Ile pamięci RAM pochłania świeżo uruchomiona przeglądarka? Ktoś postanowił to sprawdzić i wyniki wydają się całkiem ciekawe.
Źródło fot. powyżej: Anete Lusina / Quentin Grignet / Unsplash
Redaktorzy z serwisu TechTarget postanowili przetestować, ile pamięci potrafią zająć przeglądarki internetowe. Okazuje się, że mimo pozornej prostoty tych programów, potrzebują do działania całkiem sporo megabajtów.
Test zużycia pamięci przez przeglądarki
Technicy z TechTarget zaprzęgneli do pracy skrypty PowerShell, by wyodrębnić wszystkie procesy przeglądarek i podsumować zajęte przez nie zasoby. Każdy program to tak naprawdę cała lista procesów, ale nie wszystkie powinny być brane pod uwagę podczas takich doświadczeń.
Przykładowe polecenie testujące rozmiar zajętej pamięci przez procesy przeglądarki. Źródło: TechTarget
Na „kozetkę” wzięto trzy najpopularniejsze programy – Edge, Chrome i Firefox. Test obejmował przeglądarkę uruchomioną w środowisku wirtualizacji z widoczną jedną domyślną kartą. Wyniki możemy ocenić w poniższej tabelce.
Przeglądarka |
Ilość zajętej pamięci RAM |
Edge |
476,56 MB |
Chrome |
422,91 MB |
Firefox |
683,66 MB |
Należy pamiętać, że to są tylko chwilowe wartości. Podczas testów rozmiar zajętej pamięci dynamicznie ulegał zmianom, nawet przy braku aktywności użytkownika. Stąd testy wykonywano wielokrotnie, aby uzyskać podobne wyniki.
Program wyłączony, a nadal w pamięci
Co ciekawe, niektóre przeglądarki potrafią pozostawać nadal w pamięci mimo wyłączenia ich okna. Test MS Edge nadal pokazywał 422 MB, mimo że program został zamknięty. Pierwsze miejsce Firefoxa na tym niezbyt chlubnym podium chyba nikogo nie dziwi. Program z pandą czerwoną w logo lubi zajmować zasoby, choć z kolejnymi aktualizacjami sytuacja nieco się poprawia.
Może Cię zainteresować:
Warto mieć świadomość, że to wyniki testu z jedną otwartą kartą. Gdyby sprawdzano ilość pamięci podczas uruchamiania większej liczby zakładek, pierwsze miejsce na podium mógłby zająć np. Chrome. Czy jednak duża ilość wykorzystanych MB na pewno jest złem? Trudno powiedzieć, wszak pamięć RAM przez przeglądarki jest używana dlatego, by strony ładowały się szybciej. Mimo wszechobecnych dysków SSD, RAM to nadal najszybszy sposób przechowywania danych.
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS