Badanie przeprowadzone przez ekspertów King’s College London (KCL) dostarcza alarmujących wniosków na temat narkotyku “zombie”. Udało się go powiązać z co najmniej 11 zgonami w Wielkiej Brytanii, a prawdziwa skala problemu w Europie może być przerażająca.
Substancja ta została zaprojektowana do usypiania krów, koni i innych dużych zwierząt, ale teraz została zidentyfikowana w nielegalnych waporyzatorach THC. A mowa o ksylazynie, supermocnym zjadającym ciało narkotyku “zombie”, który naraża rekreacyjnych palaczy konopi indyjskich na ryzyko śmiercionośnych skutków. A przynajmniej tak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z King’s College London (KCL), które powiązało tę substancję z co najmniej 11 zgonami w Wielkiej Brytanii.
Ksylazyna to substancja zatwierdzona do stosowania weterynaryjnego w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, stosowana u wielu różnych gatunków zwierząt, jak krowy, owce i konie, w celu złagodzenia bólu oraz uspokojenia i ułatwienia zabiegów pielęgnacyjnych, diagnostycznych czy chirurgicznych. Działa poprzez spowolnienie układu nerwowego i rozluźnienie mięśni, a jeśli stosowana jest niewłaściwie, może niebezpiecznie obniżyć poziom świadomości i tętno.
W jaki więc sposób trafiła “do ludzi”? Jest czasem dodawaną do heroiny lub nielegalnie wytwarzanego fentanylu (IMF), a po raz pierwszy wykrytą ją na nielegalnych rynkach narkotyków w Portoryko około 2001 r. Stąd rozprzestrzeniła się dalej, a w 2006 roku po raz pierwszy powiązano ją ze śmiercią w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych.
Później tak urosła w siłę, że w listopadzie 2022 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała ostrzeżenie dla pracowników służby zdrowia w związku ze zwiększoną częstością zgonów spowodowanych przedawkowaniem nielegalnych narkotyków zawierających ksylazynę. Obecnie w USA najczęściej łączy się ją ze wspomnianym fentanylem, aby lepiej odtworzyć długotrwały haj, jakiego doświadczają osoby zażywające heroinę, bo ksylazyna u ludzi powoduje głęboką często wielogodzinną sedację.
To jednak nie jedyne skutki uboczne, bo ksylazyna przy wstrzykiwaniu powoduje rozwój owrzodzeń skóry, a także suchość w ustach, senność, nadciśnienie i tachykardię, a następnie niedociśnienie i bradykardię, hiperglikemię, spowolnienie akcji serca, hipotermię, śpiączkę, depresję oddechową i zaburzenia rytmu serca.
Wiele wskazuje na to, że lekarze w Euro … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS