A A+ A++

Chcesz zająć się montażem filmów? Widzisz w tym sposób na życie i zarabianie pieniędzy? To świetnie, bo w świecie, w którym rządzi format wideo, jest to umiejętność wagę złota. Poznaj więc cechy dobrego laptopa do montażu wideo.

Jakie podzespoły i dlaczego akurat te?

Renderowanie nagrań w wysokiej rozdzielczości sprawia, że laptopy dla montażystów wideo muszą być klasy high-end. Innymi słowy, muszą posiadać naprawdę mocne podzespoły. W przeciwnym razie procesy będą się dłużyć, a Ty spędzisz więcej czasu nad każdym projektem. W efekcie zrealizujesz ich mniej, a więc zarobek będzie skromniejszy.

Inwestycja w droższy, zarazem szybszy i bardziej wydajny sprzęt jest w związku z tym w pełni uzasadniona. Owszem przyjdzie Ci wydać bardziej pokaźną sumę za laptopa, będziesz mógł jednak pracować o wiele efektywniej, jak również podejmować się bardziej skomplikowanych (i lepiej płatnych) zleceń.

Kluczowy tym samym staje się wybór modelu wyposażonego w:

  • Jeden z topowych procesorów – najlepiej Intel Core i7 | AMD Ryzen 7 albo od razu Intel Core i9 | AMD Ryzen 9. Alternatywę stanowi sprzęt Apple posiadający jednostki Apple M1 | M2.
  • Mocną kartę graficzną – najlepiej gamingową z rodziny NVIDIA GeForce RTX 3000 lub RTX 4000, ewentualnie propozycję AMD, czyli Radeon RX 5000 albo RX 6000.
  • Minimum 16 GB pamięci RAM (DDR4 lub DDR5) – choć lepiej mieć jej więcej, tak więc 32 GB RAM wcale nie będzie przesadą.
  • Szybki i pojemny dysk – oczywiście nośnik SSD NVMe albo PCIe zdolny przechować przynajmniej 1 TB danych. Zwróć też uwagę czy laptop umożliwia dodanie kolejnego dysku, co pozwoli Ci rozbudować pamięć, jak również tworzyć kopie zapasowe projektów.

Jaka przekątna? Jaka matryca? Jaka rozdzielczość?

Czy wiesz jak wygląda montaż wideo? Na wyświetlaczu widzisz bieżącą klatkę obrazu, a pod nią podłużny interfejs programu do edycji filmu. Poza obrazem wplatasz czasami efekty dźwiękowe (muzykę, efekty, jingle), które też trochę miejsca zajmują.

W efekcie okazuje się, że praca na laptopie 13-calowym jest mało komfortowa. Rzecz jasna nie należy takiego sprzętu skreślać zupełnie – być może jest to model dostatecznie wydajny. Zawsze możesz go podpiąć do zewnętrznego monitora i na nim montować ujęcia.

Ale w przypadku gdy chcesz pracować wyłącznie na notebooku, zadbaj o większą przekątną ekranu. Najlepszym wyborem wydają się być konstrukcje 15,6 cala oraz większe – 16-calowe, 17-calowe, jak i 18-calowe. Zweryfikuj koniecznie obsługiwaną paletę barw, przy filmach powinno to być 100% pokrycia DCI-P3.

Jasność matrycy minimum 400 nitów, aby kolory zawsze dobrze się prezentowały, do tego rozdzielczość przynajmniej 2K (albo więcej). Dobrze jest mieć podziałkę dorównującą montowanym produkcjom. Mile widzianymi typami matryc są IPS albo OLED. Najlepsze kolory i kontrasty zapewniają te ostatnie.

Design laptopa jest mało istotny. Liczy się wnętrze

Prawdą jest, że laptop do montażu wideo nie musi być smukły, gustowny, elegancki, ani zachwycać filigranową konstrukcją o delikatnych krawędziach. Jest wołem roboczym – sprzętem zastępującym komputer stacjonarny, dorównujący mu wydajnością i możliwościami.

Nie zdziw się więc, że wiele laptopów wykorzystywanych przez montażystów wideo to modele skonstruowane (teoretycznie) dla graczy. Oferują stosowną moc obliczeniową, mają też odpowiednio zaawansowane wyświetlacze oraz bogaty zestaw portów. Przy okazji wyposażono je w rozbudowane, a zatem efektywne układy chłodzenia – niezbędne do zapewnienia stabilności pod obciążeniem wywołanym obróbką wideo.

Wszystko to wiąże się jednak z koniecznością zwiększenia kubatury laptopa dla montażysty. Ich obudowy są wyższe, one same bardziej masywne, w efekcie cięższe. Jest to jednak warunek konieczny dla utrzymania temperatur w ryzach i przeciwdziałania przegrzewaniu komponentów. Ten sprzęt jest Twym narzędziem pracy i tak też do niego podchodź.

Bogaty wybór laptopów do edycji wideo znajdziesz w sklepie internetowym TechLord

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułКурс валют в Україні на 25 квітня: скільки коштують долар, євро та злотий
Następny artykuł“Зі святом, доню”: найкращі привітання з Днем доньки у прозі та віршах