Akcje IPO to ciekawy instrument inwestycyjny, na który decyduje się coraz więcej osób. Freedom24 oferuje duży wybór spółek z akcjami IPO i szczyci się średnim zwrotem na końcu okresu blokady wynoszącym 52,87 proc.
Czym Jest i Jak Działa IPO?
IPO to skrót od Initial Public Offering, czyli pierwszej oferty publicznej. W ramach niej spółka po raz pierwszy oferuje inwestorom zakup swoich akcji lub udziałów. Nieodłącznym elementem debiutu na giełdzie jest przy tym prospekt emisyjny, który informuje potencjalnych inwestujących o ryzyku, sytuacji finansowej, perspektywach rozwoju czy zarządzie spółki. Jest to żmudny i długi proces, a sam dokument zaakceptować musi jeszcze KNF.
Bardzo często fundusze pozyskane z IPO przeznaczane są na dalszy rozwój działalności. Co kluczowe, uczestnicy pierwszej oferty publicznej kupują akcje po specjalnej cenie dla wczesnych inwestorów. Z tego miejsce można je sprzedać w pierwszy dzień notowań lub w dalszym ciągu trzymać na swoim koncie w długim terminie.
Jakie Spółki Mogą Być notowane na Giełdzie?
Plany wejścia na giełdę rozpoczynają się 24 miesiące wcześniej i składają się z wielu rozmów strategicznych oraz długich przygotowań. Emitentem akcji mogą być przy tym wyłącznie podmioty posiadające status spółki akcyjnej.
Trzeba pamiętać, że warunków wejścia na giełdę jest sporo – w tym także pod kątem prawnym. O samej decyzji decydują dodatkowo aktualni udziałowcy firmy, którzy muszą być zgodni co do debiutu giełdowego.
W Jaki Sposób Brać Udział W IPO?
Żeby zacząć swoje inwestycje, konieczne jest posiadanie konta maklerskiego. Freedom24 daje możliwość kupienia akcji spółek zarówno europejskich, jak i amerykańskich, które mają w swojej ofercie IPO.
Jeszcze przed właściwą emisją akcji, spółka zbiera zapisy inwestorów i tworzy listę popytu. Za pomocą domu maklerskiego zapisujemy się wówczas na daną liczbę akcji, które oferowane są za ustaloną cenę. Zapisy trwają zazwyczaj dwa tygodnie, chociaż okres ten może zostać zmodyfikowany w zależności od popytu.
W przypadku, gdy zainteresowanie jest zbyt duże, dochodzi do redukcji zamówień, otrzymujemy akcje podzielone proporcjonalnie wśród inwestorów. W takiej sytuacji, zapisując się na przykładowe 100 akcji, przy redukcji na poziomie 60%, otrzymamy ich 60.
Jak Wybrać Odpowiednie IPO?
Zgodnie z danymi giełdy NASDAQ, wycena 69% spółek debiutujących w 2021, urosła już w pierwszym dniu notowań. Statystycznie, średni zwrot z takiej inwestycji wynosił 21,11 proc. Często jest to zatem okazja do kupna akcji po promocyjnej cenie, jednak wybór firmy, której wartość urośnie może okazać się trudna, tym bardziej że jest on całkiem szeroki.
Przy wyborze IPO, warto kierować się prospektem emisyjnym spółki. Pod uwagę należy wziąć też aspekty jak sektor działalności firmy, jej wiek, bazę klientów, konkurencję, próg rentowności czy wzrost sprzedaży.
Przykłady Wcześniejszych IPO
Inwestycje w pierwsze oferty publiczne spółek przyciągają ludzi głównie przez rekordowe zwroty z przeszłości. Przykładem może tu być Alibaba czy Airbnb, które zapewniły swoim inwestorom bardzo wysokie zwroty. W przypadku drugiego serwisu, kupując akcję spółki na samym początku, moglibyśmy liczyć na imponujący zwrot w wysokości 188,85 proc.
Można wymieniać wiele spółek, które osiągnęły spektakularny sukces podczas debiutu na giełdzie. W głównej mierze są to firmy technologiczne, które ogólnie dominują na giełdzie – jest to chociażby C3 AI, która zajmuje się rozwojem sztucznej inteligencji. Wchodząc na giełdę pod koniec 2020, zapewniła swoim inwestorom podobny wzrost wartości portfela, bo aż o 140 proc.
Czym Jest Okres Lock-up?
Klauzula lock-up to istotna część każdej inwestycji w IPO. Zobowiązuje ona akcjonariusza do niepozbywania się wszystkich akcji lub jej części przez określony czas. Ma to na celu zagwarantowanie inwestorom, że po zakończeniu oferty, cena akcji nie spadnie przez zbyt dużą sprzedaż udziałów.
Umowa dotyczy zwykle biura maklerskiego lub kluczowych akcjonariuszy. To oni są bowiem najważniejszymi inwestorami danej spółki.
We Freedom24, kupno terminowanego kontraktu kosztuje od 10% do 15% aktualnej ceny akcji. Pozwala to znacząco zmniejszyć ryzyko swojej inwestycji, o czym powiemy więcej w kolejnej sekcji.
Zmniejszanie Ryzyka Inwestycji
Mimo obiecujących wyników z przeszłości wczesna inwestycja nie zawsze wiąże się z dużym sukcesem. Dobrym przykładem jest tu IPO Ubera, które miało miejsce w 2019 roku – spadek wartości akcji nastąpił już w pierwszym dniu, a pod koniec dostępności spółki w publicznym obrocie, odnotowano spadek w wysokości -7,6 proc.
Dobrym sposobem na zmniejszenie ryzyka strat jest dywersyfikacja swojego portfela tak jak w przypadku standardowych inwestycji w papiery wartościowe. Dobre będzie zatem ulokowanie środków u wielu emitentów oferowanych przez Freedom24 oraz dokonanie ich drobiazgowej analizy.
Podsumowanie
Pierwsza oferta inwestycyjna to dobra alternatywa dla inwestycji w ETF czy tradycyjne papiery wartościowe. Oczywiście, jak każda inwestycja wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem lub losowością, chociaż jako instrument inwestycyjny może posłużyć w osiąganiu wysokich stóp zwrotu.
Przy zachowaniu ostrożności, dogłębnej analizie spółki oraz rozważeniu wszystkich wad i zalet tej inwestycji, może okazać się ona skutecznym sposobem na pomnożenie kapitału lub co najmniej uchronieniem go przed inflacją. Ponadto zalecamy korzystanie z biur maklerskich jak Freedom24, które zapewniają wsparcie doświadczonych analityków. Tym sposobem, przedstawione zostaną nam tylko najciekawsze propozycje spółek IPO.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS