A A+ A++

Władysław Maciąg urodził się 14 maja 1916 roku w Śliwakowie, w parafii Zawada. Był synem Antoniego i Agnieszki z domu Musiał. Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1936 roku w Gimnazjum Biskupim w Sandomierzu. W latach 1936-1941 odbył studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1941 roku z rąk biskupa Teodora Kubiny, ordynariusza częstochowskiego, w kościele SS. Sercanek w Krakowie. Jako wikariusz pracował w pięciu parafiach. Potem był proboszczem w Wilkowiecku, Borze Zapilskim, Gnaszynie, Blachowni (za jego czasów do kościoła zakupiono nowe dzwony), Osjakowie (za jego czasów zakupiono nowe dzwony), u Jana Chrzciciela w Sosnowcu, Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, w parafii św. Lamberta w Radomsku (1984-1991). W czasie posługi w Radomsku ksiądz Maciąg zaangażował się w działalność struktur Solidarności, organizując msze święte i zebrania, wspierał też duchowo. 30 czerwca 1991 roku z Radomska przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży w Częstochowie. Zmarł 23 października 1991 roku w Częstochowie. Znalazłem informację mówiącą, że jest pochowany na jednym z cmentarzy w Radomsku, ale na razie nie udało mi się tego potwierdzić.

W moich zbiorach znajdują się dwa pamiątkowe obrazki ze mszy jubileuszowej, która odbyła się w 50-tą rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich przez ks. Władysława Maciąga. Msza ta miała miejsce w 1991 roku w kościele pw. Św. Lamberta.

Obrazek nr 1

Obrazek nr 1, rewers

Obrazek nr 2

Obrazek nr 2, rewers

14 razy oglądano od początku 4 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTuryści utknęli w Tatrach. Zostali sprowadzeni po 23 godzinach
Następny artykułKrakowski Salon Poezji świętuje 20-lecie