A A+ A++

Honorowi dawcy krwi od dłuższego czasu bezskutecznie domagają się od władz miasta docenienia swoich zasług dla społeczeństwa. Chcieliby nazwać jedno z miejsc: rondo lub skwer, by w trwały sposób zaznaczyć swoją działalność w Elblągu. Dlaczego idzie jak po grudzie?

Honorowym Krwiodawcom w Elblągu zamarzyło się uhonorowanie osób, którzy „za symboliczne czekolady“ oddają własną krew tym którym ten „dar serca“ niejednokrotnie ratuje życie. Ludzi, którym Honorowi Krwiodawcy kojarzą się źle, jest pewnie mała mniejszość. Co więc mogło pójść nie tak w pomyśle uhonorowania krwiodawców w Elblągu?

Wszystko.

Zamiast ronda Tarnopol

18 stycznia ubiegłego roku mjr Grzegorz Kaśkiewicz, prezes Wojskowego Klubu HDK PCK “Brotherhood of blood”, który działa przy Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód, wysłał do ratusza petycję, w której żądał zmiany nazwy ronda Tarnopol na rondo Honorowych Krwiodawców właśnie. Wcześniej pod petycją zbierano podpisy poparcia.

„Obecna nazwa budzi wiele kontrowersji wśród społeczeństwa. Natomiast nowa nazwa wpłynie na podniesie rangi oraz promowanie wśród społeczeństwa szlachetnej postawy życiowej prezentowanej przez honorowych dawców krwi, która wynika z dużego zrozumienia dla potrzeby leczenia krwią i ratowania życia ludzkiego.“ – możemy przeczytać w petycji.

Przypomnijmy, że była to kolejna próba zmiany nazwy tego ronda. W kwietniu 2021 r. do ratusza wpłynęła petycja w sprawie zmiany nazwy ronda Tarnopol na Ofiar Wołynia. Spór o nazwę ronda i stosunki elbląsko – tarnopolskie toczył się swoim tempem. I w styczniu 2022 roku można było odnieść wrażenie, że zmiana nazwy na Honorowych Krwiodawców jest jeszcze jedną potyczką w tej walce.

24 lutego 2022 roku sytuacja zmieniła się diametralnie. Rosja napadła na Ukrainę i… działania antyukraińskie (a za takie można uważać pozbawienie Tarnopola ronda) mogły być odebrane źle. Inicjatywa upadła. Na oficjalną odpowiedź prezydenta miasta wnioskodawca musiał czekać do 29 marca. „Dziś, kiedy elblążanie wraz z samorządem, starają się pomóc mieszkańcom Tarnopola nie może być mowy o zmianie nazwy Ronda Tarnopol“ – napisał wiceprezydent Janusz Nowak w odpowiedzi, w której… chwalił się w jaki sposób Elbląg pomaga walczącej Ukrainie.

Bitewne Ronda

17 marca ubiegłego roku radni elbląskiej Rady Miejskiej, aby dać wyraz poparcia dla walczącej Ukrainy, zmienili nazwy dwóch rond w Elblągu: Nowogródek i Kaliningrad. Wydawać by się mogło, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedno z nich nazwać rondem Honorowych Krwiodawców i choć połowicznie usatysfakcjonować wnioskodawców petycji. Na ten pomysł prawdopodobnie nikt w ratuszu nie wpadł. Albo idea nie znalazła poparcia najwyższych czynników. I zamiast ronda Nowogródek mamy Rondo Bitwy Warszawskiej, Kaliningrad zmienił się w Bitwy Grunwaldzkiej. Kto jest pomysłodawcą nowych nazw – nie wiadomo. Nie wiadomo, czy ktoś w ogóle zabiegał o takie, a nie inne nazwy.

 
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

To może cokolwiek

3 listopada do ratusza wpłynęła kolejna petycja w sprawie nadania nazwy „Honorowych Krwiodawców“ czemukolwiek. “… zwracam się z wnioskiem o nadanie wyróżniającej nazwy „Honorowych Krwiodawców“ jednemu z elementów przestrzeni miasta Elbląg (np. dla skwerku, ronda itp.) – napisał wnioskodawca.

Na udzielenie odpowiedzi urzędnicy potrzebowali 2,5 miesiąca. Można było przypuszczać, że ten czas był im potrzebny na znalezienie odpowiedniego ronda (kilka czeka na swoją nazwę) lub skwerku. Niestety, chyba nic nie znaleźli. “… powyższy wniosek wymaga dogłębnej analizy. Jednocześnie informuję, że wszystkie propozycje nowych nazw lub zmiany istniejących opiniowane są przez Komisję do spraw nadawania nazw w Elblągu. Propozycje te w formie projektów uchwał Rady Miejskiej przedstawione są do akceptacji prezydentowi miasta oraz właściwym komisjom Rady Miejskiej. Po wyczerpaniu tego trybu postępowania projekty uchwał przedstawiane są na sesji Rady Miejskiej“ – napisał wiceprezydent Michał Missan w odpowiedzi datowanej na 18 stycznia 2023 r.

Wiceprezydent zapowiedział, że projekt uhonorowania Honorowych Krwiodawców będzie przedmiotem obrad na najbliższym posiedzeniu Komisji ds. nadawania nazw.

Pionierzy Oświaty

Jak skutecznie przeprowadzić proces nazwania ronda odpowiednim patronem pokazuje przykład ronda Pionierów Oświaty. Z inicjatywą wyszedł Związek Nauczycielstwa Polskiego. Rondo nie było jeszcze gotowe (inwestycja miała się skończyć do 30 września 2021 r..), kiedy 23 września radni podjęli uchwałę ws. nadania nazwy Pionierów Oświaty . Uroczyste nadanie nazwy odbyło się ponad rok później – 14 października 2022 r. Nie nie ma tu specjalnego znaczenia fakt, że Gerhard Przybylski, prezes elbląskiego oddziału ZNP zasiadał w Honorowym Komitecie Poparcia Witolda Wróblewskiego w wyborach samorządowych w 2018 r. Gerhard Przybylski jest też laureatem Nagrody Prezydenta w kategorii „Inne“ za rok 2021.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFar Cry 7 podobno znajduje się w produkcji, lecz Ubisoft rozwija 2 gry w uniwersum
Następny artykułRosja bez zaproszenia od Polski. Zacharowa oburzona