A A+ A++

Reklama


Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Kto wygrał, kto przegrał, a kto powalczy w II turze? Podsumowanie głosowania w wyborach samorządowych

Głosowanie na burmistrza w Lewinie Brzeskim było tylko formalnością

Artur Kotara pozostanie burmistrzem Lewina Brzeskiego na kolejną kadencję. To było pewne jeszcze przed głosowaniem, ponieważ żaden kontrkandydat nie zdecydował się powalczyć o fotel burmistrza z dotychczasowym włodarzem. Komitet wyborczy, z którego startował Artur Kotara, uzyskał także 11 z 15 mandatów do rady miejskiej.

Reklama – ciąg dalszy wpisu poniżej


Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Niespodzianka w Grodkowie. Wieloletni burmistrz zdetronizowany w pierwszej turze

Marek Antoniewicz rządził w Grodkowie od 2002 roku, a więc przez 22 lata. Niewiele wskazywało na to, że w tegorocznych wyborach odpadnie już w pierwszej turze. Ale tak się właśnie stało i o fotel burmistrza Grodkowa w wyborczej dogrywce powalczą Stanisław Krok (KKW Trzecia Droga) oraz Damian Macheta (KWW Przyjazna Gmina). Obaj panowie otrzymali do tej pory poparcie na poziomie 24%. Co ciekawe, do rady miejskiej wejdzie 5 osób z komitetu, z którego startował Marek Antoniewicz, 5 mandatów otrzyma również KWW Przyjazna Gmina, 2 mandaty przypadły dla KKW Trzeciej Drogi oraz po jednym dla KWW Ponad Podziałami, KWW Nasz Dom i KWW Dariusza Galus.

Burmistrz Brzegu może zacząć obawiać się „fioletowej rewolucji”

Jerzy Wrębiak rządzi Brzegiem od 2014 roku, a w tym czasie mieszkańcy miasta zostali podzieli na jego zwolenników i przeciwników. Jeszcze przed wyborami było wiadomo, że dotychczasowy włodarz traci poparcie poprzez swoje celebrycko-cenzorskie działania, a wynik w pierwszym głosowaniu tylko to potwierdził. Co prawda Wrębiak otrzymał najwięcej głosów spośród wszystkich sześciu kandydatów (32,66%), jednak to także najsłabszy wynik w dotychczasowej historii Wrębiaka w walce o burmistrzowanie. W tym przypadku należy także wziąć pod uwagę, że pięciu pozostałych kandydatów stanowiło dla obecnego burmistrza bezpośrednią opozycję. Ostatecznie Jerzy Wrębiak powalczy w drugiej turze z Violettą Jaskólską-Palus, a jej „fioletową rewolucję” poparli już Tomasz Kubiak i Krzysztof Grabowiecki. Mało realne jest to, aby Jerzy Wrębiak posiadał jakiekolwiek zdolności koalicyjne dające mu poparcie od pozostałych kontrkandydatów z pierwszej tury.

Spore zmiany personalne szykują się w samej Radzie Miejskiej Brzegu. Dwa największe ugrupowania na scenie politycznej (PiS i PO) wprowadzą do brzeskiego ratusza po 8 radnych. Dodatkowo dwóch radnych zasiądzie z list Trzeciej Drogi (PSL-PL2025 Szymona Hołowni), natomiast dwa mandaty zapewniło sobie lokalne stowarzyszenie TRZB, a tylko jeden przypadł dla bezpartyjnego komitetu Grzegorza Chrzanowskiego. Co ciekawe, poszczególne frakcje partyjne miały już rozpocząć poszukiwania koalicjantów w celu utworzenia większości, a to wróży polityczną korupcję i kolejną egzotyczną koalicję działającą nie dla mieszkańców, a dla własnych interesów i interesików. Czy taki negatywny scenariusz się sprawdzi, przekonamy się niebawem.

W Lubszy potrzebna będzie wyborcza dogrywka

Mieszkańcy gmin Lubsza pójdą głosować ponownie 21. kwietnia. W II turze o funkcję wójta powalczą Bogusław Gąsiorowski i Michał Marek. Obecnego wójta Lubszy poparły w pierwszym głosowaniu 1254 osoby (36,41%), a jego kontrkandydat uzyskał 1326 głosów (38,50%). Co znamienne, komitety obu panów otrzymały po 7 mandatów do rady gminy, a tzw. języczkiem u wagi będzie 1 mandat dla KWW Razem dla Gminy Lubsza.

W Olszance również II tura

Urzędująca wójt Olszanki Aneta Rabczewska otrzymała w niedzielnych wyborach 809 głosów, co stanowi 35.81% poparcia. Nieco więcej mieszkańców gminy Olszanka zagłosowało na Tymoteusza Drebschoka, bo 954 osoby (42,23%). Trzecia kandydatka Monika Kamińska mogła liczyć na 496 głosów, co dało jej poparcie na poziomie 21,96%.

Ostatecznie w drugiej turze wyborów zmierzą się Aneta Rabczewska i Tymoteusz Drebschok. Dodajmy, że komitet wyborczy urzędującej wójt otrzymał 7 mandatów do rady gminy, natomiast 6 mandatów przypadnie dla KWW Blisko Ludzi, z którego startuje Drebschok, a po jednym mandacie otrzyma KWW Moniki Kamińskiej oraz KWW Ruch dla Polski.

„Niezatapialny” wójt Skarbimierza może czuć się zagrożony

W wielu polskich samorządach funkcjonują tzw. „zabetonowani” włodarze, a Andrzej Pulit z pewnością należy to tej grupy. Gminą Skarbimierz rządzi od niepamiętnych czasów i posiadał status „niezatapialnego” wójta. Okazuje się jednak, że wraz z wymianą pokoleniową elektoratu Andrzej Pulit przestaje być odbierany jako „gminny bóg”, któremu dosłownie wszystko uchodzi na sucho.

Obecny wójt Skarbimierza przyzwyczaił już, że wybory wygrywał w pierwszej turze, ale tym razem było inaczej. Co prawda 47,47% to bardzo duże poparcie, ale jego kontrkandydaci łącznie uzyskali więcej. Dlatego w Skarbimierzu odbędzie się druga tura wyborów, w której oprócz Andrzej Pulita znajdzie się Tomasz Witkowski (blisko 25% poparcia w pierwszej turze).

O tym, że mieszkańcy gminy Skarbimierz oczekują przynajmniej niewielkich zmian, świadczyć też mogą wybory do rady gminy. W 15 osobowym składzie rady tylko 6 osób z komitetu urzędującego wójta otrzyma mandat. 5 radnych wejdzie z KWW Tomasza Witkowskiego, 2 radnych z KWW Joanny Janocha oraz po 1 radnym z KWW Marka Kołodzieja i KWW Trzecia Droga.

W Radzie Powiatu Brzeskiego pozostanie stary-nowy układ

9 mandatów dla Koalicji Obywatelskiej, 8 dla Prawa i Sprawiedliwości, 3 dla Trzeciej Drogi i 1 dla Towarzystwa Rozwoju Ziemi Brzeskiej. Tak będzie wyglądała reprezentacja poszczególnych ugrupowań w Radzie Powiatu Brzeskiego. W jej składzie zobaczymy m.in. troje byłych radnych miejskich, którzy zamienią ławy ratusza na salę Pinottiego w piastowskim zamku.
Na podstawie zwykłej matematyki można wywnioskować, że lokalne struktury Platformy Obywatelskiej szybko utworzą koalicję i pozostaną u władzy w powiecie brzeskim, natomiast z nieoficjalnych informacji wynika, że takie rozgrywki już się toczą, a w fotelu starosty pozostać ma Jacek Monkiewicz. Nie wiadomo tylko, czy PO przytuli do egzotycznej koalicji niektórych członków PiS, jak miało to miejsce w mijającej kadencji, ale wszystko na to wskazuje, że dotychczasowa wicestarosta Ewa Smolińska nie zachowa swojej pozycji. Po prostu, przy takim wyborczym rozdaniu jest niepotrzebna do utworzenia większości i trwania u władzy. Wiadomo również, że od Jacka Monkiewicza i spółki nie odklei się Tomasz Trzaska z TRZB.

Reklama


Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKRAJOWA WYSTAWA MIASTO-OGRÓD 2024
Następny artykułBoeing w tarapatach… znowu. Sygnalista przekonuje, że B787 i B777 mają wady