Pogoda za oknem jeszcze nas nie rozpieszcza i raczej nikt nie myśli o zakupie klimatyzatora już teraz. Tymczasem to dobry i jak najbardziej uzasadniony pomysł – możemy znaleźć urządzenia w atrakcyjnej cenie i nie przepłacać w momencie, gdy nadejdzie fala upałów. Przy zakupie klimatyzatora przenośnego trzeba być jednak czujnym – sprzedawcy stosują niejednokrotnie nazwę „klimatyzator bez rury”, chociaż taki nie istnieje.
Klimatyzator przenośny musi mieć rurę
Urządzenia nazywane klimatyzatorami bez rury to w rzeczywistości klimatyzery (klimatory), które chłodzą (a raczej nie chłodzą, o czym dalej), wykorzystując wodę lub kostki lodu, a nie czynnik roboczy.
Klimatyzer wypuszcza parę wodną, która jest co prawda zimna, ale obniża temperaturę tuż przy wylocie urządzenia i tylko tam można odczuć wrażenie lekkiego chłodu (około 1°C mniej). Powietrze w pomieszczeniu pozostaje jednak nagrzane, a dodatkowo pojawia się uczucie duszności spowodowane nagromadzeniem wilgoci.
„Klimatyzator bez rury” to brak efektu, na którym Ci zależy, a w pakiecie również pogorszenie samopoczucia a na dłuższą metę możliwy rozwój pleśni i grzybów na ścianach.
Nie daj się zwieść niskiej cenie klimatyzerów – chociaż kupisz je nawet za 100 zł na aukcji internetowej, będą to pieniądze wyrzucone w błoto.
Najlepszy klimatyzator pokojowy to ten z rurą wyrzutową. Tylko dzięki niej możliwe jest skuteczne działanie urządzenia, ponieważ to rurą usuwane jest ciepłe powietrze z pomieszczenia.
„Prawdziwy” klimatyzator przenośny ponadto wyposażony jest w:
- skraplacz,
- sprężarkę,
- krążący czynnik chłodniczy.
Dobierz moc do pomieszczenia
Chcesz, by klimatyzator przenośny działał jak należy? Dobierz jego parametry do indywidualnych potrzeb.
Najważniejsza w tym przypadku jest powierzchnia pokoju, w którym chcesz stosować urządzenie –
do ochłodzenia 1 m³ powietrza potrzeba około 0,03 kW mocy chłodniczej. Jeśli pokój ma powierzchnię 30 m² i wysokość standardową 2,7 m, będziesz potrzebować klimatyzatora o mocy minimum 2,43 kW (co wynika z obliczeń: 30 x 2,7 x 0,03).
Innymi istotnymi parametrami są:
- Przepływ powietrza, który określa szybkość chłodzenia. Powinno być to min. 300 m³/h.
- Zakres temperatur – to zazwyczaj 16-30°C. Różnica między temperaturą w pomieszczeniu a tą na zewnątrz nie powinna przekraczać 7°C.
- Głośność pracy – niestety prawda jest taka, że cichy klimatyzator przenośny jest nieefektywny, nawet mimo zapewnień sprzedawców. Istotny jest stosunek głośności do wydajności: przy 55 dB moc klimatyzatora powinna wynosić min. 3,5 kW.
- Ekologiczność czynnika roboczego – obecnie najbardziej godnym polecenia jest czynnik R290, który nie przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego.
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie klimatyzatora, zapoznaj się z recenzjami ekspertów w tej dziedzinie, np. sprawdzając rzetelny ranking klimatyzatorów przenośnych.
Pamiętaj, że tanie klimatyzery, nazywane „klimatyzatorami bez rury”, nie są warte zakupu, ponieważ nie chłodzą. Najkorzystniejszy stosunek ceny do wydajności uzyskasz, kupując klimatyzator przenośny z rurą – rekomendujemy klimatyzatory o wyższej mocy, np. opłacalne klimatyzatory Fersk Vind.
artykuł promocyjny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS