A A+ A++

Złoto jest od lat uznawane za jeden z najlepszych sposobów na długoterminowe przechowywanie oszczędności. To wynik bardzo wysokiej stabilności kursu tego kruszcu – jego wycena może się jednak zmieniać w zależności od różnych czynników. Co wpływa na cenę złota?

Poziom zainteresowania złotem wśród inwestorów

Jednym z głównych mechanizmów stojących za zmianami kursu złota jest prawo popytu i podaży, które możemy zaobserwować na praktycznie każdym rynku. Jeśli zainteresowanie ze strony inwestorów jest wysokie, cena rośnie – w przeciwnej sytuacji kurs spada. Wiąże się to bezpośrednio z liczbą ofert zakupu i sprzedaży, które muszą dostosowywać się do aktualnego stanu rynku. Należy jednak mieć na uwadze, że w długoterminowym ujęciu złoto cieszy się dość stabilnym poziomem zainteresowania. Wynika to nie tylko z jego popularności w roli środka przechowującego wartość, lecz także z jego praktycznego wykorzystania. Złoto jest stosowane zarówno w branży jubilerskiej, jak i w elektronice, co sprawia, że jeszcze przez bardzo długi czas pozostanie jednym z najbardziej wartościowych surowców na świecie.

Poziom wydobycia złota

Złoto to surowiec o ograniczonej dostępności – jest to również jeden z głównych powodów, dla których metale szlachetne tak dobrze trzymają wartość. W przeciwieństwie do standardowych walut nie dotyka ich inflacja. Kurs złota może jednak zmieniać się w czasie z uwagi na inne czynniki, takie jak poziom wydobycia. Złoto jest obecne w złożach w coraz mniejszej ilości, a aktualne potrzeby wymuszają korzystanie z bardziej zaawansowanych metod. Obydwie z tych kwestii powodują spadek podaży, co przekłada się na stopniowy wzrost kursów złota.

Dolar amerykański a złoto

Choć złoto jest często traktowane jako alternatywa dla przechowywania oszczędności w standardowych walutach, należy mieć na uwadze, że również i one mają wpływ na wycenę tego metalu szlachetnego. Widać to w szczególności na przykładzie dolara amerykańskiego, który jest wykorzystywany w sporej części transakcji obejmujących wymianę złota. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że dolar i złoto mają ujemną korelację – oznacza to, że gdy kurs USD rośnie, cena złota spada, i na odwrót. Zazwyczaj ta reguła znajduje odwzorowanie w rzeczywistości, ale warto pamiętać, że w zależności od sytuacji politycznej i ekonomicznej kursy zarówno walut, jak i kruszców mogą poruszać się również w tym samym kierunku.

Sytuacja gospodarcza a kurs złota

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy inwestowaniu w złoto, jest sytuacja gospodarcza inwestorów. Co do zasady, jeśli ekonomia jest mniej stabilna, rośnie zainteresowanie bezpieczniejszymi aktywami – zalicza się do nich właśnie metale szlachetne. Pozytywny wpływ na popyt na złoto ma również wzrost zamożności społeczeństwa, a także rosnący poziom inflacji. Nieco inaczej jest natomiast w przypadku stóp procentowych – jeśli są one wysokie, inwestorzy mogą być skłonni do przeniesienia swojego kapitału do innych aktywów, które potencjalnie mogą zapewnić większy zysk kosztem większego ryzyka.

Jak inwestować w złoto?

Przez długi czas główną metodą inwestowania w złoto był zakup kruszcu w formie fizycznej, przez co była to opcja zarezerwowana wyłącznie dla niewielkiego grona. Wraz z pojawieniem się rynków finansowych taka możliwość stała się jednak dostępna niemal dla każdego. Inwestorzy mogą skorzystać z różnych metod, by inwestować w złoto – najczęściej są to kontrakty typu futures i kontrakty CFD, jak również fundusze ETF odwzorowujące kurs tego metalu szlachetnego.

Aktualizacja: 15/04/2024 10:57

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzkolenie “ABC tworzenia projektu” dla organizacji pozarządowych
Następny artykułW weekend w tv i na VOD: Gliniarz z Beverly Hills