Podmiot chcący odliczyć podatek zapłacony przy imporcie nie musi być właścicielem sprowadzanych wyrobów. Powinien natomiast móc wykazać ich związek z czynnościami opodatkowanymi.
Przywóz towarów spoza Unii Europejskiej (import) wiąże się z koniecznością dokonania odprawy celnej. Najczęściej dokonują jej agencje celne działające w imieniu i na rzecz importera. W takim przypadku agencja celna dokonuje zgłoszenia i wypełnia obowiązki formalne, natomiast w dokumentach celnych jako importera wskazuje podmiot, na rzecz którego działa, i to on rozlicza tę transakcję dla potrzeb VAT. Często spotykaną praktyką jest również dokonywanie odprawy celnej przez przewoźników lub podmioty wykonujące usługi na importowanych towarach (np. przepakowania czy przetwarzania).
Za odprawę importową może odpowiadać także nabywca, w szczególności gdy taki obowiązek wynika z zastosowanych warunków dostawy (np. Incoterms DAP) czy ustaleń umownych. Sytuacje takie są powszechne i nie stwarzają problemów w zakresie rozliczenia VAT tak długo, jak długo podmiot dokonujący odprawy importowej jest właścicielem towarów. Wątpliwości w odniesieniu do rozliczania VAT po…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl – pakiet plus już od 39,90 zł za miesiąc
Skorzystaj z unikalnej oferty na dostęp do specjalistycznych treści prawnych i ekonomicznych.
Pakiet rp.pl plus to ekskluzywne treści dla profesjonalistów, skorzystaj z:
- dostępu do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus;
- Prawnych treści premium, w tym: tygodników Dobra Firma: Podat … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS