Już tylko trzy tygodnie dzielą nas od piątej edycji festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, którego pierwsza odsłona w postaci koncertu „Muzyczny lot do gwiazd” miała miejsce 27 maja br. Program festiwalu zapowiada się sensacyjnie, a jego istotnymi częściami mają być wydarzenia teatralne: fragmenty arcydzieł Williama Szekspira („Hamlet”, „Makbet” i „Otello”) w wykonaniu Andrzeja Seweryna, dyrektora Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana, oraz prapremiera bialskiego Teatru Słowa. Spektakle tegoż teatru od czterech lat towarzyszą imprezom festiwalowym, co wydatnie przyczynia się do nagłośnienia jego dokonań nie tylko w rodzinnym mieście.
– Jeszcze raz zdecydowałem się sięgnąć do historii możnego rodu Radziwiłłów, władającego w Białej Książęcej – zwierza się autor sztuki Jacek Daniluk. – Pierwszą sztuką było „Jajko królowej Marysieńki”, wystawionej przez Teatr Słowa w 2020 roku. Jednym z bohaterów tamtejszego przedstawienia był książę Michał Kazimierz Radziwiłł „Rybeńko”. Tym razem w sztuce „Księżna Anna Radziwiłłowa” zdecydowałem się pokazać jego rodziców: Karola Stanisława Radziwiłła i Annę z Sanguszków Radziwiłłową, której imię nosi Bialska Nagroda Kultury.
Księżna Anna była kobietą niezwykle energiczną i przedsiębiorczą. Zainicjowała powstanie w podległych jej dobrach licznych manufaktur, dających zajęcie wielu poddanym. Z jej inicjatywy powstały farfurnie, czyli wytwórnie fajansu, huty szkła, wytwórnie sukna i hafciarnie wytwarzające ozdobne dywany.
– Pomysły gospodarcze księżnej Anny w Białej i jej wpływ na plany małżeńskie syna Michała Kazimierza stały się kanwą mej najnowszej sztuki. Napisałem specjalnie dla niej dwie piosenki, które wykona Lena Antsipenka, uzdolniona wokalistka i aktorka z Białorusi – mówi scenarzysta pan Jacek.
Przypomnijmy, że Jacek Daniluk para się literaturą od osiemnastu lat. Natchnienie przyszło niespodzianie podczas oglądania transmisji telewizyjnej z pogrzebu Jana Pawła II. Sięgnął wtedy po długopis, by utrwalić nasuwające się wtedy myśli. Niewiele musiał później poprawiać. Wiersz „Epitafium”, obok innych dopisanych niebawem, znalazł się w tomiku „Jego śladem”, opublikowanym w Sandomierzu. Na jego okładce znalazło się zdjęcie córki Izabeli, wykonane w Castel Gandolfo.
Dziś pan Jacek twierdzi, że córka była i jest jego dobrą muzą. To na jej prośbę napisał pierwszy „niewinny” wierszyk „Biedroneczka”. Przyszło mu to tak gładko, że nie miał oporów w tworzeniu następnych. Dzięki nim powstał zabawny cykl wierszy „Między nami zwierzakami”, zabierający czytelników w różne części świata (także do Afryki) oraz wydawnictwo „Rymowanki wujka Jacka”.
Mimo że książeczki są często wznawiane, sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Może dlatego, że pozornie beztroskie rymowanki kończą się morałem. Zwykle ma on związek z przywarami, jakich nie tylko dzieci powinny się wstydzić. Daniluk pisze nie tylko urocze wierszyki. Spod jego pióra wyszło kilka scenariuszy teatralnych, zrealizowanych w formie scenicznej. Wcześniej wystawiali je licealiści z Białej Podlaskiej i Janowa Podlaskiego, a od czterech lat Teatr Słowa. Po „Jajku królowej Marysieńki” aktorzy tegoż teatru wystawili jeszcze „Nepel syn Pratula”, „Biały sad” i „Zawiniątko”.
– Pracujemy nad sztuką „Księżna Anna Radziwiłłowa” od kwietnia tego roku i jesteśmy już w zaawansowanej fazie prób – informuje reżyser Teatru Słowa Danuta Szaniawska. – Scenariusz Jacka Daniluka bardzo nam się spodobał. Obok wiedzy historycznej, przypominającej poczynania rodu Radziwiłłów, zawiera sporą dozę humoru. W przygotowywanej prapremierze sama zagram główną rolę księżnej Anny.
Obok niej na scenie pojawią się: Jerzy Nowachowicz, Tadeusz Humin, Faustyna Wojdakowska, Bożena Jaroszuk-Różycka, Wiktoria Kościńska i debiutujące w teatrze małżeństwo z Białorusi, ubiegające się o polskie obywatelstwo, Lena i Andrzej Antsipenka. O kostiumy zadba (jak zwykle) Małgorzata Maciejewska, akustyką i oświetleniem sceny zajmą się Marcin Kalicki i Paweł Kędra, a scenografia będzie dziełem wspólnym pracowników Bialskiego Centrum Kultury.
– Mamy zapewnienie, że meble do widowiska udostępni nam Muzeum Południowego Podlasia. Prapremiera sztuki „Księżna Anna Radziwiłłowa” odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 18 w sali widowiskowej AWF przy ulicy Akademickiej. Mam nadzieję, że sztuka przypadnie do gustu miłośnikom teatru – dodaje Danuta Szaniawska.
Istvan Grabowski
zdjęcia Istvan Grabowski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS