1 200 złotych wydał mieszkaniec Kętrzyna na kilka opakowań rękawic. Mężczyzna zamówił je na jednej ze stron internetowych. Jednak zamiast zamówionego towaru, dostał w przesyłce makulaturę.
Zakupy przez Internet dają wiele korzyści, ale pojawia się również szereg zagrożeń. Policjanci apelują, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności.
Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne. Jednak czasami naszą chęć zaoszczędzenia i roztargnienie wykorzystują oszuści. Przekonał się o tym pewien mieszkaniec Kętrzyna. Mężczyzna zamówił kilkanaście opakowań rękawic za 1 200 zł. Po wpłaceniu pieniędzy otrzymał paczkę, jednak nie z tym towarem, który zamówił. W pudełku znajdowała się makulatura…
– Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Nigdy nie kupujmy w sieci, korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć – tłumaczy asp. Ewelina Piaścik, rzecznik Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie. – Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, a przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych – dodaje policjantka.
Warto też zwrócić uwagę czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.
Uważać należy też, a może wówczas szczególnie, podczas procedury płacenia za zamówiony towar. Płacąc kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione.
– Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze – wyjaśnia Ewelina Piascik.
Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy też komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. Ponadto, otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków. Na stronę sklepu
wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi, a kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, gdyż telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i „dokumentacji”.
– Jeżeli mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa – podpowiada policjantka. red
Zdjęcie: Makulatura zamiast rękawic… Fot. KPP Kętrzyn
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS