A A+ A++

Księga wieczysta działki jest podstawowym dokumentem odnoszącym się do danej nieruchomości. Znajdziemy w niej najważniejszej informacje, które pomogą nam określić stan prawny działki.

Artykuł partnera

(Fot. mat. prasowe)

Czym jest księga wieczysta działki?

Księga wieczysta jest jednym z tych dokumentów, które pozwalają sprawdzić stan prawny nieruchomości. Jest ona rejestrem publicznym, którym rządzi zasada jawności, w związku z czym każdy zainteresowany może do niej zajrzeć. Co więcej, obecnie księgi tworzy się online, co dodatkowo ułatwia do nich dostęp. W księdze dostępne są informacje o właścicielach działki, jej ewentualnym zadłużeniu, ustanowionych na niej służebnościach czy też innych ograniczeniach.

Kiedy warto zapoznać się z treścią księgi wieczystej?

Warto zaznajomić się z treścią księgi wieczystej za każdym razem, gdy zachodzi konieczność zweryfikowania stanu prawnego nieruchomości. To zapisy w księdze będą mieć decydujące znaczenie w sytuacji rozbieżności między stanem rzeczywistym a wpisami w rejestrze. W oparciu o nie, decyzję podejmie konkretny organ czy sąd. Dlatego też, do księgi wieczystej warto zajrzeć zawsze wtedy, gdy działkę kupujemy, jest nam ona darowana lub gdy ją dziedziczymy. 

Jakie dane znajdziemy w księdze wieczystej?

Każda księga wieczysta składa się z działów zawierających konkretny zestaw informacji dotyczących danej nieruchomości. W Dziale I-O “Oznaczenie nieruchomości” oraz I-Sp “Spis praw związanych z nieruchomością” znajdziemy oznaczenia przyporządkowane samej działce i prawom, które dotyczą prawa własności. Tam sprawdzimy między innymi, jaki jest identyfikator (adres administracyjny) działki, jej powierzchnia oraz czy adres podany jako miejsce położenia działki zgadza się z jej rzeczywistym umiejscowieniem. Także w tym dziale dostępne są informacje o sposobie korzystania z niej – chodzi tu o rodzaj użytku gruntowego dla działki ewidencyjnej.

Dział II “Własność” pozwala sprawdzić, kto wpisany jest w księdze jako właściciel lub użytkownik wieczysty. Co więcej, w tym dziale zweryfikujemy wysokość udziałów oraz ilość właścicieli, a także rodzaj wspólności. W księdze są też informacje o dokumentach, na podstawie których dokonano wpisu. Kolejny Dział III “Prawa, roszczenia i ograniczenia” dotyczy praw rzeczowych i osobistych przypisanych danej działce. Najlepszą sytuacją jest oczywiście brak wpisów w tym dziale. Oznacza to, że działka nie jest obciążona prawami na rzecz osób trzecich, takimi jak na przykład służebność przesyłu lub przechodu. Zadłużenie obciążające nieruchomość jest z kolei wpisywane w Dział IV “Hipoteka”. Tam też przeczytamy z jakim rodzajem hipoteki mamy do czynienia, jaka jest jej suma.

Jak zapoznać się z księgą wieczystą działki?

Żeby dotrzeć do księgi wieczystej powinniśmy znać jej numer. Jest on nadawany indywidualnie. Do ksiąg możemy zajrzeć stacjonarnie w siedzibie właściwego miejscowo sądu rejonowego. Będzie to jednak prawdopodobnie wymagało umówienia się, pochłonie czas. Obecnie, dostęp do zdigitalizowanych ksiąg możliwy jest z poziomu strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (System Elektroniczne Księgi Wieczyste). Co jednak, jeśli nie znamy numeru księgi? Warto wtedy skorzystać z internetowych wyszukiwarek numerów KW. Zazwyczaj wystarczy niewielka opłata, aby dzięki znajomości adresu działki ustalić jej numer.

Więcej informacji na temat ksiąg wieczystych znajduje się na stronie Ksiegawieczysta.net – to internetowe kompendium wiedzy pomoże nam w najpełniejszy sposób wykorzystać informacje zawarte w księgach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW styczniu możecie dostać niższą pensję! Kolejne zmiany w Polskim Ładzie!
Następny artykułSTYPENDIA DLA SPORTOWCÓW. NAGRODY DLA TRENERÓW