A A+ A++

Jak czytamy na stronie mieszkanieszymborskiej.pl, decyzją zarządu fundacji jej imienia mieszkanie, w którym poetka mieszkała po otrzymaniu Nagrody Nobla, będzie udostępniane pisarzom, poetom, tłumaczom, artystom polskim i zagranicznym oraz osobom zainteresowanym jej twórczością, które przyjadą do Krakowa w ramach rezydencji literackich i stypendiów.

Wiersze Szymborskiej na ścianie

Mieszkanie przeszło gruntowny remont, ale w salonie zachowano pierwotny wystrój wraz z meblami należącymi do Szymborskiej – regałami na książki, bibelotami, fotelami, stołem, lampami. Resztę pomieszczeń odnowiono i urządzono na nowo. Ściany sypialni ozdobione są reprodukowanymi w powiększeniu rękopisami wierszy Wisławy Szymborskiej.

– Rezydencje literackie są popularne zwłaszcza w Europie Zachodniej i USA. Chodzi w nich o to, by zapewnić pisarzom, tłumaczom lub naukowcom warunki do pracy: albo w miastach, połączone zwykle z dostępem do miejskich bibliotek czy galerii, albo – wprost przeciwnie – oddalone od miejskiego zgiełku – tłumaczy Michał Rusinek, prezes fundacji Wisławy Szymborskiej.

Ergo Hestia sponsorem stypendium

Fundacja Wisławy Szymborskiej przyjmuje zgłoszenia do 19 kwietnia. Wybrani przez fundację twórcy oprócz mieszkania i stypendium otrzymają także dostęp do archiwum noblistki w Bibliotece Jagiellońskiej. Fundacja może im także zorganizować spotkanie autorskie w Krakowie.

Mecenasem programu jest ERGO Hestia.

– Łączenie pracy zawodowej, twórczej oraz życia rodzinnego – z czym na co dzień zmagają się artyści i naukowcy – to zadanie trudne, a w czasie pandemii wręcz karkołomne. Wiele osób, podejmując się tego zadania, na koniec dnia musi wybierać między zajęciami zarobkowymi a aspiracjami artystycznymi, ze stratą dla tych drugich. Wspierając program rezydencji, chcemy zapewnić artystom, dziennikarzom i naukowcom lepsze warunki pracy i tym samym przyczynić się do rozwoju szeroko pojętej kultury – mówi Katarzyna Szulc, dyrektor Biura Komunikacji ERGO Hestii.

Ubezpieczyciel jest również partnerem strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w 2021 r. Informacje o programie i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie mieszkanieszymborskiej.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemal 7 milionów złotych za sprzątanie pogorzeliska w Nowinach
Następny artykułPuszka z datkami łupem złodzieja