Kolejność ustawowa dziedziczenia: Dziadkowie spadkodawcy
Istnieje również możliwość odziedziczenia spadku przez dziadków spadkodawcy. Ma to miejsce w przypadku braku małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa oraz zstępnych rodzeństwa zmarłej osoby. Wówczas dziadkowie dziedziczą cały spadek w częściach równych.
W przypadku, gdy którekolwiek z dziadków nie dożyło otwarcia spadku, ich udział spadkowy przechodzi na jego dzieci w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z dzieci dziadków nie dożywa otwarcia spadku, wówczas ich udział spadkowy przejmują ich dzieci w częściach równych. Gdy nie ma jednak dzieci i wnuków jednego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, wówczas jego udział spadkowy przypada pozostałym żyjącym dziadkom w częściach równych.
Czytaj więcej
W art. 938 Kodeksu cywilnego mowa również o dziedziczeniu przez dziadków spadkobiercy, którzy znajdują się w niedostatku. W takim przypadku, jeśli dziadkowie żyją w niedostatku, a osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny względem nich, się z niego nie wywiązują, wówczas mogą oni zażądać od spadkobiercy, który nie jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym, środków na ich utrzymanie, które będą odnosić się do ich potrzeb i wartości udziału spadkowego spadkobiercy. Spadkobierca może uczynić zadość żądaniu, płacąc takim dziadkom sumę pieniężną odpowiadającą jednej czwartej jego udziału spadkowego.
Dziedziczenie spadku przez Skarb Państwa lub gminę miejsca zamieszkania
Po zmarłym spadkodawcy może również dziedziczyć gmina ostatniego miejsca jego zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej, a jeśli ni … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS