A A+ A++

W piątek obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony przez organizację UNESCO. Z tej okazji Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna przygotowała dla czytelników niespodziankę.

Biblioteczne święto promuje czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Pierwszy raz obchodzono je 26 lat temu.

Świdnicka biblioteka nie zapomniała o tym ważnym dniu. Placówka postanowiła celebrować go zgodnie z katalońską tradycją. 23 kwietnia mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami jako symbol krwi smoka pokonanego przez św. Jerzego. W zamian otrzymywali od płci pięknej… książki.

Takie same podarunki czekały w książnicy na świdniczan. Oprócz tego, każdy otrzymał słodki upominek. 

Czytanie dla najmłodszych

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich świętowały również dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 5. Maluchy odwiedziły bibliotekę placówki, by zapoznać się z twórczością, między innymi Doroty Gellner.

W spotkaniach wzięły udział grupy Niebieska i Zielona. Panie bibliotekarki zaprezentowały przedszkolakom  najciekawsze pozycje z bibliotecznych półek, przeznaczone oczywiście dla najmłodszych czytelników, opowiadając również o rodzajach książek dla dzieci. Kolejnym punktem było czytanie wierszy i rymowanek Doroty Gellner.

– Wspomniałyśmy również, jak ważne jest dla pisarzy, by wszyscy przestrzegali ich praw autorskich. Dzieci natomiast chętnie podzieliły się z nami informacjami o swoich ulubionych książeczkach i ich bohaterach – mówią Izabela Koczkodaj i Beata Pinkos.

Wspólne świętowanie zakończyło się  pląsami  przy piosenkach, do których tekst napisała D. Gellner.

nat, aw, fot. MPBP, SP nr 5

biblioteka szkolna SP nr 5 Świdnik Dzień Książki i Praw Autorskich Głos Świdnika książka MPBP Świdnik SP nr 5 Świdnik Świdnik

Artykuł przeczytano 52 razy

Last modified: 27 kwietnia, 2021

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKruk chce uruchomić program obligacji publicznych o wartości do 700 mln zł
Następny artykułProf. Andrzej Zoll: Państwa członkowskie zobowiązują się przestrzegać orzeczeń TSUE