Muzeum Mazowieckie w Płocku prezentuje lekcje, na podstawie wystawy „200 artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego”. Pierwsza przybliża wystawę, druga opowiada o władcach Polski, a trzecia wyjaśnia, jak tworzono średniowieczne księgi. Artefakty można też obejrzeć online.
W związku z sytuacją epidemiczną, Muzeum Mazowieckie w Płocku jest zamknięte, jednak nie dla miłośników wiedzy i sztuki. Na kanale YouTube muzeum udostępnia lekcje online, oparte o wystawę tymczasową „200 artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego”.
Starodruki, inkunabuły, manuskrypty
Pierwsza lekcja „Starodruki, inkunabuły, manuskrypty” prowadzona przez kustosz MMP Agnieszkę Kaniewską-Płocieniak ma za zadanie przybliżyć skarby prezentowane na wystawie.
Na tropie władców Polski
Druga wideolekcja opracowana przez Muzeum Mazowieckie w Płocku poświęcona jest władcom Polski. Michał Sobociński opowiada o podpisywanych przez królów dokumentach, rycinach z ich wizerunkami i książkach, które prawdopodobnie sami napisali.
– Michał nie tylko zajmująco opowie wam o piśmienniczych pamiątkach po polskich władcach, przekaże wam także mnóstwo informacji związanych z historią naszego kraju i zdradzi całą masę ciekawostek. Czy wiedzieliście na przykład, że Zygmunt August kolekcjonował armaty, Zygmunt III Waza lubił grać w piłkę, a Stanisław Leszczyński zginął z powodu umiłowania… fajki? – zachęca Muzeum Mazowieckie w Płocku.
Muzealne skryptorium
Trzecia lekcja Muzeum Mazowieckiego w Płocku na podstawie wystawy „200 artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego” przybliża tematykę tworzenia książek w średniowieczu. Natalia Jarząbkowska opowiada, kim byli średniowieczni skrybowie, ile czasu zajmowało ręczne przepisanie Biblii i czym różnił się rubrykator od iluminatora.
Wystawa dostępna online
Obiekty znajdujące się na wystawie „200 artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego” można również obejrzeć online na specjalnie do tego przygotowanej stronie internetowej. Wirtualna wystawa obejmuje nie tylko doskonałe zdjęcia artefaktów, ale też szczegółowe opisy pełne ciekawostek.
Zbiory prezentowane są w grupach tematycznych:
- Rękopisy i autografy
- Dokumenty
- Inkunabuły
- Druki XVI wieku
- Druki XVII wieku
- Druki XVIII wieku
- Kartografia
- Oprawy książkowe
- Proweniencje
- Plocciana.
Nowy budynek z wystawą zbiorów art déco
Muzeum Mazowieckie w Płocku w okresie pandemii nie tylko dba o rozpowszechnianie wiedzy historycznej, ale też tworzy nową wystawę, którą będzie można obejrzeć, gdy zwiedzający powrócą do muzeów. Na ukończeniu jest wystawa „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”, która będzie prezentowana w kamienicy przy ul. Kolegialnej 6.
Wnętrze tego muzeum w Płocku zachwyca. Wkrótce wypełni się eksponatami [ZDJĘCIA]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS