A A+ A++

21 marca świętujemy nadejście wiosny. Wiosną natura budzi się do życia z zimowego letargu. Jest to czas symboliczny, czas nadziei, oczekiwania na pozytywne zmiany, czas odrodzenia. Jesteśmy pełni energii i nowych pomysłów, otwierają się nowe perspektywy i możliwości. Odczuwamy podniecenie i ekscytację, a zwiastuny wiosny – ciepło, kiełkująca zieleń, coraz dłuższe dni i w związku z tym coraz więcej światła – tylko to potęgują. Mamy ochotę na rewolucje w różnych sferach życia. Potwierdzają to wybuchy rebelii nazywanych „wiosennymi”, takie jak Wiosna Ludów 1848–49, praska wiosna 1968 czy Arabska Wiosna 2010–2013. Wiosnę można określić jako stan umysłu: gotowości na zmiany, pozytywnego nastawienia, poczucia wolności i nieskrępowania. Wiosna niejednokrotnie wywołuje w nas w euforię.

Wiosna stanowi też niewątpliwie jedną z największych inspiracji artystów, potrafiącą zawładnąć ich umysłami i emocjami. Przykłady można by mnożyć we wszystkich dziedzinach sztuki. Od najdawniejszych czasów tworzono jej alegoryczne wizerunki, ze słynną „Primaverą” Botticellego na czele. Na polskim podwórku występuje dosłownie lub symbolicznie w malarstwie Chełmońskiego, Malczewskiego, Ruszczyca, Wyczółkowskiego, Axentowicza, Pruszkowskiego itd. W literaturze można ją odnaleźć chociażby w utworach: „Do Justyny. Tęskność na wiosnę” Karpińskiego, „Chłopi” Reymonta, „Przedwiośnie” Żeromskiego, „Herostrates” Lechonia, „Czarna wiosna” Słonimskiego, „Wiosna (Dytyramb)” Tuwima lub „Serce roście” Kochanowskiego. W muzyce wiosna jest obecna m.in. w dziełach: „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, sonacie skrzypcowej, tzw. „Wiosennej”, Ludwiga van Beethovena, „Wiośnie” op. 74 nr 2 Fryderyka Chopina i „Wiosennych wodach” Siergieja Rachmaninowa. Nie można też zapomnieć o balecie – słynnym „Święcie wiosny”, skomponowanym przez Igora Strawinskiego, z niezapomnianymi choreografiami Wacława Niżyńskiego czy Piny Bausch.

A czy wiosna obudziła się w Was?

Jeśli tak, to wyraźcie ten stan poprzez udział w konkursie „Wiosenne przebudzenie”! Proponujemy, żebyście wykorzystali technikę kolażu, polegającą na komponowaniu swojego dzieła ze skrawków innych wytworów, prac, dzieł, kompozycji. Chodzi o nadawanie nowych znaczeń i kontekstów fragmentom dzieł stworzonych przez siebie bądź innych autorów, o łączenie różnych środków wyrazu i zabawę różnymi konwencjami artystycznymi.

Potraktujcie temat „wiosny” szeroko! Kolaż również niech zafunkcjonuje w Waszych pracach nie tylko w plastyce (nie zapomnijcie o asamblażu), fotografii, ale też w filmie jako found footage (tu ciekawy przykład: https://youtu.be/EyCfFgco_4Q), w literaturze jako kolaż literacki, a w muzyce jako remix, nowa aranżacja, sampling. Możecie w swoich pracach być wierni jednej dziedzinie lub łączyć odmienne wytwory kultury i tworzyć kompozycje interdyscyplinarne, z przenikającymi się utworami z różnych dziedzin sztuki, reprezentującymi różne gatunki i style, różnorodne konwencje i stylistyki. Miksujcie, zapożyczajcie, cytujcie (nie zapominajcie przy tym o poszanowaniu praw autorskich – każdorazowo wskażcie tytuł, autora i źródło pracy), używajcie w innych kontekstach, inspirujcie się i przerabiajcie, aby najpełniej oddać ducha wiosny. Tak jak Wam w duszy gra.

do pobrania:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOficjalnie! Reprezentant Polski zakażony koronawirusem! Nie zagra w meczu z Węgrami
Następny artykułGdzie powinien znajdować się nowy cmentarz?