Każdy, kto w ostatnim czasie miał kontakt z innymi osobami może nagle otrzymać od Sanepidu decyzję o obowiązkowej kwarantannie. Na pewno dotyczy ona osób, które wracają z zagranicy. Jest ona objęta rygorem natychmiastowej wykonalności, dlatego warto z góry wiedzieć, gdzie będziemy ją odbywali.
Aktualizacja, poniedziałek 9.30: Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że prowadzenie działalności polegającej na wynajmie min. mieszkań, apartamentów czy kwater jest możliwe (podklasa 55.20) Polskiej Klasyfikacji Działalności. Zmiana w prawie nastąpiła po wprowadzeniu rozporządzenia w sprawie ogłoszenia stanu epidemii, które zastępuje rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego.
Osoby, które wychodzą do pracy lub z innego powodu mają styczność z innymi osobami mogą w każdej chwili otrzymać informację o obowiązkowej kwarantannie, jeśli u osoby z którą miały styczność wykryty zostanie wirus.
W takiej sytuacji natychmiast podać trzeba adres pod którym będziemy stale obecni przez 14 dni – jest on wpisywany do decyzji i przekazywany policji, która zajmuje się kontrolowaniem wykonania kwarantanny. Jeśli tego adresu nie podamy, odpowiednie służby odwiozą nas do ośrodka wyznaczonego na kwarantannę. Dlatego warto zawczasu zastanowić się nad lokalizacją własnej (ewentualnej) kwarantanny i pamiętać, że jeśli w domu nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem do kwarantanny, to zostanie nią objęta cała rodzina.
Czytaj także: to musisz wiedzieć na temat kwarantanny
Należy pamiętać, że złamanie kwarantanny zagrożone jest mandatem do 30 tys. złotych, a nawet odpowiedzialnością karną. Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności.
Kwarantanna dla powracających do kraju
Od północy 15 marca wszystkie osoby, które powracają do kraju obowiązkowo muszą przejść kwarantannę. Na granicy wypełniają kartę lokalizacji pasażera, gdzie muszą wpisać miejsce odbywania kwarantanny. Później ten adres przekazywany jest policji. Jeśli kwarantanna dotyczy osób, które nie mają gdzie się udać (na przykład obcokrajowców) byli i będą oni przewożeni do specjalnie przygotowanych ośrodków.
Psycholodzy w Trójmieście
Obecnie informacja o obowiązkowej kwarantannie dla powracających nie jest niczym nowym, więc osoby, które wracają mają szansę się przygotować. Tak jak rodzina Oli, która obmyśliła precyzyjny, bezpieczny i wygodny dla wszystkich plan:
– Mój tata wraca z zagranicy, bo pracuje jako kapitan na statkach handlowych. Jeśli wróci do domu rodzinnego, to moja mama i siostra utkną z nim w kwarantannie. Rozważamy możliwość pojechania po niego na dwa samochody, po czym on wsiadłby sam do jednego z nich i pojechał na dwa tygodnie do mojego, wypełnionego zapasami jedzeniowymi, mieszkania. W tym czasie ja z mężem zamieszkalibyśmy z mamą i siostrą – opowiada Ola.
Jednak nie wszyscy, którzy wracają do kraju mają tu dom i rodzinę. W mediach społecznościowych mieszkania szuka kobieta, której kończy się wiza w Australii i będzie musiała wrócić do kraju. Pyta: “kto ma do wynajęcia mieszkanie do odbycia kwarantanny po powrocie do Polski?”. W innym wpisie czytamy: “Znajomi! Znajomi znajomych! Szukam dla siostry wracającej z zagranicy mieszkania na czas kwarantanny. Nie ma gdzie przetrwać czasowego odizolowania.”
Koronawirus: oferty pomocy
Wynajęcie mieszkania od przedsiębiorcy nielegalne
Rynek szybko zareagował na takie potrzeby. W serwisach ogłoszeniowych pojawiły się ogłoszenia o najmie mieszkań na czas kwarantanny. Są ludzie, którzy z takich ofert korzystają.
Koronawirus w Trójmieście – raport
– W moim bloku jest mieszkanie na wynajem. Było puste. Ale przyjechało dwóch panów z poduchami i kocami i się tam zamknęli. Teraz pod drzwiami ktoś zostawia im zakupy – opowiada gdynianka, która zadzwoniła do redakcji.
Prywatne mieszkania i apartamenty normalnie dostępne są także w popularnych serwisach rezerwacyjnych. Problem w tym, że zgodnie z rozporządzeniem ministra obowiązuje w tej chwili zakaz prowadzenia takiej działalności – dotyczy to mieszkań wynajmowanych na doby czy kwater dla gości.
Według wstępnie uzyskanej przez nas od Ministerstwa Zdrowia interpretacji zakaz ten obowiązuje dla lokali, których właścicielami są przedsiębiorcy prowadzący działalność w podklasie 55.20 Polskiej Klasyfikacji Działalności. Jeśli właścicielem jest osoba prywatna – można je wynająć.
W Trójmieście są przygotowane miejsca do odbycia kwarantanny
Dla osób, które nie mają gdzie odbyć kwarantanny, na zlecenie Wojewody Pomorskiego gminy przygotowały specjalne miejsca.
– Jeżeli osoba zakwalifikowana do kwarantanny, nie ma możliwości odbycia jej w domu, zostaje skierowana do zapewnionej przez wojewodę kwarantanny zbiorowej w odpowiednio przygotowanych do tego celu miejscach. Obsługą kwarantanny zbiorowej zajmują się jednostki samorządu terytorialnego. Możliwych do wykorzystania jest łącznie kilka tysięcy miejsc w skali województwa – informuje biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Sopot dysponuje na dzień dzisiejszy 50 takimi miejscami. Podobnie jest w Gdyni. Gdańsk nie podał dokładnej liczby przygotowanych miejsc.
– Na wniosek Wojewody Pomorskiego prezydent Gdyni wskazał lokal, który po wyposażeniu kwaterunkowym przez służby wojewody, może pełnić miejsce kwarantanny. Lokal przewidziany jest na zakwaterowanie około 50 osób – informuje Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Gdyni.
W Gdańsku, Sopocie i Gdyni miejsca takie takie pozostają w dyspozycji wojewody oraz sanepidu. Ich adresy nie są podawane do wiadomości publicznej ze względów bezpieczeństwa oraz dla uszanowania prywatności osób, które będą tam przebywać.
Koronawirus w Trójmieście – wszystkie informacje
– Informacje o miejscach przeznaczonych na kwarantannę można uzyskać u dyżurnego Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody pod numerem 58 302 32 32. Osoby powracające z zagranicy na nasz teren administracyjny, a które nie mają warunków na odbycie kwarantanny powinny skontaktować się gdyńskim sanepidem, który w porozumieniu z dyżurnym Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody wskaże miejsce do odbycia kwarantanny w jednym z pięciu miejsc na terenie województwa.
Izolacja a kwarantanna
Izolację stosuje się wobec osób, o których wiadomo, że są chore – można ją odbywać tylko we własnym domu (pacjenci z łagodnymi objawami) albo w szpitalu.
Kwarantannę stosuje się wobec tych osób, które zostały wystawione na ryzyko zakażenia chorobą i w związku z tym mogą, ale nie muszą, zachorować.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS