A A+ A++

O zmierzchu w uroczystość św. Wojciecha, patrona Opola, uroczyście został odsłonięty i poświęcony pomnik księcia Władysława II Opolczyka.

Pomnik odsłonił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wraz ze współautorem dzieła Maciejem Jagodzińskim. O oprawę uroczystości, którą rozpoczął hymn “Bogurodzica”, zadbali Grupa Rekonstrukcji Historycznych “Wiwern” i Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu.

Klimat stworzyło m.in. nagrodzone oklaskami wykonanie ballady o Władysławie Opolczyku, jak i fanfary oraz ognie, które rozbłysły po odsłonięciu pomnika.

Jak przypomniał prezydent Wiśniewski, książę Władysław II Opolczyk był najstarszym synem księcia opolskiego Bolka II i Elżbiety Świdnickiej, wnuczki króla Władysława Łokietka. Był wielkim zaufanym króla Ludwika I Wielkiego. W latach 1367-1372 był palatynem Węgier, a w okresie 1372-1379 – namiestnikiem Rusi Halickiej. Książę w tym okresie był najważniejszym śląskim Piastem o ugruntowanej pozycji politycznej w Europie. Zabiegał o zostanie królem Polski.

Na kartach historii zapisał się jako fundator klasztoru paulinów na Jasnej Górze. To on podarował zakonnikom ikonę Matki Bożej, zwanej dziś Matką Bożą Częstochowską. Ufundował także klasztor paulinów w Mochowie-Paulinach k. Głogówka, gdzie dziś mamy diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest też budowniczym Zamku Górnego w Opolu.

Wraz z żoną – księżną Ofką – został pochowany w podziemiach opolskiego kościoła oo. franciszkanów.

«« | « |


1

| » | »»

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszy gol Gumnego w Bundeslidze
Następny artykułKosiniak-Kamysz: Inny rząd mógłby powstać po to, żeby przeprowadzić wybory