625 mężczyzn, którzy w tym roku ukończą 19. rok życia oraz 146 innych, którzy nie uregulowali dotąd stosunku do służby wojskowej, otrzyma wezwanie do gliwickiego WKU. Oprócz nich w kwalifikacji weźmie udział 11 kobiet.
Kwalifikacja wojskowa w naszym mieście rozpocznie się 9 maja i potrwa 4 tygodnie – do 6 czerwca. Wezwani będą musieli udać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień przy ulicy Zawiszy Czarnego 7, która działa w godzinach od 8:00 do 15:00. Obowiązek stawienia się przed komisją obejmie mężczyzn zameldowanych na pobyt stały lub pobyt czasowy na terenie Gliwic. Z kolei między 13 czerwca a 6 lipca w to samo miejsce będą musieli przybyć mieszkańcy powiatu (ale już w innych godzinach – między 9:00 a 16:00).
Każda z osób podlegających stawieniu w WKU otrzyma indywidualne zawiadomienie ze wskazaniem dnia i godziny stawienia się.
Kwalifikacja wojskowa obejmuje następujące czynności:
- sprawdzenie tożsamości osoby podlegającej kwalifikacji wojskowej,
- ustalenie kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej – badanie lekarskie, które przeprowadza Powiatowa Komisja Lekarska,
- założenie ewidencji wojskowej i wydanie wojskowego dokumentu osobistego (książeczki wojskowej).
Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej powinna przedstawić:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
- jeśli posiada – dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,
- aktualną fotografię o wymiarach 3 cm x 4 cm bez nakrycia głowy,
- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobierania nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe (np. świadectwo szkolne).
Dodatkowe informacje – w czasie trwania kwalifikacji wojskowej – będzie można uzyskać w dni robocze w godz. 8:30 – 14:30, pod numerem telefonu: 261-124-689.
Dostałeś wezwanie? Co grozi za niestawienie się w WKU?
W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub komendanta WKU nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia.
Może też zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Według analizy przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w latach 2015 i 2016 w 35 jednostkach samorządu terytorialnego (24 urzędy miast i gmin oraz 11 starostw powiatowych), do kwalifikacji wojskowej nie stawiło się odpowiednio 2286 i 2264 wezwanych. Każdorazowo większość absencji nie została w żaden sposób uzasadniona (60 i 64 %). W 2015 zarządzono przymusowe doprowadzenie do komisji wobec 360 osób (26%), z czego skutecznie zrobiono to w 4 % przypadków (55 osób). Rok później proporcje te były bardzo podobne.
– Ze sprawozdań Wojewódzkich Sztabów Wojskowych wynika, że w 2016 r. do kwalifikacji wojskowej na obszarze całego kraju, nie stawiło się 38.493 mężczyzn (w tym 26.501 z roczników starszych, czyli mężczyzn w wieku 20-24 lata), co stanowiło 16,2 proc. ogółu osób do tego zobowiązanych. Według sprawozdań z kwalifikacji wojskowej 62 proc. osób, które nie stawiają się do niej przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a 29 proc. osób to osoby poszukiwane – czytamy w raporcie NIK.
(żms)
fot. WKU Gliwice
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS