Czas pandemii przypomniał, że w obliczu zagrożenia, każde ręce potrafiące udzielać fachowo pierwszej pomocy mogą być potrzebne. To dlatego 4 miasta z 3 krajów złożyły wspólnie projekt dotyczący edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy i obrony cywilnej. Udało się zdobyć dofinansowanie – realizacja zadania rozpocznie się w grudniu.
Cztery miasta: Słubice, Sejny (woj. podlaskie), Frankfurt nad Odrą oraz Łóździeje (leżące na Litwie) będą wspólnie realizować projekt „Edukacja obywatelska na rzecz odporności społeczności na kryzysy poprzez stworzenie systemu nowoczesnych szkoleń i podnoszenia kwalifikacji zawodowych dla edukatorów obrony cywilnej”.
Został on dofinansowany przez Radę Państw Morza Bałtyckiego, jako jeden z 8 wybranych do realizacji projektów (o dofinansowanie ubiegało się ich aż 55). Łączna wartość projektu wynosi ponad 63 tys. euro, samo dofinansowanie to 55 tys. euro.
– Dla chętnych prowadzone będą szkolenia, warsztaty i ćwiczenia w ramach kursu certyfikowanego przez Europejską Radę Resuscytacji. Uczestnicy nauczą się nie tylko udzielania pierwszej pomocy, ale też poznają zasady obrony cywilnej i komunikowania się w sytuacjach zagrożenia – wyjaśnia Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach. Dodaje, że pomysł zrodził się podczas pandemii, która uzmysłowiła jak ważna jest umiejętność dostosowywania się człowieka do zmieniających się warunków.
– Na pierwszej linii frontu stali i nadal stoją pracownicy służby zdrowia, który często odrywani byli od codziennych zadań, żeby nieść pomoc osobom zarażonym. Każda para rąk wykwalifikowanych wolontariuszy, jest w takiej sytuacji bezcenna – wyjaśnia B. Bielecka.
Realizacja projektu rozpocznie się w grudniu i potrwa do października 2022 roku. Po zakończeniu projektowego szkolenia wolontariusze będą współpracować z lokalnymi sztabami zarządzania kryzysowego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS