W zakresie inwestycji mieszkaniowych – żadnej ze stolic województw nie udało się wydać wszystkich decyzji WZ w przewidzianym przepisami terminie – do 60 dni. Najszybsza w tym przedmiocie okazała się Bydgoszcz, gdzie prawie 43 proc. rozstrzygnięć zostało wydanych w ustawowym czasie. Za nią plasują się Lublin i Łódź. Polski Związek Firm Deweloperskich zbadał sprawność administracji w postępowaniach z inwestycjami mieszkaniowymi.
Pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu PZFD zajął Wrocław, drugie – Bydgoszcz, a trzecie Poznań.
PZFD od ponad 10 lat sprawdza jak wygląda sprawność organów administracji w miastach wojewódzkich w przypadku inwestycji mieszkaniowych. Ranking wyłania samorządy najbardziej przyjazne dla rozwoju inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce. Kryterium oceny przy wyborze zwycięzcy jest czas wydawania decyzji o warunkach zabudowy w połączeniu z pokryciem miast planami zagospodarowania przestrzennego oraz czas uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Decyzje o warunkach zabudowy w mieszkaniówce
W miastach wojewódzkich w 2019 wydano w sumie ponad 1 tys. decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dotyczących wielorodzinnych inwestycji mieszkaniowych. Jedynie 10,53 proc. z nich zostało wydanych w ustawowym terminie – do 60 dni, co jest najsłabszym wynikiem od 2016 roku i przełamaniem tendencji poprawy sprawności urzędów w wydawaniu decyzji w ujęciu rok do roku. 42 proc. decyzji inwestorzy otrzymali w czasie od 61 do 180 dni. Ponad jedna na cztery decyzje (25,90 proc.) była procedowana dłużej niż 180 dni, ale krócej niż rok. Na 225 decyzji WZ – co stanowi 21,35 proc. tych rozstrzygnięć dla inwestycji mieszkaniowych w miastach wojewódzkich – należało czekać dłużej niż rok – w tym przedziale zanotowaliśmy więc wzrost o niemal 7 pkt. proc. w porównaniu z 2018 rokiem.
Jeśli chodzi o projekty mieszkaniowe – żadna z badanych stolic województw nie wydała wszystkich decyzji WZ w terminie do 60 dni. Najszybsza w tym przedmiocie okazała się Bydgoszcz, gdzie prawie 43 proc. decyzji wydano w terminie. Drugie miejsce zajął Lublin z wynikiem 37,84 proc. decyzji wydanych terminowo i Łódź z 37,50 proc. decyzji.
W Katowicach, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Zielonej Górze i Krakowie – żadnej decyzji WZ w kategorii projektów mieszkaniowych nie udało się wydać w czasie do 60 dni.
W 2019 roku 57 proc. decyzji o pozwoleniu na budowę dla inwestycji mieszkaniowych wydano w przepisowym terminie. Sytuacja wygląda lepiej niż w przypadku decyzji WZ, ale jest to spadek w stosunku do poprzedniego roku o ponad dziesięć punktów procentowych. Prawie jedna trzecia decyzji została wydana w terminie od 66 do 180 dni. Ponad 7 proc. decyzji zostało wydanych w czasie od 181 do 365 dni, a jedynie 3 proc. rozstrzygnięć zostało wydanych w czasie dłuższym niż rok.
Najszybsza Bydgoszcz
W 2019 roku najszybsze w zakresie wydawania decyzji PNB dla inwestycji mieszkaniowych okazały się Bydgoszcz i Poznań – wszystkie z nich zostały tam wydane w czasie nie dłuższym niż 65 dni. Za nimi uplasował się Wrocław z wynikiem 99 proc. decyzji pozwolenia na budowę wydanych w terminie. Najmniej wydanych w czasie nieprzekraczającym 65 dni zanotowano w Krakowie – niespełna 6 proc. wszystkich decyzji wydanych w tym mieście.
Ostatnim elementem, który podlegał badaniu, jest stopień pokrycia miast planami zagospodarowania przestrzennego. Dla badanych miast wojewódzkich przeciętnie ta wartość wyniosła 43,54 proc., co jest wzrostem o niewiele ponad 1 pkt. proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS