Celem ustawy jest uruchomienie nadzwyczajnych środków wspierających samorządowe instytucje artystyczne, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne wykonujące zawody twórcze lub artystyczne.
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Istotą pierwszej z wprowadzonych zmian jest stworzenie podstawy prawnej do udzielania z budżetu państwa pomocy socjalnej dla twórców i artystów. W czasie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 12 miesięcy po ich odwołaniu, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie mógł przeznaczać środki budżetu państwa z części, której jest dysponentem, na wsparcie finansowe w postaci pomocy socjalnej, twórców i artystów. Warunki i zasady udzielania wsparcia, oraz kwota wydatków na ten cel mają być określone rozporządzeniem ministra kultury.
Druga z wprowadzonych zmian poszerza listę celów, na jakie mogą być przeznaczane środki Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 o wsparcie dla podmiotów prowadzących działalność kulturalną i artystyczną. Ze wsparcia będą mogły skorzystać samorządowe instytucje kultury, oraz organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy prowadzący działalność w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca.
Zobacz również:
Zasady rozdziału i przekazywania wsparcia, jak również zakres, sposób i termin przedstawiania informacji o jego wykorzystaniu, zostaną określone w rozporządzeniu Rady Ministrów. Nowelizacja wprowadza zmiany w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS