A A+ A++

Przypomnijmy: „Marsz o wolność” firmowany przez Włodzimierza Skalika, częstochowskiego lidera Konfederacji, przedsiębiorcę i pilota, został zgłoszony do Urzędu Miasta w Częstochowie. Sanepid wydał też opinię, że zgromadzenie może się odbyć z zachowaniem reżimu sanitarnego. W planach było przejście Alejami.

Fot. Maciek Skowronek / Agencja Gazeta

10 października na pl. Biegańskiego zebrali się przeciwnicy wprowadzanych przez rząd obostrzeń sanitarnych, w tym noszenia maseczek, także osoby negujące pandemię koronawirusa (więcej zdjęć zobacz TUTAJ). Marsz został rozwiązany, nim wyruszył – po ok. 20 minutach od rozpoczęcia. Funkcjonariusze policji i straży miejskiej twierdzili, że brak maseczek u uczestników zgromadzenia stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia. Włodzimierz Skalik zapowiedział, że zażali się sądu. – To jest bezprawie, ale my jesteśmy prawymi obywatelami, dlatego zastosujemy się do tej decyzji – mówił do zgromadzonych.

W piątek, 20 listopada, w Sądzie Okręgowym w Częstochowie rozpoczęło się posiedzenie w tej sprawie. I wyszło na jaw, że tak naprawdę nie wiadomo, kto rozwiązał zgromadzenie. Zdaniem pełnomocniczki prezydenta Częstochowy to sam Włodzimierz Skalik o tym zdecydował, bo prezydent Częstochowy takiej decyzji nie podjął. Z kolei Skalik twierdził, że został o tym poinformowany przez funkcjonariusza bądź policji, bądź straży miejskiej.

Częstochowa, 20 listopada 2020 r. Włodzimierz Skalik (z lewej) podczas posiedzenia sądu w sprawie rozwiązania 'Marszu o wolność'Częstochowa, 20 listopada 2020 r. Włodzimierz Skalik (z lewej) podczas posiedzenia sądu w sprawie rozwiązania ‘Marszu o wolność’ Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Obie strony sporu w jednym były zgodne: trzeba przesłuchać świadków. Sąd zgodził się na to i w uzgodnieniu ze stronami sporządził listę osób, które zostaną wezwane na salę rozpraw. Posiedzenie odroczono do 9 grudnia.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z ustawą zgromadzenie publiczne może być rozwiązane przez przedstawiciela organu gminy, jeżeli jego przebieg zagraża życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach lub narusza przepisy ustawy albo przepisy karne, a przewodniczący zgromadzenia, uprzedzony przez przedstawiciela organu gminy o konieczności rozwiązania zgromadzenia, nie rozwiązuje go.

Funkcjonariusz policji może zwrócić się do przedstawiciela organu gminy o rozwiązanie zgromadzenia. Rozwiązanie zgromadzenia następuje przez wydanie decyzji ustnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, poprzedzonej dwukrotnym ostrzeżeniem uczestników zgromadzenia o możliwości jego rozwiązania, a następnie ogłoszonej przewodniczącemu zgromadzenia lub ogłoszonej publicznie uczestnikom zgromadzenia w przypadku niemożności skontaktowania się z przewodniczącym zgromadzenia. Decyzję tę doręcza się organizatorowi zgromadzenia na piśmie w terminie 72 godzin od jej podjęcia.

Organizatorowi zgromadzenia przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji o rozwiązaniu zgromadzenia do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę organu gminy w terminie 7 dni od dnia rozwiązania zgromadzenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRelacja z 16 kolejki Futboligi
Następny artykułSasin: spółki Skarbu Państwa będę siłą napędową odbudowującej się po kryzysie gospodarki