A A+ A++

Chociaż ogólna liczba wniosków o kredyty hipoteczne w ostatnim czasie spadła, to wciąż pozostają one jednym z głównych źródeł finansowania zakupu nowej nieruchomości. Należy jednak być przygotowanym na to, że warunki jego przyznawania w ostatnich latach stały się dużo bardziej wymagające od kredytobiorców, a duża część z wnioskujących o przyznanie takiego kredytu, nie dostanie go. Dlaczego? Choćby dlatego, że nie posiadają żadnego wkładu własnego, podczas gdy obecnie banki wymagają zwykle od 10 do 30%, ale to nie jedyny warunek. Jakie inne warunki muszą zostać spełnione? Kto nie dostanie kredytu hipotecznego?

3 powody, w których nie dojdzie do zawarcia umowy kredytu

Głównym źródłem dochodu banków są odsetki, na które składa się rzeczywista roczna stopa oprocentowania, marża i prowizja banku, a czasem także ubezpieczenie przy kredycie. Dlatego tak chętnie reklamują oni różne oferty pożyczek i przyciągają klientów. Jednak o ile udzielenie kredytu na kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych nie jest obarczone wysokim ryzykiem, to sytuacja zmienia się w przypadku kredytów hipotecznych. Banki chcą się dobrze zabezpieczyć i mieć pewność, że kredytobiorca będzie spłacał raty terminowo. Dlatego w pewnych sytuacjach, wnioskujący o taki kredyt, mogą go nie otrzymać. Oto 5 powodów, w których może się to wydarzyć:

Niepewna sytuacja zawodowa

Aby starać się o kredyt mieszkaniowy należy posiadać stale źródło dochody. Najlepiej oceniana przez banki jest praca na etacie i sytuacja, w której kredytobiorca ma umowę na czas nieokreślony, co daje duże prawdopodobieństwo, że nie stanie się on nagle niewypłacalny. Nie każdy zawodów i nie każdy pracodawca jest jednak traktowany przez banki tak samo. Jeżeli zawód kredytobiorcy jest obarczony ryzykiem nagłych zmian gospodarczych, a pracodawca nie ma stabilnej pozycji na rynku, kredyt może nie zostać przyznany.

Brak zdolności kredytowej

Najczęstszą przyczyną odmowy udzielenia kredytu hipotecznego są niskie dochody kredytobiorcy. Bank oblicza zdolność na podstawie jego aktualnych dochodów z różnych źródeł i porównuje ją ze stałymi wydatkami, a także wysokością kredytu, o jaki wnioskuje kredytobiorca. W wyniku kalkulacji może się okazać, że nie ma on wystarczającej zdolności na jego zaciągnięcie.

Brak lub słaba historia kredytowa kredytobiorcy

Kolejnym powodem, dla którego bank może odmówić udzielenia kredytu hipotecznego, jest brak historii kredytowej lub słaba historia. Bank lubi wiedzieć, czy wnioskujący o kredyt jest solidny i spłaca raty terminowo, dlatego sprawdza jego historię kredytową. Jeśli nie może jej ocenić, to nie może także ocenić ryzyka związanego z przyznaniem kredytu na dom lub mieszkanie.

Jakie warunki należy spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny

Aby otrzymać kredyt hipoteczny na zakup domu, mieszkania lub działki należy mieć zdolność kredytową. To pierwsze i najważniejsze kryterium musi zostać spełnione. Jednak musisz wiedzieć, że Twoja zdolność w różnych bankach może wyglądać zupełnie inaczej. Innymi słowy, każdy bank, do którego złożysz wniosek o kredyt, może inaczej ją ocenić. Dlatego warto porównać oferty różnych banków. Na co zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym? Zwróć uwagę:

  • na kwotę możesz wnioskować w każdym z nich;
  • jak wygląda oprocentowanie kredytu w każdym z nich;
  • ile wyniesie marża i prowizja;
  • jaki będzie całkowity koszt kredytu;
  • czy potrzebne Ci jest ubezpieczenie nieruchomości.

Nie musisz biegać od banku do banku, by porównać zdolność i ofertę każdego z nich. Możesz skorzystać z wygodnego narzędzia online, jakim jest ranking kredytów hipotecznych. Dzięki niemu dowiesz się, gdzie znajdziesz najtańszy kredyt hipoteczny i w którym banku masz największą szansę na udzielenie kredytu hipotecznego. Porównywarkę znajdziesz tutaj: ekredyt 24

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZrób własne pierniki z biblioteką “Pod Pegazem” w Oleśnicy
Następny artykułUraz mięśniowy? Stymulacja elektromagnetyczna skuteczną pomocą