A A+ A++

Sanie jadące wśród lasów, gór i dolin, rżące konie, padający śnieg. Czujesz radość, czyste powietrze i bliskość natury. Krajobrazy zmieniają się szybko i są coraz piękniejsze. Idealnie, jeśli można się rozgrzać gorącym winem lub herbatą z nalewką. Do tego ognisko i kiełbaski. Kapela góralska uprzyjemnia te wyjątkowe momenty. To jest właśnie tatrzański kulig!

Przygoda idealna dla par, grup przyjaciół i rodzin. Szczególnie kiedy odpoczywacie w Zakopanem.

Kulig zimowy w Polsce – długa tradycja

Kuligi śnieżne pojawiły się w Polsce w szesnastym wieku. W tych czasach jazda konna i powozem była bardzo popularna.

Zimą, zamiast powozu używano sań. Był to wygodny i przyjemny sposób, aby odwiedzić krewnych czy znajomych. Gospodarz, do którego zajechał taki kulig z końmi, miał obowiązek ugościć wszystkich wizytujących, co zwykle kończyło się huczną biesiadą.

Na czele grupy koni i sań jechał człowiek, zwany Arlekinem. Był przewodnikiem i ustalał  trasę, która nie mogła być przypadkowa. Takie uroczyste wyprawy odbywały się najczęściej w trakcie Karnawału. Kulig był prawdziwym wydarzeniem kulturalnym, przy którego okazji odbywały się pokazy tańców narodowych i regionalnych, np. Krakowiaka czy Poloneza.

Kuligi w Zakopanem – jak to wygląda

Najbardziej spodobała nam się strona www.kuligi.pl i ich bogata oferta kuligów z biesiadą.

Obsługa przywitała nas serdecznie tuż przy skraju doliny. Punktem zbiórki jest parking „Pod lasem”, gdzie wyrusza się na wyprawę. Na miejscu czekają już sanie przeznaczone dla czterech osób i zaprzężone w jednego konia.

Zostaniecie zaproszeni do sań i obdarowani regionalnymi smakołykami. Następnie wspólnie udacie się w niezwykłą godzinną podróż po ośnieżonych duktach Doliny Chochołowskiej. Górskie stoki, świerkowe lasy i rozległe polany pozwolą Wam wypocząć od codziennego zgiełku, a cudowne widoki zapadną na długo w pamięci.

A to dopiero początek. Kiedy dojechaliśmy na przecudnie położone miejsce, czekała na nas miła niespodzianka. Wszystko było elegancko przyszykowane pod imprezę, np. podświetlana wiata. Rozpoczęła się biesiada, z prawdziwego zdarzenia: z pysznym jadłem, piciem i wesołą zabawą, do której przygrywała świetna góralska kapela.

Wracaliśmy do Zakopanego w szampańskich nastrojach, już po zmroku, z pochodniami. Zrobiło się romantycznie i bajkowo. Mojej żonie aż łezka szczęścia zakręciła się w oczach. Nigdy nie zapomnimy tego magicznego przeżycia.

Gdzie i z kim warto się wybrać na góralski kulig?

Zwróćcie uwagę na:

  1. Rodzaj sań. Ważne, by były duże i wygodne – wchodzą tam zwykle dwie lub maksymalnie cztery osoby, nie powinien to być jakiś rozklekotany wóz. Sanie ciągnąć mogą tylko konie. Kulig na drogach publicznych, za traktorem czy samochodem jest niedozwolony i niebezpieczny.
  2. Ważna jest ciekawa trasa. Dolina Chochołowska jest najdłuższą doliną w Tatrach, zapewnia bardzo malownicze widoki i ciekawie spędzony czas. Unikaj nieznanych Ci miejsc i „wycieczek” po polach i krzakach.
  3. Muszą to robić ludzie, którzy znają się na tym i lubią swoją pracę. My mieliśmy szczęście na takich trafić. Organizacja była profesjonalna a obsługa pomocna i sympatyczna.
  4. Bardzo ważnym elementem kuligu jest biesiada i zabawa. Specjalnie przygotowana wiata to jest to. Docenia się ja, gdy chcesz chwilę odpocząć, coś przekąsić czy po prostu cieszyć oczy radosną i dobrze przygotowaną hulanką.

Kilka słów na zakończenie

Jak widać, można zimą na Podhalu przeżyć piękne chwile i nacieszyć się fantastycznymi atrakcjami. Warto przemyśleć najpierw, na czym nam zależy i trochę się przygotować.

Szukajmy organizatorów, których ktoś zadowolony nam poleci lub tych, którzy są fachowcami. Najlepiej, jeśli mają dobrze przygotowane strony internetowe, dbają o klienta, udzielają chętnie dokładnych informacji i zależy im na swojej reputacji. Dobrze to widać po opiniach i zakresie, profesjonalizmie oferowanych usług.

Jako ludzie zakochani w Tatrach i góralskich klimatach chcemy dzielić się z Wami, mili czytelnicy, opiniami na temat ciekawych miejsc, wydarzeń i atrakcji, z jakich warto korzystać, będąc na Podhalu. Podpowiadamy, co można robić w wolnym czasie i jak aktywnie, w ciekawy sposób spędzić tu urlop czy weekend. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania portalu www.zakopane.info. Do zobaczenia w Zakopanem!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW „Kruczku” upamiętniono ofiary tragedii sprzed 20 lat
Następny artykułAida publikuje zagadkowe zdjęcie. Polacy dziękują: „Porusza moje wewnętrze dziecko”