A A+ A++

Pierwszy kwartał roku to czas wypełniania i składania deklaracji podatkowe, co znacznie ułatwia darmowy program do PIT. Najkorzystniej jest wysłać PIT elektronicznie, co pozwala zaoszczędzić czas i umożliwia szybsze otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku. Jednak są sytuacje, w których składanie deklaracji podatkowej nas nie obowiązuje. Kiedy nie trzeba składać PIT?

Kto musi złożyć PIT?

PIT, czyli deklarację podatkową musi złożyć każdy, kto w poprzednim roku uzyskał jakikolwiek przychód. Może on być związany z prowadzeniem firmy lub pracą na rzecz innego przedsiębiorcy. Dotyczy to również dochodów związanych z najmem, nagrodą, czy otrzymaniem spadku. Nie ma znaczenia wysokość przychodu ani koszt jego uzyskania. Wypełniając PIT należy zwrócić, aby wybrać odpowiedni formularz (PIT 37, PIT 36, PIT 36L itd.). Deklarację podatkową można wypełnić poprzez darmowy program do PIT i złożyć elektronicznie. Należy to zrobić do ostatniego dnia kwietnia lub jeśli wypada on w dzień wolny, to w kolejnym dniu roboczym.

Kto jest zwolniony ze składania PIT?

Deklaracji podatkowej nie składa się, gdy uzyskane przychody są zwolnione z opodatkowania. Dotyczy to ponad 150 różnych rodzajów przychodu, które określone są dokładnie w 21 art. ustawy o PIT. Wśród najpopularniejszych przychodów, które nie podlegają opodatkowaniu wymienić można:

  • emeryturę,
  • rentę;
  • odszkodowania;
  • zadośćuczynienia;
  • zasiłki np. z tytułu urodzenia się dziecka;
  • dodatki do rent;
  • dodatki mieszkaniowe;
  • zasiłki pogrzebowe;
  • niektóre nagrody, jeśli ich jednorazowa wartość nie przekracza 2280 zł;
  • niektóre stypendia oraz świadczenia wypłacane przez uczelnie wyższe.

Jeśli podejrzewa się, że uzyskany przychód jest zwolniony z opodatkowania to najlepiej sprawdzić to we wcześniej wspomnianej ustawie, aby się tego upewnić. PIT nie obowiązuje również osób do 26. roku życia, których przychód nie przekroczył 85 528 zł.

Polski Ład

Wprowadzony od 2022 roku Polski Ład spowoduje, że więcej osób będzie zwolniona z podatku dochodowego, a co za tym idzie również ze składania deklaracji rocznej. Dotyczy to przede wszystkim rodziców 4 dzieci, których przychód nie przekroczył I progu podatkowego. Nie będzie on dotyczył również emerytów, którzy zrezygnowali z pobierania emerytury na rzecz możliwości dalszego wykonywania pracy zarobkowej.

Kiedy złożyć PIT zerowy?

Osoby, które nie mają przychodów i nie musza składać deklaracji podatkowej mogą wypełnić PIT zerowy. Czyli wypełnić PIT, ale w miejscach przychodów i kosztów wpisać same 0. Po co składać PIT zerowy? Warto to zrobić, jeśli wiemy, że będzie nam potrzebne zaświadczenie o dochodach (a właściwie ich braku), które jest przydatne przy ubieganiu się o świadczenia socjalne. PIT zerowy to także sposób na uniknięcia wezwania do Urzędu Skarbowego i konieczności składania wyjaśnień, dlaczego PIT nie został złożony. Ta ostatnia sytuacja jest dość rzadka i zazwyczaj dotyczy osób, które wcześniej co roku składały PIT.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPieniądze na drogi, oświatę i odnawialne źródła energii
Następny artykuł2 kwietnia dzień otwarty na UKSW