Ministerstwo Zdrowia wydało wspólne stanowisko na temat ochrony przed chorobami zakaźnymi, tzw. immunoprofilaktyki, na obszarach dotkniętych powodzią w Polsce. Sytuacja epidemiologiczna na tych terenach na razie jest pod kontrolą, ale wciąż istnieje ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę. Ministerstwo zaleca dobrowolne i bezpłatne szczepienia ochronne w konkretnych, wskazanych sytuacjach. Zatem kiedy i w jakim przypadku należy się zaszczepić?
Na co może zachorować osoba dotknięta powodzią?
W wyniku zalania różnych terenów i obiektów istnieje potencjalnie zwiększone ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę, np.: tężec, enterotoksyczne Escherichia coli, Shigella, Salmonella, norowirusy, rotawirusy, enterowirusy, pasożyty jelitowe, wirusowe zapalenie wątroby typu A, leptospirozę, dur brzuszny.
Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie dotyczące potrzeby szczepień w przypadku możliwości zachorowania na choroby: tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz dur brzuszny.
Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym w sytuacji powodzi
Jak rekomenduje zespół złożony ze specjalistów: prof. Miłosza Parczewskiego – Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. Iwony Paradowskiej-Stankiewicz – Krajowej Konsultantki w dziedzinie epidemiologii, dr n. med. Pawła Grzesiowskiego – Głównego Inspektora Sanitarnego, obecnie wskazane są dobrowolne i bezpłatne szczepienia ochronne dla wybranych osób.
Szczepienia przeciw tężcowi
Według ministerstwa sam kontakt z wodą powodziową nie jest wskazaniem do podania szczepionki przeciw tężcowi, natomiast szczepienie zaleca się po urazie, np. naruszeniu ciągłości skóry, i zanieczyszczeniu rany. W takim przypadku może być zastosowana profilaktyka w zależności od stopnia skażenia rany – schemat przyjmowanej profilaktyki wg PSO (Programu szczepień ochronnych) można zobaczyć tutaj: Wspólne stanowisko na temat immunoprofilaktyki chorób zakaźnych na terenach dotkniętych powodzią w Polsce (wg stanu sanitarnego na 22.09.2024 r.
Szczepienia poekspozycyjne na tężec dla osób dotkniętych powodziom zalecane są także w przypadku osób dorosłych, które w ciągu ostatnich 5 lat nie otrzymały szczepienia przeciw tężcowi, uczestniczącym w czynnościach ratowniczych, porządkowych, które mają wysokie ryzyko urazu w kontakcie z wodą powodziową lub skażonymi odpadami powodziowymi (m.in. funkcjonariusze, pracownicy porządkowi, wolontariusze).
Więcej o potrzebie szczepień na tężec przeczytaj w artykule:
Masowych szczepień przeciwko tężcowi nie będzie
Szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
Jak informuje ministerstwo, ze względu na niewielką zachorowalność przed powodzią na WZW A na terenach dotkniętych powodzią, obecnie nie ma “racjonalnych podstaw do zalecenia masowych szczepień przeciw tej chorobie zakaźnej”.
Szczepieniom na wirusowe zapalenie wątroby typu A powinny poddać się osoby, które są narażone na długotrwały kontakt z odpadami popowodziowymi, np. ściekami, oraz oczyszczanie wody i przygotowywanie żywności w warunkach powodziowych. Zaszczepić powinien się także personel medyczny oraz ci, którzy mieli kontakt z osobami chorymi.
Szczepienia przeciw durowi brzusznemu
Podobnie jak w przypadku WZW A, dzięki niskiej zachorowalności przed powodzią, nie ma potrzeby masowych szczepień na dur brzuszny. Kto zatem powinien się zaszczepić? Są to osoby narażone na długotrwały kontakt z wodą, czyli służby ratownicze, policja, strażacy, wojsko, WOT, pracownicy przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych oraz personel medyczny.
Doktor Paweł Grzesiowski: „Woda z powodzi to tak naprawdę rozcieńczone szambo”
Jak dodaje w swoim oświadczeniu Ministerstwo Zdrowia: powyższe stanowisko będzie aktualizowane, jeśli sytuacja epidemiologiczna na terenach dotkniętych powodzią ulegnie istotnej zmianie.
Ministerstwo Zdrowia informuje o sytuacji epidemiologicznej
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o sytuacji epidemiologicznej w regionach dotkniętych powodzią. Są to dane, które określają stan od początku 2024 roku, a więc nie mają nic wspólnego z obecną sytuacją. Na wirusowe zapalenie wątroby typu A zachorowały w całym kraju 232 osoby, w tym w województwie opolskim 8, a dolnośląskim 20. Zarejestrowano 7 zachorowań na dur brzuszny, w tym 3 w woj. dolnośląskim, ale wszystkie przypadki były związane z pobytem za granicą. Na czerwonkę zachorowało 22 osoby, w tym 3 w woj. dolnośląskim oraz 1 osoba w woj. opolskim. Zgłoszono 6 zachorowań na tężec, w tym 2 zachorowania w woj. dolnośląskim.
Źródło: gov.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS