Kurtyka: w połowie 2021 r. zacznie funkcjonować fundusz gwarancyjny dla kredytów w “Czystym powietrzu”
09.01.2021r. 08:00
Ustawa przewiduje m.in. powstanie Funduszu Ekologicznych Poręczeń i Gwarancji, z którego będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne, np. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.
Minister klimatu i środowiska poinformował PAP, że obecnie trwają uzgodnienia szczegółów funkcjonowania instrumentu gwarancyjnego między BGK, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i zainteresowanymi bankami. Wkład finansowy ma wnieść NFOŚiGW.
“Trwają rozmowy na temat tego funduszu, na pewno zacznie on działać w połowie 2021 r. Przy współpracy z BGK przygotowano roboczą treść rządowego programu gwarancyjnego, który po konsultacjach będzie przedstawiony Radzie Ministrów do akceptacji.” – powiedział Kurtyka.
Jak wynika z oceny skutków regulacji, szacowana wysokość wpłat do Funduszu w trakcie 7 lat trwania programu ma wynosić ok. 924 mln zł, jednak faktyczna wysokość planowanych zasileń będzie znana po podpisaniu umowy pomiędzy NFOŚiGW a BGK.
Prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski tłumaczył we wcześniejszej rozmowie z PAP, że w uproszczeniu po zaciągnięciu kredytu na inwestycję i jej realizacji, dotacja z NFOŚiGW przewidziana w “Czystym powietrzu” stanowiłaby częściową spłatę kapitału kredytu, resztę zobowiązania regulowałby beneficjent. Gwarancja BGK będzie stanowić formę zabezpieczenia spłaty tego kredytu.
Minister podkreślił, że w sprawie programów mających na celu poprawę jakości powietrza ministerstwo chce iść “szeroką ławą” m.in. dlatego w grudniu NFOŚiGW podpisał umowę z PFR, której celem jest wsparcie m.in. samorządów w termomodernizacji budynków użyteczności publicznej.
Chodzi o model ESCO, czyli formę rozliczenia, w której prywatny podmiot przeprowadza termomodernizację i optymalizację zużycia energii np. budynku, a właściciel spłaca tę inwestycję z uzyskanych oszczędności. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zamawiający nie musi angażować własnych zasobów finansowych.
Kurtyka wskazał, że oprócz firmy ESCO – operatora efektywności energetycznej – NFOŚiGW angażować będzie się finansowo, a PFR będzie wykupywał wierzytelność firmy. Inwestor, czyli w tym przypadku gmina, będzie spłacać kredyt z oszczędności, jakie powstają dzięki zrealizowanej termomodernizacji.
Zgodnie z zapowiedziami pilotaż ESCO ma ruszyć w ciągu kwartału.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS