Dzieci z Uszyc, Zdziechowic, Kozłowic i Gorzowa skorzystały z projektu „Kultur@ w sieci”. Wzięły udział w bezpłatnych warsztatach plastycznych i teatralnych.
Na projekt – 3000 zł – pozyskała grupa nieformalna „Coolturalni”, a jego operatorem było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy”.
Jako że wniosek pisany był w czasie pandemii, to zakładał przeprowadzenie cyklu warsztatów w formule online. Obostrzenia zostały nieco złagodzone, dlatego zajęcia zostały przeprowadzone w czterech małych grupach. Dzieci biorące udział w warsztatach plastycznych spotykały się w Uszycach, Zdziechowicach i Kozłowicach. Grupa teatralna – w Gorzowie Śląskim.
Mali artyści na podstawie filmików autorstwa Izabeli Czajkowskiej, Izabeli Gnacy-Sachty i Justyny Keler stworzyli własne personalizowane kubki, kompozycje dekoracyjne na korze z drzewa i baśniowe stroiki.
– Dzieci bardzo chętnie brały udział w warsztatach i nie mogły doczekać się kolejnych – mówią autorki filmików, które też prowadziły zajęcia w swoich, małych kilkuosobowych grupach.
Nic nie stało jednak na przeszkodzie, by z warsztatów skorzystały też dzieci nie biorące udziału w projekcie. I tak się stało – 6-letni Piotruś Czajkowski ze Zdziechowic w domu na podstawie filmików wykonał wszystkie trzy prace.
W ramach projektu ogłoszony został konkurs plastyczny. Prace zachwycały do tego stopnia, że jury nie było w stanie wybrać najlepszych. Postanowiło zatem uhonorować nagrodami wszystkie dzieci. Zachwycił też, zdobywając wiele lajków i serduszek, spektakl przygotowany przez grupę teatralną, który opublikowany został na Facebooku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim.
– Dzieci były przeszczęśliwe – mówi Dominika Grobelna, prowadząca tę grupę. – Po kilku łączeniach online, spotykaliśmy się na próbach w sali MGOK-u. Widać było, że po przymusowej izolacji związanej z koronawirusem wszystkim nam bardzo brakowało bezpośredniego kontaktu. Oczywiście zajęcia odbywały się w nowej rzeczywistości, w obowiązującym reżimie sanitarnym.
Trzeba zaznaczyć, że dla dzieci nie lada wyzwaniem było nie tylko wystawienie, ale przede wszystkim nagranie spektaklu „Siedem koźlątek i wilk”.
– Trema była taka sama, jakby na widowni siedziała publiczność – mówią młodzi aktorzy.
Ogromną i tak już radość, że wszystko co zostało zaplanowane, udało się zrealizować – dopełniły nowe stroje, które zakupione zostały z projektu.
Projekt „Kultur@ w sieci” sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Współfinansowany był ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS