A A+ A++

W styczniu odbędzie się pierwsze spotkanie komisji, która ma rozstrzygnąć konkurs na zagospodarowanie ul. Zwycięstwa. Ostateczne decyzja jest w rękach 10 osób, głównie pracowników Urzędu Miejskiego.

 
W połowie grudnia zakończył się czas na przesyłanie propozycji konkursowych na zagospodarowanie ul. Zwycięstwa. Wpłynęło 30 różnych koncepcji (przeczytaj –> Jaka będzie ulica Zwycięstwa? Dowiemy się za dwa miesiące). Teraz urzędnicy mają 60 dni na wybranie najlepszej koncepcji, a z przesłanych propozycji mają zostać wybrane te, które ostatecznie zostaną wdrożone na najważniejszej ulicy miasta. Kto o tym zdecyduje? Komisja składa się z 10 osób.
 
Skład komisji konkursowej, która rozstrzygnie konkurs na zagospodarowanie ulicy Zwycięstwa:

1. Adam Neumann – Prezydent Miasta Gliwice – przewodniczący;
2. Mariusz Śpiewok – I zastępca Prezydenta Miasta Gliwice – zastępca przewodniczącego;
3. Anna Gilner – dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach – członek komisji;
4. Ewa Pokorska-Ożóg – Miejski Konserwator Zabytków – członek komisji;
5. Grażyna Klose – kierownik Referatu Infrastruktury w Wydziale Architektury i Budownictwa UM Gliwice – członek komisji;
6. Iwona Pylypenko-Wilk – naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego UM Gliwice – członek komisji;
7. Klaudiusz Fross – Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach – członek komisji;
8. Marcin Gomerski – główny specjalista Referatu Utrzymania Zieleni ZDM – członek komisji;
9. Joanna Latta – główny specjalista Referatu Zamówień Publicznych ZDM – członek komisji;
10. Iwona Krawieczek – przedstawiciel Referatu Planowania i Inwestycji Drogowych oraz Ewidencji Dróg ZDM – sekretarz komisji;

GDZIE SĄ URBANIŚCI I SPOŁECZNICY?

W składzie komisji zwraca uwagę liczna reprezentacja Zarządu Dróg Miejskich, który w dużym stopniu ingerował już w projekt modernizacji Placu Piastów i placu przed Dworcem PKP. Marginalny jest za to udział w komisji środowisk naukowych czy urbanistycznych (w składzie jest jedynie dziekan Wydziału Architektury PolŚl.). Nie ma też przedstawicieli środowisk społecznych ani członków Rady Dzielnicy Śródmieście. Na ich pominięcie zwrócili już fakt internauci.

– Jest całkowicie oczywiste, że decyzje w sprawie ul. Zwycięstwa będą podejmować przedstawiciele miasta i ZDM a nie społecznicy czy aktywiści

– komentuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic. – Przypominam, że żyjemy w systemie prawnym, w którym mieszkańcy wybierają swoich przedstawicieli w wyborach. Następnie wybrani przedstawiciele wykonują swoje zadania przy pomocy urzędów (np. Zarządu Dróg Miejskich) zatrudniających profesjonalistów w danych dziedzinach. Pochodzący z wyborów przedstawiciele mieszkańców oraz podlegli im urzędnicy ponoszą odpowiedzialność (społeczną, polityczną oraz przede wszystkim prawną) za swoje decyzje. Osoby, które prowadzą inwestycje muszą również mieć potwierdzone kompetencje, w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju hobbystów, czy internetowych komentatorów – mówi Oryszczak.

MAGISTRAT: FORMA KONKURSU PROMOWAŁA UDZIAŁ ARCHITEKTÓW I URBANISTÓW

Rzecznik prezydenta zwraca uwagę, że forma konkursu (a nie przetargu), do którego zapraszani byli architekci i urbaniści, miała zapewnić wysoki wpływ tych środowisk na ostateczny kształt ulicy Zwycięstwa. Natomiast mieszkańcy zainteresowani przyszłym wyglądem głównej ulicy miasta, zdaniem urzędników mogli wypowiedzieć się w zorganizowanych w 2022 roku konsultacjach (przeczytaj –> Jakie zmiany na Zwycięstwa? W konsultacjach wzięło udział 1661 mieszkańców).

– Oczywiście bardzo cieszy nas, że Gliwice to miasto, w którym mieszańcy są aktywni oraz interesują się sprawami wspólnymi. Z myślą o nich przeprowadzone zostały konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania ul. Zwycięstwa, których wyniki, zgodnie z regulaminem konkursu, należało uwzględnić w przygotowywanych koncepcjach

– mówi i dodaje, że w sprawie wyboru koncepcji zwróciły się do miasta zarówno Rowerowe Gliwice oraz Rada Dzielnicy Śródmieście i oba te podmioty będą mogły zapoznać się z pracami oraz przekazać komisji swoje uwagi.

Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że zdanie mieszkańców (w tym tych zamieszkujących przy ul. Zwycięstwa lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie) nawet jeśli zostanie wzięte pod uwagę, to będzie trzymane z dala od procesu decyzyjnego.

MODERNIZACJA ZWYCIĘSTWA – MIJAJĄ KOLEJNE LATA

Przypomnijmy, że projekt modernizacji ul. Zwycięstwa ciągnie się już od wielu lat. W 2017 roku fundacja „Napraw sobie miasto” zorganizowała na głównej ulicy miasta projekt „Żywej ulicy”. W jednodniowym happeningu aktywiści pokazywali, w jaki sposób mogłaby ewoluować ul. Zwycięstwa. Niedługo później miasto zdecydowało o przygotowaniu koncepcji przebudowy układu komunikacyjnego i zagospodarowania przestrzeni. W 2018 roku koncepcje zostały przygotowane przez gliwicką firmę PROjARCH Damian Kałdonek. W 2019 roku wybrano już wykonawcę dokumentacji projektowej – firmę Polską Inżynierię Sp. z o. o. z Warszawy. Jak informuje miasto, spółka miała problemy z dochowaniem terminów oraz wymagań wskazanych w koncepcji.

Ostatecznie umowa została zerwana. Temat „nowej Zwycięstwa” wrócił podczas opracowywania „Strategii 2040”, gdzie niektóre pomysły z koncepcji PROjARCH-u były krytykowane (m.in. brak wyznaczonej drogi dla rowerów). Ostatecznie podjęto decyzję o powtórzeniu procesu – rozpisaniu konsultacji społecznych, a następnie ogłoszeniu nowego konkursu na koncepcję architektoniczną. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie dokumentacji projektowej.

Michał Szewczyk

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSportowiec Roku Mielec 2023 -Mikołaj Wilk, pływak klubu IKAR Stal Mielec [FOTO, VIDEO]
Następny artykułPolicja Mysłowice: Policyjne kontrole pk. przewozu niebezpiecznych odpadów