A A+ A++

O nową pomoc będą mogły ubiegać się firmy z branż: gastronomicznej, kulturalno-rozrywkowej, fitness i rekreacyjnej, sprzedaży detalicznej, turystycznej i edukacyjnej.

Tarcza branżowa to kolejna dawka pomocy publicznej dla firm poszkodowanych skutkami pandemii koronowirusa. Którzy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze wsparcia? W przypadku branży kulturalno-rozrywkowej chodzi o działalność estradową, targową, fotograficzną, filmową, muzealną. Fitness to także siłownie, sport, rekreacja. Branża sprzedaży detalicznej obejmuje targowiska i bazary, a do branży turystycznej zaliczani są organizatorzy turystyki, przewodnicy górscy, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także rezerwacja biletów.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może sprawdzić warunki pracy zdalnej?

Pakiet pomoże więc firmom z branż najbardziej dotkniętych skutkami drugiej fali pandemii koronawirusa. W tym: gastronomicznej, weselnej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, sprzedaży detalicznej (stragany i targowiska), kulturalno-rozrywkowej, rekreacyjnej, fotograficznej, fizjoterapeutycznej i edukacyjnej.

CZYTAJ TEŻ: Czy można nakazać noszenia przyłbicy w pracy?

– Dla przedsiębiorców z najbardziej zagrożonych branż, proponujemy nowe instrumenty wsparcia. Z jednej strony będą one polegały na zastosowaniu tych narzędzi finansowych, jakich użyliśmy wiosną, tj. zwolnienie z ZUS albo postojowe. Z drugiej strony, na wniosek kilku zrzeszeń pracodawców i przedsiębiorców, będziemy proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej – mówi Jarosław Gowin wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii. – Nie pozostawimy przedsiębiorców samym sobie. Wszystkie działania MRPiT powstają w dialogu z przedsiębiorcami. Na bieżąco prowadzimy konsultacje z przedstawicielami branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii – dodaje.

Tarcza branżowa – jaka pomoc dla firm?

Tarcza branżowa (ustawa) przewiduje kilkadziesiąt regulacji, z których najważniejsze to:

  • zwolnienie z ZUS – zwolnienie z obowiązku opłacania należnych składek za okres od 1 listopada 2020 r. do 30 listopada 2020 r., z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące;
  • jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe – dla osób, które na dzień 30 września 2020 r. prowadziły jeden z określonych rodzajów działalności, z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące;
  • zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. – przedsiębiorcy na tym rozwiązaniu zaoszczędzą łącznie 137 mln zł; ustawa przewiduje dla gmin rekompensatę, ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, dochodów utraconych z tytułu braku opłaty targowej w 2021 r., w przypadku zniesienia opłaty targowej chodzi o rekompensaty dla tych gmin, których przychody z opłaty przekraczają 10 tys. zł rocznie;
  • dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw – wysokość wsparcia wyniesie do 5 tys. zł;
  • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w kwocie 2000 zł przez 3 miesiące.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracownik może sam zdecydować o samoizolacji?

– Tarcza branżowa to zestaw punktowych rozwiązań dla branż objętych obostrzeniami w związku z pandemią COVID-19. Pomoc będzie przyznana za listopad, ale rząd będzie mógł w drodze rozporządzenia ją przedłużyć na kolejne miesiące – wyjaśnia Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Tarcza branżowa – do kiedy można składać wnioski?

Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spe … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe skały na Jurze z ringami i łańcuchami. Burmistrz Żarek: Wkrótce ukaże się mapa
Następny artykułHrubieszów: Związkowcy pomagają walczyć z epidemią