A A+ A++

Niejedna osoba, przechadzając się wśród straganów na pchlim targu, marzyła, że jakimś cudem trafi na coś potencjalnie drogocennego. Choć zwykle takie zakupy kończą się nabyciem kolejnego drobiazgu do domu, to Florze Steel udało się “wyhaczyć” ukryty skarb. Prawda wyszła jednak na jaw dopiero po kilku dekadach.

Zobacz wideo
Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Kupiła broszkę na pchlim targu. Dopiero po 35 latach poznała jej wartość

Flora Steel, absolwentka historii sztuki, ponad 30 lat temu wybrała się na targ staroci. Jej uwagę przykuła specyficzna broszka w stylu gotyckim. Od razu jej się spodobała, zatem kupiła ją za niecałe 20 funtów (ok. 100 zł). Wiele lat później, w marcu 2023 roku, przeglądając filmiki na platformie YouTube, natrafiła na klip z programu BBC “Antiques Roadshow” z 2011 roku, gdzie ekspert ds. biżuterii opowiadał o broszkach zaprojektowanych w XIX wieku przez słynnego angielskiego architekta. Opis jednej z nich brzmiał  znajomo. 

– “Pomyślałam, że przypomina mi broszkę, którą znalazłam 35 lat temu. Prawie spadłam z krzesła”- przyznała w oświadczeniu cytowanym przez portal Smithsonian Magazine. Broszka wykonana ze srebra, koralu, malachitu oraz lapis lazuli stanowiła niezwykłe odkrycie. Steel natychmiast skontaktowała się z Gildings Auctioneers w Leicestershire w Anglii, domem aukcyjnym, który był znany z tego, że wcześniej sprzedał dwie inne broszki projektu Burgesa.

Historia lubi zatoczyć koło. To nie pierwsza broszka Burgesa znaleziona w ten sposób

Pierwsza broszka architekta, który oprócz projektowania budynków znany był również z tworzenia stylizowanej na gotyk biżuterii, została sprzedana za 31 tys. funtów (ok. 156 tys. zł). Druga z kolei, w wyniku aukcji prywatnej, trafiła do Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Obie zostały znalezione w ten sam sposób – po zakupie na pchlim targu.

Zestaw wyjątkowych broszek powstał z myślą o dwóch ślubach, podczas których miały być one noszone przez druhny. Według szkiców Burges zaprojektował łącznie dziewięć sztuk wyróżniającej się biżuterii – sześć ze srebra i trzy ze złota. Szacowana wartość broszki Flory Steel to obecnie 19 tys. dolarów (ok. 75 tys. zł).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamykają fragment Piastowskiej. Wyznaczono objazdy
Następny artykułUrząd Miasta w Pile: Akcja doręczania decyzji podatkowych na 2024 r.