Co jest istotne – wprowadzenie edukacji na tym poziomie poprzez kształcenie specjalistyczne w ramach tzw. krótkich cykli kształcenia da szansę zdobycia nowych kwalifikacji tym osobom, które z różnych powodów nie mają możliwości rozpoczęcia kilkuletnich studiów.
Dzięki kształceniu specjalistycznemu absolwenci w trzy semestry będą przygotowani do rozpoczęcia studiów licencjackich czy inżynierskich lub – jako specjaliści – zasilą rynek pracy.
Jak przebiega proces rekrutacji w WSPA
Świadectwo maturalne nie jest wymagane zarówno w procesie rekrutacji, jak i do ukończenia tego typu kształcenia.
W czym zatem sens takiej formy edukacji? Otóż w przypadku braku świadectwa dojrzałości absolwent otrzymuje certyfikat o ukończeniu kształcenia specjalistycznego. W przypadku dostarczenia świadectwa dojrzałości uczestnik otrzyma (w zależności od typu kierunku) świadectwo dyplomowanego specjalisty albo świadectwo dyplomowanego specjalisty technologa oraz może kontynuować naukę na studiach I stopnia już od II roku tych studiów, po uzupełnieniu ewentualnych różnic programowych.
Ważny czynnik rozwoju kapitału ludzkiego
W 2017 roku podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację Rektorów Polskich (FRP) oraz Pearson Central Europe, nad którą patronat objęły MEN i MNiSW, dyskutowano nad wprowadzeniem tzw. krótkich cykli kształcenia, których zadaniem będzie wyrównanie szans edukacyjnych i zwiększenie perspektyw absolwentów szkół średnich na rynku pracy.
Punktem wyjścia proponowanych zmian jest możliwość ich wprowadzenia na podstawie Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK), w której występuje poziom 5 edukacji odpowiadający właśnie tym krótkim cyklom kształcenia. Poziom ten znajduje się na liście poziomów zdefiniowanych w procesie bolońskim, a w wielu krajach europejskich wypełnia go edukacja zawodowa.
W PRK obecnie jest to poziom „pusty” a, zdaniem FRP, poziom ten może stanowić ważny czynnik rozwoju kapitału ludzkiego w Polsce – jako pomost między szkoła średnią a studiami wyższymi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS