A A+ A++

Właśnie stałeś się właścicielem mieszkania lub domu? A może czeka Cię przeprowadzka, bo wynająłeś nieruchomość na dłuższy czas? Zarówno w przypadku rynku pierwotnego, jak i wtórnego przyda Ci się ubezpieczenie mieszkania albo domu. Sprawdź, kto powinien się zająć formalnościami oraz co warto wiedzieć o polisie.

Czy ubezpieczenie domu lub mieszkania jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania jest dobrowolne, jeśli nie jest związane z kredytem hipotecznym. Warto ją jednak mieć ze względu na możliwe szkody spowodowane przez zdarzenia losowe. Pożar czy zalanie to sytuacje, których nie da się przewidzieć ani zaplanować w domowym budżecie. Koszty związane z naprawami mogą być wysokie, a ich ostateczna wycena wiążę się z zakresem niezbędnych prac. Zakup ubezpieczenia mieszkania lub domu jest bardziej opłacalny.

  • Raty można dostosować w zależności od zakresu oraz powierzchni nieruchomości.
  • Opłaty są stałe w każdym miesiącu.
  • Niskim kosztem gwarantujesz sobie bezpieczeństw oraz komfort psychiczny.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania bywa jednak obowiązkowe, ale wyłącznie w przypadku kredytu hipotecznego. Bank może oczekiwać wykupienia polisy – czasem to jeden z warunków wpływający na decyzję kredytową. W takiej sytuacji cesja praw do odszkodowania przypisana jest konkretnej instytucji finansowej udzielającej kredytu mieszkaniowego.

Jak ubezpieczyć mieszkanie i dom?

Zarówno ubezpieczenie domu, jak i mieszkania można wykupić przez internet. Nie trzeba umawiać się z agentem ubezpieczeniowym ani podpisywać dokumentów w placówce stacjonarnej. Aby podjąć dobrą decyzję, warto zapoznać się z zakresem polisy – takie informacje zawsze znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania za pośrednictwem PKO BP, masz do wyboru 3 pakiety:

  • Standardowy – zdarzenia losowe, assistance dla domu 24/7.
  • Super – zdarzenia losowe All Risk, assistance dla domu 24/7, OC w życiu prywatnym.
  • Pro – zdarzenia losowe All Risk, assistance dla domu 24/7, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie od rabunku i dewastacji oraz kradzieży z włamaniem.

W ramach ubezpieczenia mieszkania Super i Pro da się dodatkowo objąć polisą np. elementy szklane, przenośny sprzęt elektroniczny.

Za pośrednictwem PKO BP można też wykupić ubezpieczenie domu w budowie. Pakiet Podstawowy obejmuje zdarzenia losowe określone w OWU.

Ubezpiecz swoje mieszkanie: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/

Czy można ubezpieczyć mieszkanie lub dom, nie będąc właścicielem?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania może wykupić każda pełnoletnia osoba, która jest właścicielem nieruchomości. Ze względu na silnie rozwijający się rynek najmu niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferuje również oferty przeznaczone dla najemców. Wtedy trzeba jednak pamiętać o określeniu w umowie, komu należy się odszkodowanie oraz za co.

Przeważnie ubezpieczenie mieszkania lub domu wykupione przez najemcę obejmuje przedmioty ruchome, których jest właścicielem. Jeśli wynajmujący nie zdecydował się na polisę od zdarzeń losowych, warto wyjść z inicjatywą. W przypadku np. zalania, pożaru czy kradzieży wszystkie koszty spadają na najemcę, chyba że umowa zawarta między stronami zakłada inne rozwiązanie.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Boże Ciało pod Sokołem zaśpiewają dla Leosia – filmy
Następny artykuł9 czerwca biura ChCK nieczynne