7 września 2024 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie odbyła się 13. Edycja Narodowego Czytania. Tym razem przybliżono dramat „Kordian” Juliusza Słowackiego, który jest pełen artystycznych walorów, a jednocześnie traktuje o najistotniejszych sprawach narodu.
Dyrektor biblioteki Beata Czaczyk powitała wszystkich na tegorocznym czytaniu i powiedziała, że „Kordian” jest sztuką niezwykle trudną, ale wartą przypomnienia, po pokazuje ona poświęcenie i gotowość do walki o wolność kraju, w który teraz żyjemy.
W patriotycznej scenerii, przed przygotowaną w książnicy chatą czarnoksiężnika Twardowskiego w górach Karpackich, czytano „Przygotowanie”, a następnie przeniesiono się do sali koncertowej w zamku królewskim, gdzie rozegrała się scena V aktu III „Kordiana”, w której główny bohater odbył podróż wizjonerską związaną z czasami, gdy Polski nie było na mapach świata, a pokolenie polskich konspirantów miało romantyczną wizję czasów, w których przyszło im żyć. Bezinteresowne poświęcenie i ciągła gotowość do czynu w walce z caratem była tym, co dodawało skrzydeł i przybliżało do zwycięstwa. Kordian to przedstawiciel pokolenia romantycznego, buntownika i patrioty walczącego o wolność narodu i świata, który przeżywa wewnętrzny dramat.
Podczas Narodowego czytania odbył się także quiz dla publiczności ze znajomości „Kordiana”. Składał się o z 15 pytań, na które naprzemiennie odpowiadało trzech uczestników. Zwyciężczynią została Aleksandra Rewezińska, ale gratulacje należą się także Miłoszowi i Fryderykowi Świtkowskim, którzy mieli odwagę zmierzyć się z trudnymi literackimi zagadnieniami.
Czytanie w żnińskiej bibliotece, jak co roku, przybrało formę spektaklu, w który zaangażowali się pracownicy żnińskiej książnicy, przedstawiciele instytucji samorządowych, nauczyciele żnińskich szkół oraz grupa rekonstrukcyjna (historyczna) działająca przy Zespole Szkół Technicznych w Żninie. Obsadę tworzyli: Aleksander Kranc (Kordian), Remigiusz Świtkowski (Car i Szatan), Violetta Olesiak (Imaginacja), Katarzyna Pańkowska-Potempa (Strach), Aleksandra Dąbrowska-Pawłowska (Czarownica), Kinga Łykowska (Diabli, Astaroth), Aleksander Paradowski (Mefistofel), Ewa Dąbrowska-Goclik (Archanioł), Ewa Malak (Widmo, Twór, Gehenna). W skład Chóru Aniołów weszli: Beata Czaczyk i Ewa Malak. Podziękowania uczestnikom tegorocznego Narodowego czytania złożyli Burmistrz Żnina Łukasz Kwiatkowski oraz dyrektorka biblioteki Beata Czaczyk, która już zaprosiła wszystkich do udziału w przyszłorocznym Narodowym Czytaniu.
Barbara Filipiak
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS