Doświadczenia obu wojen światowych pozwoliły myśleć, że w XXI wieku, w sercu cywilizowanej Europy, koszmar wojny już nie powróci. Życie pokazało jednak, że pokój nie jest dany na zawsze i stale trzeba być czujnym, gdyż ustalony porządek może zostać zburzony w jeden dzień. Horror wojny w Ukrainie pokazuje nam, że nasi sąsiedzi są bliżej, niż dotąd sądziliśmy, że ich losy i nasze splatają się ze sobą, oraz że bez solidarności trudno jest przeżyć. Ludzie zmuszeni do ucieczki przed pociskami, opuszczenia swoich domostw, pozostawienia dobytku całego życia podejmują tułaczkę do nowego domu. Dla wielu z nich tym domem okazała się Polska.
Podaj rękę sąsiadowi
Wojna najboleśniej dotyka tych najmniejszych, najsłabszych i bezbronnych. Dla każdego jest to horror trudny do opisania, jednak dorośli ludzie potrafią zracjonalizować pewne wybory i decyzję. W gorszej sytuacji są dzieci, które doskonale wyczuwają atmosferę strachu, ale nie rozumieją, co się dzieje, dlaczego muszą zostawić ukochany dom, opuścić rodzinę i przyjaciół. Książki dla dzieci po ukraińsku są metodą na pokazanie dziecku, że świat nie musi być okrutny.
Książka dwujęzyczna polsko-ukraińska Barbary Gawryluk Teraz tu jest nasz dom to historia z życia wzięta. Opowiada o losach pewnej rodziny, która musiała uciekać przed wojną z Doniecka. Romek i jego rodzeństwo trafiają pod dach polskiej rodziny, która przyjmuje ich z pełną serdecznością. Dzieci jednak nie traktują tego wyjazdu jak wakacji. Tęsknią za domem, za dziadkami, chcą wrócić. Pytają, kiedy będzie to możliwe, jednak z pewnością nie nastąpi to szybko. Romek zaczyna rozumieć, że jego nowy dom jest teraz tutaj, ale jeszcze nie jest pewien swoich uczuć do tego miejsca. Uczy się polskiego, żeby móc pójść do polskiej szkoły i zacząć nowe życie w Polsce.
Z kolei Kocia mama mówi dzień dobry Anity Głowińskiej to urocza bajeczka dla najmłodszych w języku ukraińskim. Ta pozycja jest szczególnie wyjątkową i godna polecenia, gdyż całkowity dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej.
Uśmiech dla najmłodszych
Dzieciństwo powinno być radosną zabawą, która pozwala zapomnieć o smutku i tworzy świat bardziej kolorowy, pełen słońca i radości. Seria książeczek z naklejkami i kolorowankami Naklejam i koloruję to wielotematyczny zbiór wesołych obrazków dla najmłodszych, które pozwolą na stworzenie wielobarwnego świata dziecka.
Dorina Auksztulewicz łączy w swojej książce Kolorowanki i łamigłówki zabawę z nauką. Dzieci mają możliwość rozwijać swoją spostrzegawczość i uczyć się, a przy okazji doskonale się bawić. Na dobranoc, aby sny były przyjemną chwilą relaksu dla dziecka Bajki ukraińskie Anny Heleny Anuszewskiej i Oksany Bagryi napisane w wersji dwujęzycznej wprowadzą dzieci do świata baśni pełnych ciekawych historii i mądrych przemyśleń. Tradycyjne ukraińskie bajki pozwolą też na poznanie ukraińskiej kultury z nieco innej strony.
Literatura zawsze odgrywała ważną rolę w życiu ludzi, utrwalaniu ich tożsamości narodowej i podnosiła morale. Tak samo i dzisiaj asymilacja uchodźców z Ukrainy ma miejsce wielotorowo, także przez włączenie naszych przyjaciół do polskiej kultury czytelniczej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS