A A+ A++

Zacznijmy od tego, że w każdej wspólnocie mieszkaniowej są dwa rodzaje nieruchomości. Nieruchomość wspólna zarządzana jest przez wspólnotę, a koszty utrzymania ponoszą wszyscy właściciele lokali. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Drugi rodzaj nieruchomości to wyodrębnione lokale zarządzane przez właścicieli, którzy ponoszą koszty ich utrzymania.

Zobacz również:

W sytuacji jakiejkolwiek usterki pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jest ustalenie źródła awarii, by dowiedzieć się do kogo należy urządzenie czy część instalacji stwarzające problem. Według prawa, właściciele mieszkań biorą odpowiedzialność za instalacje i urządzenia znajdujące się w mieszkaniu, a za części wspólne budynku takie jak np. strych, klatka schodowa czy korytarz odpowiada zarządca. 

Jeśli awaria lub usterka ma miejsce w mieszkaniu, to na nas spoczywa obowiązek znalezienia fachowca, który ją zlikwiduje oraz opłacenia tej usługi. Gdy dotyczy to części wspólnej budynku, powinniśmy powiadomić zarządcę nieruchomości, który ma obowiązek rozwiązać problem.

Kto odpowiada za zepsuty domofon? Prawo mówi jasno

Instalacja domofonowa budynku stanowi element nieruchomości wspólnej, ale domofony znajdujące się w lokalach stanowią już własność mieszkańców. W sytuacji, gdy awaria dotyczy więc konkretnego domofonu, jego naprawa spoczywa na właścicielu mieszkania. Jeśli jednak usterka dotyczy całej instalacji, to naprawą powinien zająć się zarządca budynku.

Wspólnota może oczywiście przyjąć, że to cała instalacja wraz z domofonami stanowi jej niepodzielną całość i jest nieruchomością wspólną, choć taka sytuacja jest raczej rzadkością i wynikiem przyjętej wcześniej uchwały. 

Sąsiedzi będą ci zazdrościć balkonu w kwiatach. Zasadź z nami wiosenną lazanięPolsat

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMCK zaprasza na dzień pełen gier planszowych i karcianych dla całej rodziny
Następny artykułZaproszenie na spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem