W księdze wieczystej znajdziemy wszystkie najistotniejsze informacje dotyczące mieszkania. Warto wiedzieć, czego konkretnie w niej szukać i jak do niej dotrzeć.
Czym jest księga wieczysta?
Jest to rejestr publiczny zawierający najważniejsze informacje dotyczące danej nieruchomości. Co ważne, dokumentem rządzi zasada jawności, oznacza to, że każdy może do niego zajrzeć. Jedynie dla wglądu do akt dołączonych do księgi konieczne jest wykazanie interesu prawnego.
W księdze danego mieszkania znajdziemy wszystkie istotne informacje dotyczące jego właściciela, ewentualnego zadłużenia nieruchomości, czy też innych obciążeń, które mogą znacząco wpływać na sposób rozporządzania lokalem. Warto mieć na uwadze, że obecnie księgi zakłada się elektronicznie – dzięki temu zdecydowanie ułatwiony jest dostęp do nich. Warto korzystać z tej możliwości i zapoznać się z treścią księgi wieczystej mieszkania, gdy jest to potrzebne.
Kiedy warto zajrzeć do księgi wieczystej mieszkania?
Warto zajrzeć do księgi wieczystej zawsze wtedy, kiedy chcemy zapoznać się ze stanem prawnym lokalu. Z rejestru skorzystać należy przede wszystkim przed kupnem mieszkania, w szczególności z rynku wtórnego. A także wtedy, kiedy chcemy je wynająć i nie mamy pewności co do osoby, która przedstawia się jako właściciel lokalu. Dokument przydaje się także w postępowaniach spadkowych, na przykład jeśli występuje problem z ustaleniem spadkobierców czy w przypadku darowizny, której przedmiotem jest mieszkanie.
Jakie informacje znajdziemy w księdze wieczystej mieszkania?
Struktura księgi wieczystej opiera się o podział na działy. Dział I-O „Oznaczenie nieruchomości” zawiera informacje określające lokalizację – adres mieszkania oraz jego najważniejsze elementy (np. liczbę i rodzaj pomieszczeń, kondygnację, na której się znajduje, ewentualne pomieszczenia przynależne). W tym miejscu warto sprawdzić, czy metraż mieszkania wpisany w księdze wieczystej zgadza się z tym, który podaje jego sprzedawca.
W dziale I-Sp „Spis praw związanych z własnością” określona jest zazwyczaj wielkość udziału w nieruchomości wspólnej.
Z kolei w Dziale II – „Własność” dostępne są informacje określające właściciela nieruchomości (czy też użytkownika wieczystego) – w sytuacji zakupu mieszkania na rynku wtórnym należy sprawdzić, czy dane osoby podającej się za właściciela lokalu zgadzają się z tymi, które są wpisane w księdze. W przypadku, gdy właścicielem mieszkania jest osoba fizyczna, księga wskazuje jego imię i nazwisko, imiona rodziców i PESEL. Czasami właścicieli może być więcej, takim przykładem jest małżeństwo.
Dział III – „Prawa, roszczenia i ograniczenia” służy do ujawniania praw rzeczowych i osobistych, których występowanie może ograniczać sposób dysponowania nieruchomością. Koniecznie należy sprawdzić, czy nie zawiera on wpisów takich jak na przykład służebność osobista mieszkania, roszczenie o przeniesienie własności czy chociażby ostrzeżenie o wszczęciu egzekucji komorniczej z nieruchomości.
Ostatni, Dział IV – „Hipoteka” dotyczy ewentualnego zadłużenia nieruchomości, co warto mieć na uwadze, szczególnie jeżeli kupujemy dane mieszkanie.
Jak dostać się do księgi wieczystej mieszkania?
Numer księgi wieczystej jest niepowtarzalny. Bez jego znajomości możemy mieć problem ze znalezieniem księgi danego mieszkania. Na szczęście są takie portale jak Ksiegi-wieczyste.org, gdzie bez trudu znajdziemy informacje odnośnie tego, jak dotrzeć do numeru księgi wieczystej na podstawie tylko adresu nieruchomości. Jeżeli natomiast znamy numer księgi wieczystej możemy sprawdzić rejestr stacjonarnie, w siedzibie właściwego sądu lub online na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości – tam dokument możemy pobrać bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Nie powinniśmy zaniechać zapoznania się z treścią księgi wieczystej kiedy planujemy transakcję, której przedmiotem jest mieszkanie. W dokumencie są bowiem umieszczone informacje o kwestiach, które w istotny sposób mogą wpłynąć na sposób korzystania z nieruchomości.
Zdjęcie: pixabay.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS