Kiedy jeść jabłka – rano czy wieczorem?
Jabłka najlepiej jeść w ciągu dnia, gdyż rano czy wieczór nie są najlepszymi porami do spożywania tego owocu. Wynika to z faktu, że obfituje on w cukier. Zjedzenie go o poranku może prowadzić do szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi, a tym samym dostaniemy szybki zastrzyk energii. Równie szybko energia spada, przez co stajemy się senni i ociężali.
Natomiast jabłko zjedzone na wieczór może nie zostać odpowiednio strawione przed snem. Przez to organizm będzie pobudzony, a odpoczynek senny nie przyniesie oczekiwanych efektów. Dodatkowo wolniejsze trawienie cukru może skutkować wystąpieniem wzdęć i gazów.
Jedzone w ciągu dnia jabłka dostarczą cennych witamin, minerałów i błonnika. Pobudzą układ trawienny i usprawnią trawienie ciężkich potraw, które wcześniej były jedzone.
Ile jabłek można jeść dziennie?
Zdrowy człowiek dziennie może zjeść od jednego do trzech jabłek. Taką dawkę owoców należy równomiernie rozłożyć w ciągu dnia, między posiłkami. Unikajmy zjadania dużej porcji na raz, która może później prowadzić do zalegania owoców w żołądku, fermentacji, a następnie pojawienia się gazów i wzdęć.
Przekraczanie dawki trzech jabłek dziennie, a tym samym dostarczenie dużej ilości błonnika, może w negatywny sposób wpływać na pracę układu pokarmowego. Doprowadzi to do wystąpienia biegunki, bólów brzucha czy skurczy. Dodatkowo to wysoka zawartość cukru, która może prowadzić do nagłego wzrostu masy ciała, wahań poziomu glukozy we krwi czy nawet pogorszenia samopoczucia.
Zdrowy człowiek dziennie może zjeść od jednego do trzech jabłek123RF/PICSEL
Kto nie może jeść jabłek?
Jabłek przede wszystkim nie mogą jeść osoby uczulone na ten owoc. Taka alergia może się objawiać dusznością, obrzękiem błony śluzowej czy świądem skóry. W skrajnych przypadkach może dojść do obrzęku gardła.
Poza tym jabłek nie można jeść przy niektórych schorzeniach. Jednym z nich jest zespół jelita drażliwego. Owoce te obfitują w cukry, które mogą podrażniać ściany żołądka. W efekcie może dojść do problemów gastrycznych takich jak m.in. biegunki lub zaparcia, nadmierne wzdęcia i gazy.
Przeciwwskazaniem do jedzenia jabłek są też problemy z trzustką i jej nadwrażliwość. Owoce podane na surowo mogą być przez nią źle tolerowane. Wówczas zaleca się jeść je w formie pieczonej.
Które jabłka nie uczulają?
Alergia na jabłka jest dosyć częsta i objawia się świądem skóry, dusznościami, obrzękiem błony śluzowej jamy ustnej i warg. Niejednokrotnie łączy się ona z uczuleniem na pyłki brzozy, olchy, leszczyny. Natomiast niektóre odmiany jabłek mogą być spożywane przez uczulonych pacjentów.
Nie uczulają lub uczulają mniej stare odmiany jabłek. Są one bogate w polifenole, które łagodzą objawy alergii. Dużą zawartość składnika rozpoznamy po szybkim brązowaniu miąższu. Odpowiednie mogą być także odmiany o zielonych owocach, które nie zawierają wywołującego alergię czerwonego barwnika.
Z zielonych jabłek nie będą uczulać odmiany takie jak m.in. Antonówka, Golden Delicious czy Kosztela. Ze starszych odmian warto za to sięgnąć po Grochówkę, Szarą Renetę, Kronselkę czy Papierówkę.
Zobacz również:
Warzywa dobre dla mózguKarolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS