Pandemia koronawirusa zmieniła sposób funkcjonowania wielu instytucji. Ograniczyła działalność niektórych z nich, innym zarzuciła nowy sposób działania. Takie wyzwania stanęły m.in. przed Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sztuki w Oleśnicy.
Na co postawił oleśnicki ośrodek kultury w czasie pandemii? Dyrektor Agata Szpiłyk wylicza podcasty, warsztaty na kanale YouTube, akcje facebookowe, wystawy w plenerze, ale także koncerty online, które okazały się wyzwaniem dla animatorów kultury i atrakcją dla publiczności. Oto nasz przegląd wydarzeń przygotowanych przez MOKiS w 2020 roku.
Projekty i akcje online
– Celem projektu funkcjonującego pod hasłem „Pani, kiedyś to było…” jest utrwalenie mikrohistorii oleśniczan sprzed kilkudziesięciu lat – mówi dyrektor ośrodka Agata Szpiłyk. – Wspominamy codzienność ze szczególnym uwzględnieniem życia kulturalno-rozrywkowego i sposobów spędzania wolnego czasu.
Projekt w formie podcastów realizowany jest przez Oleśnicki Dom Spotkań z Historią. Premiera pierwszego odcinka odbyła się w maju w ramach Nocy Muzeów.
„Szekspir na trawie” to z kolei warsztaty teatralne z młodzieżą, które od 3 lat prowadzone są przez Anię Rakowską. Kontynuacją zajęć stacjonarnych były indywidualnie spotkania online z instruktorką, w trakcie których młodzi aktorzy przygotowywali monologi do swoich spektakli. Te zostały nagrane, a potem zmontowane w formie video-performance. Co ważne, projekt został zgłoszony do Ogólnopolskiej Giełdy Projektów Animacyjnych organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i był wśród 16 finałowych projektów wybranych jako przykład dobrych praktyk „Animacji w sieci”. W październiku 2020 r. został zaprezentowany publicznie w Warszawie.
„KULTURA(l)net” na Facebooku MOKiS-u
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki tworzy także cykl wpisów pod wspólnym hasłem „KULTURA(l)net”, w których poleca inicjatywy, wydarzenia i ciekawostki umożliwiające nieprzerwany kontakt z dobrej jakości kulturą. W ramach cyklu przeprowadzono także tegoroczną akcję społeczno-edukacyjną ŻONKILE, w której przypomniano o rocznicy powstania w getcie warszawskim i o żyjących tam artystach.
Animatorzy kultury zaprosili również mieszkańców do udziału w akcji „Oleśnica Od Rzeczy Do Rzeczy”. – Jej celem jest podzielenie się zdjęciami i historiami rodzinnych pamiątek, które są ważne, przypominają o ważnych rodzinnych wydarzeniach i wzbudzają wspomnienia i dużo emocji – przypomina ośrodek kultury, podkreślając, że do akcji może dołączyć każdy mieszkaniec Oleśnicy, publikując na swoim Facebooku zdjęcie rodzinnej pamiątki z jej opisem i hasztagiem akcji #OleśnicaOdRzeczyDoRzeczy.
Warsztaty na YouTube
Nie brakowało też przedsięwzięć realizowanych na kanale YouTube MOKiS-u. Wśród nich były warsztaty edukacyjne, np. Teatr Mały, czyli cykl filmów pokazujących, jak stworzyć pacynki do domowego teatrzyku; Środy ze Sztuką – cykl filmów inspirujących do twórczości plastycznej będących kontynuacją zajęć stacjonarnych z artystą Markiem Wałęgą; warsztaty modelarskie – latawiec prowadzone przez Kazimierza Surowiaka; warsztaty mangi i komiksu dla młodzieży – przygotowane przez artystę Szymona Teluka; czy też Dzień Dziecka „Lokomotywa” Tuwima w wykonaniu mieszkańców w ramach którego ośrodek zaprosił znanych oleśniczan i stałych współpracowników MOKiS do nagrania fragmentu wiersza „Lokomotywa” Tuwima.
Akcja Kulturalne Prezenty Na Święta
– W ramach akcji przygotowaliśmy kulturalne prezenty dla mieszkańców . Byly to spektakle, koncerty online i małe wydarzenia w plenerze, które można było sukcesywnie rozpakowywać i z nich korzystać online – wyjaśnia Agata Szpiłyk Wydarzenia udostępniane były na stronie internetowej w formie linków do kanału YouTube MOKiS i kanałów artystów.
MOKiS przygotował jedenaście takich wydarzeń, w tym 10 online. Obejrzało je łącznie 4100 osób. Wśród nich był spektakl baletowy „Dziadek Do Orzechów”, koncert noworoczny Marcina Wyrostka CORAZON (oba wydarzenia były nagrane w oleśnickiej sali widowiskowej), kolędy w wykonaniu wrocławskich muzyków – Andrzeja Waśniewskiego zespołu Elite Band, czy też kolędy w wykonaniu Oleśnickiego Kameralnego Chóru APPASSIONATA.
Śpiewamy online
Ze względu na epidemię COVID-19 nie udało się przeprowadzić przesłuchań do III Przeglądu Wokalnego SONORO w formie stacjonarnej. W pierwszym etapie uczestnicy przesyłali mailowo filmy z nagraniem wykonania. Wybrane wykonania przeszły do drugiego etapu – publicznego głosowania i o wyborze laureatów z każdej kategorii zdecydowali mieszkańcy.
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki zaprosił oleśniczan także do udziału w innych konkursach. Był to m.in. konkurs fotograficzny ,,W zielone gramy”, konkurs plastyczny „Po Kolędzie” na kartkę pocztową nawiązującą do tradycji kolędowania, konkurs plastyczny „Świat przez pryzmat Beksińskiego” nawiązujący do twórczości Zdzisława Beksińskiego.
Online oleśniczanie mogli oglądać także wystawy. M.in. malarstwa Anny Bieli „Face to Face”, „Strefę (Dys)Komfortu”, Pawła Maciaka „ALFA” , czy „Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego” i „Solidarność na papierze – 40 lat Solidarności” w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią. Mieszkańców zaproszono także na 9 wystaw plenerowych. Oglądaliśmy „Papieża Pielgrzyma”, „30 lat Samorządu Terytorialnego”, Oleśnickich Artystów”, „Oleśnicę Dwurnikiemn”, „Oleśnickie zabytki”, „Jazz Tyrmanda”, czy „Oleśnicę w migawce”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS