenno-letnim podlewanie przydomowych trawników i ogródków powoduje zwiększony pobór, a co za tym idzie spadki ciśnienia, a niekiedy nawet okresowy brak wody w kranie. Dlatego, w dobie zmian klimatu warto zmienić podejście do przydomowych rabat oraz zużycia wody.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłota Setka 2019. Zgłoś się do Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny
Następny artykułVelo San – spotkanie partnerów projektu drogi rowerowej w dolinie Sanu