Podczas nawiedzenia bazyliki w Szczepanowie konferencję na temat duchowości kapłańskiej w świetle ewangelii św. Jana wygłosił ks. Tomasz Rąpała, dyrektor domu rekolekcyjnego „Arka” w Gródku nad Dunajcem.
– Najważniejsza jest relacja, jaką kapłan ma z Jezusem, swoim Mistrzem i Panem. Jaka relacja – taka akcja, jaka więź – takie posługiwanie kapłańskie – mówi ks. Rąpała.
O bliskości z Bogiem, biskupem, prezbiterami i wiernymi mówił w homilii bp Jan Piotrowski.
– To ona na różnych poziomach kształtuje nasze kapłaństwo – podkreślał biskup wskazując na wagę rozwijania osobistej pobożności, codziennej modlitwy, życia sakramentalnego, które umacniają przede wszystkim więź z Bogiem.
Pasterz diecezji przestrzegał, by księża nie stawali się duchowymi anestezjologami, którzy wprowadzają wiernych w stan śpiączki, ale by z entuzjazmem podejmowali posługę duszpasterską, mimo niesprzyjających okoliczności, ośmieszania, lekceważenia i niechęci.
Jako przykład bp Piotrowski stawiał przed księżmi św. Stanisława, którego Kościół nazwał „zwycięzcą pod mieczem”. Hierarcha przypomniał też, że diecezję kielecką, wyrosłą z krakowskiej, łączy postać biskupa i męczennika poprzez hymn „Gaude Mater Polonia” autorstwa dominikanina Wincentego z Kielc, pierwszy murowany kościół pw. św. Stanisława wybudowany w Nowym Korczynie przez księcia Bolesława i księżnę Kingę już w 1257 roku, wreszcie parafia w Żębocinie, gdzie bp Stanisław był proboszczem.
Księża z diecezji kieleckiej spędzili w Szczepanowie cały dzień poznając miejsce urodzin św. Stanisława. Warto przypomnieć, że do Szczepanowa pielgrzymowali księża i seminarzyści z archidiecezji krakowskiej razem z kard. Karolem Wojtyłą. Pielgrzymka duchownych z Kielc to kolejna taka wizyta w szczepanowskim sanktuarium.
—
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS