Role pierwszoplanowe na mistrzostwach świata odgrywają oczywiście piłkarze, w dalszej kolejności trenerzy i członkowie ich sztabów, ale nie można zapominać o sędziach, którzy będą pilnowali porządku podczas najważniejszego turnieju piłkarskiego czterolecia.
FIFA ogłosiła listę arbitrów 36 głównych, 69 liniowych i 24 odpowiedzialnych za obsługę systemu VAR. Warto dodać, że w tym gronie znalazły się też sędziny główne oraz ich asystentki. Z naszego punktu widzenia istotne jest to, że również w gronie sędziów nie zabraknie polskich przedstawicieli. Szymon Marciniak znalazł się w gronie arbitrów głównych, Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki będą jego asystentami, natomiast Tomasza Kwiatkowskiego wybrano do pracy przy obsłudze systemu VAR.
Przygotowaliśmy dla was listę wszystkich arbitrów głównych wraz z krótkimi opisami. A wątki poszczególnych sędziów bywają zaskakujące. Kontakty z mafią, praca w szkole, kończenie meczów przed końcem, błędne decyzje. To wszystko znajdziecie w poniższym zestawieniu.
Kto posędziuje na mistrzostwach świata? [LISTA]
Stephanie Frappart
Rok urodzenia: 1983
Narodowość: Francja
Francuzka w tym zawodzie pracuje od 2011 roku i już trzy lata po rozpoczęciu kariery sędziowskiej prowadziła mecze na poziomie Ligue 2. Następnie musiała poczekać kilka lat na swoją szansę we francuskiej elicie, ale się doczekała. 2019 rok okazał się rokiem przełomowym dla Frappart. Najpierw jako pierwsza kobieta w historii sędziowała mecz Ligue 1 (Amiens – Strasbourg), później dostąpiła podobnego zaszczytu w spotkaniu o Superpuchar UEFA, w którym Liverpool zwyciężył po serii jedenastek z Chelsea. W następnym roku Frappart jako pierwsza kobieta w historii prowadziła mecz Ligi Mistrzów (Juventus – Dynamo Kijów), a w 2022 roku sędziowała finał Pucharu Francji (OGC Nice – Nantes).
Teraz czeka ją największe wyzwanie w dotychczasowej karierze. Być może będzie pierwszą kobietą, która dostąpi zaszczytu prowadzenia meczu w fazie play-off?
Istvan Kovacs
Rok urodzenia: 1984
Narodowość: Rumunia
Dla doświadczonego Rumuna będą to pierwsze mistrzostwa świata, choć jest sędzią międzynarodowym od 2010 roku. W minionym sezonie prowadził pierwszy półfinał Ligi Mistrzów pomiędzy Manchesterem City a Realem Madryt. To spotkanie poprawiło jego notowania do tego stopnia, że w nagrodę sędziował finał Ligi Konferencji, w którym Roma wygrała z Feyenoordem. Jednak po chwilach zaszczytów, musiał też przełknąć gorycz niepowodzeń i zderzyć się z zasłużoną krytyką.
W tym sezonie zasłynął błędem, który po części przyczynił się do wyeliminowania Levskiego Sofia przez Hamrun. Nie zauważył, że w momencie wznowienia od środka przez maltańczyków, jeden z ich piłkarzy znajdował się na połowie przeciwnika. W takim przypadku nie powinno się pozwolić na kontynuowanie akcji, ale Rumun tego nie wyłapał i kilka sekund później padł gol, który doprowadził do dogrywki.
BREAKING: Levski have filed a complaint, asking UEFA for their Conference League clash with Hamrun to be REPLAYED! The reason is that a Hamrun player entered the Levski half (as the 📸 shows) before the Maltese side resumed the match after conceding a goal. Then Hamrun scored… pic.twitter.com/DfC0xwGGgt
— Metodi_Shumanov (@shumanskoo) August 13, 2022
Danny Makkelie
Rok urodzenia: 1983
Narodowość: Holandia
I tu doszukaliśmy się ciekawego wątku. Okazuje się, że Holender pracował w służbach mundurowych, zanim stał się profesjonalnym sędzią. Były inspektor policji zadebiutował w Eredivisie w roku 2009 i dwa lata później był już arbitrem z ramienia FIFA. Sędziował między innymi finał Ligi Europy 2020 (Sevilla – Inter) i półfinał ostatniego EURO (Dania – Anglia).
Należał też do grona holenderskich sędziów, którzy testowali system wideoweryfikacji we wczesnej fazie rozwoju. Makkelie był pierwszym sędzią w swoim kraju, który po skorzystaniu z pomocy technologii VAR cofnął decyzję o pokazaniu żółtej kartki zawodnikowi na rzecz wyrzucenia go z boiska. Sytuacja miała miejsce sześć lat temu w Pucharze Holandii.
Szymon Marciniak
Rok urodzenia: 1981
Narodowość: Polska
Dla Szymona Marciniaka nadchodzący mundial będzie jego drugim w dotychczasowej karierze. Cztery lata temu przydzielono mu dwa spotkania: Argentyna – Islandia i Niemcy – Szwecja, więc doskonale zna klimat światowego czempionatu. Nie da się ukryć, że doświadczenie Polaka jest ogromne. Ponad 300 spotkań przesędziowanych w Ekstraklasie, 39 w Lidze Mistrzów, finał MME 2015, Superpuchar UEFA 2018 i wiele innych.
W wywiadzie, który znajdziecie tutaj, wypowiedział się o swoich planach na najbliższe tygodnie:
– Na katarskich mistrzostwach świata będę jednym z pięciu czy sześciu sędziów, którzy byli też na poprzednim mundialu, co jest moim ogromnym atutem i wartością dodaną. Jadę na dużym spokoju. Mam swoje ambicje, ale nie ma co głośno o nich mówić, żeby niepotrzebnie się nie nastawiać, nie pompować balonika, tak jak działo się to cztery lata temu. Muszę być zdrowy, a o nic innego tak naprawdę się nie martwię. Wiem, co potrafię, wiedzą to też ci, którzy decydują o obsadzie sędziów na konkretne mecze mistrzostw świata. Skupiam się na swojej robocie, ale też nie zamierzam wracać do Polski przed Barbórką i Mikołajem.
Antonio Mateu Lahoz
Rok urodzenia: 1977
Narodowość: Hiszpania
Jedna z najbardziej ekscentrycznych postaci wśród sędziów. Słusznie wytyka mu się łatwość w pokazywaniu żółtych kartek i podejmowaniu kontrowersyjnych decyzji. Kibice regularnie krytykują jego postawę i sposób, z jakim obnosi się na boisku. Jego sposób bycia i ekspresja mogą doprowadzić do szewskiej pasji.
Przy tym popełnia sporo błędów, które wypaczają losy rywalizacji. W tym roku skompromitował się decyzją o nieprzyznaniu rzutu karnego reprezentacji Ukrainy w barażu o udział w MŚ po faulu Joe Allena na Andriju Jarmołence przy stanie 0:1.
Jakim cudem to nie jest jedenastka dla Ukrainy? Kompromitacja Mateu Lahoza. Kolejna w życiu.#WALUKR pic.twitter.com/L8aIITHIeX
— Filip Macuda (@f_macuda) June 5, 2022
[WPADKI MATEU LAHOZA]
Michael Oliver
Rok urodzenia: 1985
Narodowość: Anglia
W 2010 roku poprowadził swój pierwszy mecz w Premier League i stał się najmłodszym sędzią, który tego dokonał w tych rozgrywkach. Od 2012 roku jest arbitrem międzynarodowym FIFA. W tym roku prowadził mecz o Superpuchar UEFA, w którym Real Madryt pokonał Eintracht Frankfurt. Mistrzostwa świata w Katarze będą jego pierwszym mundialem w dotychczasowej karierze.
Daniele Orsato
Rok urodzenia: 1975
Narodowość: Włochy
Mowa o najstarszym człowieku w naszym zestawieniu, który zjadł zęby na włoskiej piłce. W sezonie 2006/07 zadebiutował w Serie A, pięć lat później rozpoczął sędziowanie w Lidze Mistrzów i prowadził między innymi finał w 2020 roku. Polskim kibicom mógł zapaść w pamięć po błędzie na zeszłorocznym EURO. Nie zauważył ewidentnego faulu w polu karnym na Piotrze Zielińskim w spotkaniu z Hiszpanią. Kilka miesięcy po fakcie przyznał rzecznikowi reprezentacji Polski, Jakubowi Kwiatkowskiemu, że podjął złą decyzję.
Panie Włochu… 😡 #strefaeuro #EURO2020 #tvpsport #esppol pic.twitter.com/tgrM0tHX1o
— TVP SPORT (@sport_tvppl) June 19, 2021
Daniel Siebert
Rok urodzenia: 1984
Narodowość: Niemcy
W wieku czternastu lat rozpoczął swoją przygodę z sędziowaniem, ale pierwszy mecz w Bundeslidze poprowadził dopiero w 2012 roku. Dwa lata później został międzynarodowym sędzią FIFA. Zawiódł w kwietniowym Der Klassikerze. Po meczu sam przyznał, że popełnił dwa błędy – przeoczył rzut karny po faulu Pavarda na Bellinghamie i rzut wolny z kartką dla Pavarda po faulu na Brandtcie.
Dotychczas sędziował tylko na jednej dużej imprezie reprezentacyjnej – zeszłorocznym EURO. Pilnował porządku w następujących meczach: Szkocja – Czechy, Szwecja – Słowacja i Walia – Dania (1/8 finału). Tym razem również istnieje prawdopodobieństwo, że niemiecki arbiter będzie prowadził zawody również w fazie play-off, na co z pewnością liczy.
Anthony Taylor
Rok urodzenia: 1978
Narodowość: Anglia
Jako zawodowy arbiter ma już na koncie 662 spotkania, pokazał 52 czerwone kartki i 69 czerwonych. To pokazuje o jak doświadczonym arbitrze mowa. Sędziował kilka finałów, w tym finał Ligi Narodów 2020/21, Pucharu Anglii 16/17, ME U-19 2015 i EFL Cup 14/15.
W sierpniu tego roku 75 tysięcy fanów Chelsea podpisało petycję, by Taylor nigdy więcej już nie sędziował meczów The Blues. Złość kibiców wzięła się z tego, że przy pierwszym golu dla Tottenhamu nie zauważył faulu Rodrigo Bentancura na Kaiu Havertzie, a w przypadku drugiego gola tego, że Cristian Romero pociągnął za włosy Marca Cucurellę.
Clement Turpin
Rok urodzenia: 1982
Narodowość: Francja
Pracę w zawodzie rozpoczął w 2005 roku i już po trzech latach otrzymał szansę debiutu w Ligue 1. Od tego czasu poprowadził ponad 250 spotkań we francuskiej elicie. W poprzednim roku poprowadził finał LE, w którym po karnych Villarreal pokonał Manchester United. W tym roku powierzono mu już finał Ligi Mistrzów, więc można śmiało nazwać go jednym z najwyżej cenionych arbitrów przez UEFA i niewykluczone, że będzie oddelegowany do prowadzenia decydujących spotkań.
Slavko Vincic
Rok urodzenia: 1979
Narodowość: Słowenia
Kolorowy ptak w naszym zestawieniu, który ma w swoim życiorysie pewien incydent, który nie stawia go w najlepszym świetle. W 2020 roku został aresztowany w ramach śledztwa wymierzonego w stronę mafii zajmującej się prostytucją i handlem narkotykami. Ostatecznie nie postawiono mu zarzutów. Vincic na łamach słoweńskich mediów tłumaczył, że został tylko zaproszony na spotkanie z kilkoma partnerami biznesowymi, podczas którego odbyła się policyjna obława.
Vincic jest arbitrem FIFA od 2010 roku. Jego największym osiągnięciem do tej pory było prowadzenie ostatniego finału Ligi Europy.
Bakary Gassama
Rok urodzenia: 1979
Narodowość: Gambia
Gambijczyk jest bardzo doświadczonym arbitrem, który sędziował już finały Pucharu Narodów Afryki i Afrykańskiej Ligi Mistrzów. Jest pierwszym nie-azjatyckim sędzią, który odpowiadał za arbitraż w lidze katarskiej. W jego bagażu doświadczeń przewijały się już mundialowe emocje. Prowadził po jednym meczu na mistrzostwach świata w Brazylii i w Rosji. Na nikim może nie robi to wrażenia, ale nie powinien mieć problemów z dostosowaniem się do wymagań tak wielkiej imprezy.
Mustapha Ghorbal
Rok urodzenia: 1985
Narodowość: Algieria
Jedenaście lat temu zadebiutował w rodzimej lidze i już trzy lata później był sędzią FIFA. Raz prowadził finał Afrykańskiej Ligi Mistrzów, dwa razy Superpuchar CAF. Oprócz tego sędziował między innymi mecze MŚ U-20 2019, Klubowych Mistrzostw Świata i Pucharu Narodów Afryki.
Victor Gomes
Rok urodzenia: 1982
Narodowość: RPA
Gomes jest arbitrem południowoafrykańskiej ligi od 2008 roku i dwukrotnie otrzymywał nagrodę dla najlepszego sędziego tamtejszej ligi. 39-latek od 2011 roku ma status arbitra FIFA. Popularność zyskał dzięki odrzuceniu łapówki, która proponowano mu przed meczem Pucharu Konfederacji, w którym miały się zmierzyć nigeryjskie Plateau United z algierskim USM Algier.
Jego największym osiągnięciem jest prowadzenie finału ostatniego Pucharu Narodów Afryki 2022. Nie jest już najmłodszy, więc w afrykańskiej prasie pojawiają się doniesienia sugerujące, że po katarskim mundialu zakończy karierę.
Salima Mukansanga
Rok urodzenia: 1988
Narodowość: Rwanda
Pani Salima posiada licencjat w zakresie pielęgniarstwa i położnictwa, ale poszła w zupełnie innym kierunku. W przeszłości grywała w koszykówkę, ale z braku perspektyw w tej dyscyplinie przerzuciła się na sędziowanie meczów piłkarskich, zaczynając od rodzimych niższych lig. Rwandyjka jest sędziną FIFA od 2012 roku. W tym 2022 roku stała się pierwszą kobietą, która prowadziła mecz Pucharu Narodów Afryki.
Maguette Ndiaye
Rok urodzenia: 1986
Narodowość: Senegal
Senegalczyk jako dziecko obserwował pracę swojego ojca i uznał, że również zostanie sędzią piłkarskich. Łączy obowiązki sędziowskie z pracą nauczyciela wychowania fizycznego w szkole średniej.
Podczas ostatniego Pucharu Narodów Afryki doszło do nietypowej sytuacji z udziałem tego arbitra. Na murawie zrobiło się gorąco i w pewnym momencie również sędziemu udzieliła się atmosfera walki. Odepchnął delikatnie Munira, po czym Marokańczyk udawał poważne obrażenia. Tę sytuację możecie zobaczyć na poniższym filmie.
Janny Sikazwe
Rok urodzenia: 1979
Narodowość: Zambia
Od dwunastu lat jest arbitrem FIFA i od tego momentu zyskał miano pobłażliwego sędziego, który podejmuje „niestandardowe” decyzje. Podczas KMŚ w 2016 roku pokazał Sergio Ramosowi drugą żółtą kartkę, po czym się rozmyślił. Później tłumaczył, że źle zrozumiał swojego asystenta i stąd pojawiło się zamieszanie, ale rozgorzała dyskusja, czy aby nie mija się z prawdą. Tym bardziej, że swego czasu został zawieszony na trzy miesiące z powodu podejrzenia o czyny korupcyjne w związku z meczem Esperance z Primeiro Agosto.
Podczas ostatniego PNA stał się obiektem drwin, ponieważ w spotkaniu Tunezji z Mali podyktował dwa miękkie rzuty karne, pokazał wątpliwą czerwoną kartkę i dwukrotnie skończył mecz przed czasem. Po turnieju na łamach L’Equipe wyjaśnił, że błędy wynikały z udaru cieplnego, a lekarze powiedzieli mu, że mógł zapaść nawet w śpiączkę i koniec końców miał szczęście, że nic mu się nie stało.
This is the real definition of CONFUSED MAN.
How can referee Janny Sikazwe humiliate himself, his country and entire Africa?
Whistled to end the game on the 85th and 89th min 🤣🤣🤣 #AFCON2021 pic.twitter.com/SqjHdLS3m1
— Dada Bee (@Atopagyen) January 12, 2022
Ivan Barton
Rok urodzenia: 1991
Narodowość: Salwador
To trzeci najmłodszy arbiter główny podczas katarskiego turnieju. Jest sędzią FIFA od 2018 roku. Prowadził finał Ligi Mistrzów CONCACAF 2022 I finał mistrzostw U-20 strefy CONCACAF 2018. Ciekawostkę stanowi fakt, że Barton otrzymał tytuł magistra z chemii na Uniwersytecie w Salwadorze i od pewnego czasu może nazywać siebie profesorem.
W swojej karierze podjął wiele błędnych decyzji, które podważyły jego autorytet. Podpadł zwłaszcza w spotkaniu Meksyku z Panamą. Na poniższym nagraniu widać sytuację, po której nie podyktował rzutu karnego i nie zdecydował się skorzystać z systemu VAR.
#ContraLaMarea en el canal de Panamá 🇵🇦 México al momento perdiendo 1-0 pudo haber empatado con este Penalti que no marca el árbitro !!! pic.twitter.com/fK4eMfUt01
— Arbitro Entrenador (@ChiquimarcoMx) September 9, 2021
Ismail Elfath
Rok urodzenia: 1982
Narodowość: USA
Urodził się w Maroku, ale w wieku osiemnastu lat przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, żeby uczęszczać na University of Texas – kierunek mechanika. Po jedenastu latach od przeprowadzki poprowadził już swój pierwszy mecz MLS. W 2016 roku sędziował w pierwszym meczu, w którym korzystano z systemu VAR (na trzecim poziomie rozgrywkowym w USA). Do 2018 roku łączył obowiązki sędziego z pracą w sprzedaży związanej z sektorem IT, ale już teraz skupia się wyłącznie na futbolu.
Największą dotychczasową nobilitacją Amerykanina było sędziowanie finału MŚ U-20 w 2019 roku i finał MLS Cup 2022.
Mario Escobar
Rok urodzenia: 1986
Narodowość: Gwatemala
Dziewięć lat temu stał się sędzią FIFA i od tego momentu prowadził kilka finałów międzynarodowych imprez – Ligi CONCACAF (2019), Ligi Mistrzów CONCACAF (2020) i Złotego Pucharu CONCACAF (2019). Ciężko doszukać się większej liczby informacji na jego temat, więc musimy się zadowolić tym oto krótkim opisem.
Said Martinez
Rok urodzenia: 1991
Narodowość: Honduras
31-latek podąża śladami ojca, który również parał się tym samym. Martinez junior miał zaledwie osiemnaście lat, gdy poprowadził pierwszy mecz w najwyższej lidze Hondurasu. Później na moment porzucił tę profesję, by skupić się na studiowaniu matematyki na Uniwersytecie w Tegucigalpie, ale w 2017 roku powrócił do pracy z gwizdkiem. Martinez sędziował kilka finałów turniejów w swojej części świata, ale najwyżej należy cenić mecz, który wyłonił zwycięzców Złotego Pucharu CONCACAF 2021.
Cesar Ramos
Rok urodzenia: 1983
Narodowość: Meksyk
W 2017 sędziował finał Klubowych Mistrzostw Świata, w których Real Madryt pokonał Gremio. W tym samym roku Meksykanina nagrodzono trofeum dla najlepszego sędziego strefy CONCACAF. Posiada też cenne doświadczenie z MŚ 2018. Pilnował porządku w meczach Brazylii ze Szwajcarią, Polski z Kolumbią i Urugwaju z Portugalią.
Raphael Claus
Rok urodzenia: 1979
Narodowość: Brazylia
To drugi z Brazylijczyków, którego zobaczymy w tej roli podczas turnieju. Clauss regularnie sędziuje mecze ligi brazylijskiej i mecze reprezentacyjne. Na mistrzostwach świata jednak zadebiutuje dopiero teraz. Przedsmak tak dużej imprezy miał w 2019 roku, gdy sędziował podczas mistrzostwa świata U-20, które odbywały się w Polsce. Wówczas w nagrodę za dobrą postawę przydzielono mu półfinał, w którym Ukraina pokonała Włochy 1:0.
Andres Matias Matonte Cabrera
Rok urodzenia: 1988
Narodowość: Urugwaj
Wiadomo, że jest sędzią międzynarodowym od 2019 roku. Od tego czasu prowadził między inny finał Copa Sudamericana 2021 i mecz o Superpuchar Urugwaju. Zaliczył w ostatnich miesiącach kilka wpadek, które są mu stale wytykane i wykorzystywane jako środek do deprecjonowania jego umiejętności. Przykładowo kibice Corinthians mieli do niego pretensje o niepokazanie Claudio Benedetto (piłkarz Boca) ewidentnej drugiej żółtej kartki w meczu Copa Libertadores.
Corinthians x Boca Juniors – Libertadores 2022
Árbitro: Andrés Matonte
NÃO EXPULSÃO de Benedetto, ele faz uma falta por trás, de claro cartão amarelo e o árbitro não deu. Ele já tinha cartão por uma confusão com João Victor e deveria ter sido expulso. pic.twitter.com/I0pNIXXDyu
— Erros de arbitragem contra o Corinthians (@erroscontra) April 27, 2022
Kevin Ortega
Rok urodzenia: 1992
Narodowość: Peru
To najmłodszy sędzia główny podczas tego turnieju. Peruwiańczyk prowadzi mecze w rodzimej lidze od siedmiu lat, a od trzech jest sędzią międzynarodowym.
W tym roku doszło do niecodziennej sytuacji z jego udziałem tuż po meczu boliwijskiego Always Ready z Boca Juniors. Obwiniano Ortegę za przyznanie wątpliwego karnego argentyńskiej drużynie. Po spotkaniu został przeszukany przez policję, która w jego pomieszczeniu znalazła koszulkę drużyny, która odniosła korzyść. Władze boliwijskiego klubu posądziły go o stronniczość, a w Boca tłumaczono, że przekazanie prezentów to zwyczajna praktyka, w której nie ma niczego złego.
Fernando Rapallini
Rok urodzenia:1978
Narodowość: Argentyna
Podczas ostatniego EURO był jednym z uczestników wymiany sędziowskiej. Tak, dobrze widzicie, sędzia z Argentyny sędziował spotkania na ME, a w zamian Hiszpan Jesus Gil Manzano udał się na Copa America 2021. Tym samym Rapallini wpisał do swojego CV spotkania Ukrainy z Macedonią, Chorwacji ze Szkocją i Francji ze Szwajcarią (1/8 finału).
34-latek słynie z karania zawodników żółtymi i czerwonymi kartkami, co z pewnością trzeba będzie mieć na uwadze podczas katarskiego czempionatu.
Wilton Sampaio
Rok urodzenia: 1981
Narodowość: Argentyna
W poprzednim roku dużo mówiło się o tym jaka krytyka spadła na tego sędziego po meczu Argentyny z Peru. Wszystko za sprawą Leo Messiego, który nie gryzł się w język i zasugerował, że arbiter nie dostrzegał fauli Peruwiańczyków, a dopatrzył się miękkiego karnego przeciwko Albicelestes. Sprawa była głośna, ale rozeszła się po kościach.
W dotychczasowej karierze Sampaio sędziował kilka meczów decydujących o zdobyciu przez jedną z drużyn prestiżowych trofeów: Recopa Sudamericana (2016), Superpuchar Brazylii (2020) i Puchar Brazylii (2022).
Jesus Valenzuela
Rok urodzenia: 1983
Narodowość: Wenezuela
Wenezuela jeszcze nigdy nie zakwalifikowała się do turnieju o mistrzostwo świata, ale będzie miała tam swojego arbitra głównego. Jesus Valenzuela w poprzednik roku został wybrany najlepszym arbitrem Ameryki Południowej, więc należało się spodziewać, że pojedzie na najważniejszą imprezę piłkarską. Rok wcześniej gwizdał w finale Copa Sudamericana, a w trwającym rewanż w Recopa Sudamericana (południowoamerykański odpowiednik Superpucharu UEFA).
Facundo Tello
Rok urodzenia: 1982
Narodowość: Argentyna
Argentyńczyk zyskał popularność w swoim kraju, gdy po zaledwie czterech meczach przesędziowanych w drugiej lidze argentyńskiej, otrzymał możliwość prowadzenia spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej. Budziło to pewne wątpliwości, ale w kolejnych latach decyzja o zaufaniu Tello została zweryfikowana pozytywnie.
W 2018 roku po raz pierwszy w karierze poprowadził Superclasico. Od 2019 jest arbitrem FIFA i regularnie jest rozjemcą spotkań w Copa Libertadores.
Matthew Conger
Rok urodzenia: 1978
Narodowość: Nowa Zelandia
Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale od ponad dwudziestu lat mieszka w Nowej Zelandii, gdzie kontynuował pracę nauczyciela, by z czasem skupić się już tylko na piłce.
Sędziował między innymi finał Ligi Mistrzów Oceanii w 2019 roku , ale ma już też w kolekcji jeden mecz na mistrzostwach świata. Na mundialu w Rosji był arbitrem głównym w spotkaniu Nigerii z Islandią, które drużyna z Afryki wygrała 2:0.
Abdulrahman Al-Jassim
Rok urodzenia: 1987
Narodowość: Katar
Na 35-latku będzie ciążyła duża presja, ponieważ jest jedynym głównym arbitrem kraju gospodarza turnieju. Istnieje szansa, że wytrzyma i nie spali się, bo posiada już spore doświadczenie.
Cztery lata temu odpowiadał za obsługę systemu VAR, ale teraz już przyjdzie mu sędziować spotkania z pozycji boiska. W 2019 był arbitrem głównym podczas finału Klubowych Mistrzostw Świata, a rok później sędziował mecz o tytuł w Azjatyckiej Lidze Mistrzów, w którym Ulsan Hyandai pokonał Persepolis 2:1.
[WIĘCEJ O REPREZENTACJI KATARU]
Chris Beath
Rok urodzenia: 1984
Narodowość: Australia
Kariera Australijczyka w ostatnich latach zaczęła nabierać tempa. Najpierw sędziował Puchar Azji, a następnie dwa finały, które w znacznym stopniu podniosły jego notowania. Najpierw mecz o złoto Igrzysk Olimpijskich w Tokio, a potem o trofeum dla najlepszej klubowej drużyny świata. Zwłaszcza w meczu Chelsea z Palmeiras wykazał się dobrą kontrolą nad presją, gdy pod koniec dogrywki podyktował w pełni zasłużoną jedenastkę dla „The Blues”. Po tym meczu był bardzo chwalony i zapewne miało to znaczenie przy kompletowaniu obsady sędziów.
Alireza Faghani
Rok urodzenia: 1978
Narodowość: Iran
Zaczynał karierę jako piłkarz, ale w pewnym momencie zdecydował, że lepiej dla niego będzie, jeśli odwiesi buty na kołku i zacznie biegać z gwizdkiem tak jak jego ojciec. Zdaniem wielu ekspertów jest arbitrem, który lubi sypać kartkami, więc trzeba mieć to na uwadze.
W swoje dotychczasowej karierze prowadził finały Klubowych Mistrzostw Świata (2015), Azjatyckiej Ligi Mistrzów (2015) i Igrzysk Olimpijskich (2016). Będzie to jego drugi mundial w roli arbitra głównego. Na rosyjskich MŚ pilnował porządku w czterech meczach – w tym spotkaniu o trzecie miejsce, które Belgowie wygrali z Anglią.
Ning Ma
Rok urodzenia: 1979
Narodowość: Chiny
Chiny nie dostały się na te mistrzostwa, ale mają swojego sędziowskiego przedstawiciela, który od 2011 roku jest sędzią FIFA. 43-latek zawodowo zajmuje się również pracą w szkole jako nauczyciel wychowania fizycznego. W 2019 roku został uznany za najlepszego chińskiego arbitra, więc ma się czym pochwalić.
Warto podkreślić, że ostatnim sędzią z tego kraju na mistrzostwach świata był Lu Lun (mundial w Korei i Japonii), ale nie powinien być wzorem dla rodaka, bo 10 lat temu okazało się, że uczestniczył w ustawianiu meczów.
Z Ma Ningiem wiąże się anegdotyczna historia, która w przeciwieństwie do Luna nie stawia go w złym świetle. Podczas meczu ligi chińskiej został powalony z premedytacją przez Henrique Dourado, za co Brazylijczyk otrzymał dwunastomiesięczne zawieszenie.
CFA announced punishment against Henrique Dourado, who was sent off in Wuhan Yangtze vs Henan SSLM (2:2). He appeared to intentionally bump into Ma Ning, the referee, from the back after a verbal dispute between the two. Penalty: suspension for 12 months, fined for ¥200k($30k) pic.twitter.com/rECKRIiJjh
— China Sports Vision 2050 (@CSV2050) August 26, 2022
Do tej pory największym wyróżnienie dla Chińczyka było sędziowanie w finale Azjatyckiej Ligi Mistrzów 2018, gdy Kashima Antlers pokonała 2:0 Persepolis.
Mohammed Abdulla Mohammed
Rok urodzenia: 1978
Narodowość: Zjednoczone Emiraty Arabskie
Od 2010 roku jest międzynarodowym arbitrem FIFA. W 2017 roku prowadził finał AFC Cup (azjatycki odpowiednik Ligi Europy) i cztery lata później finał Azjatyckiej Ligi Mistrzów. Mundial w Katarze nie będzie jego pierwszym. Już na MŚ w Rosji sędziował mecz fazy grupowej, w którym Francja skromnie pokonała Peru 1:0.
Yoshimi Yamashita
Rok urodzenia: 1989
Narodowość: Japonia
Japonka to trzecia z pań, która będzie arbitrem głównym w Katarze. W 2019 roku odpowiadała za rozstrzyganie boiskowych sporów na MŚ kobiet, następną jej dużą imprezą były Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Pani Yamashita ma już duże obycie w prowadzeniu spotkań mężczyzn. Warto dodać, że jako pierwsza kobieta prowadziła zawody w męskiej J-League i w Azjatyckiej Lidze Mistrzów. Teraz pora na kolejne wyzwania i perłę w zawodowej koronie.
Czytaj więcej o sędziach piłkarskich:
Fot. FotoPyk (główna), Newspix
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS