W niedzielę, 14 kwietnia 2024 roku, odbył się 16. PKO Poznań Półmaraton. Zawody w stolicy Wielkopolski to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce, które przyciąga wielu profesjonalnych biegaczy, jak i amatorów z całego świata. W tegorocznej edycji wystartowało ponad 10 tysięcy zawodników, którym na trasie, oprócz porywistego wiatru, towarzyszyła, jak to w Poznaniu, ogromna rzesza kibiców.

W biegu prym wiedli Afrykanie. Zwycięzcą został Etiopczyk Teka Debebe Tereda z czasem 1:01:37, najszybszą kobietą okazała się także Etiopka Molla Meskerem Moges – 1:09:22.

Już tradycyjnie na poznańskim półmaratonie zjawiła się liczna grupa zawodników KS Krotosz Krotoszyn, którzy uzyskali świetne czasy. Pięciu z nich złamało tak ważną dla amatorów granicę 1 godziny 30 minut. Najszybszym okazał się Daniel Marek, którego czas 1:20:24 dał 3. miejsce w kategorii M50 i 74. open. Z rekordem życiowym linię mety przekroczył Sergiusz Sójka (1:21:02 – 83. miejsce open, i 23. w M20). Świetny czas uzyskał także Patryk Karwik (1:22:07 – 108. open, 53. M30). Artur Marek zajął 191. miejsce open i 12. w M50 (1:25:30), a Karol Olejniczak był 252. open i 16. w M50 – 1:27:04. Warto zaznaczyć, że w silnie obsadzonej i licznej kategorii M50 (588 biegaczy ukończyło zmagania) w pierwszej dwudziestce znalazło się trzech zawodników krotoszyńskiego klubu. Na pochwałę zasługuje także grupa, która „otarła się” o złamanie granicy 1:30 – Paweł Pabich (1:31:16), Karol Mroczkowski (1:31:29), Piotr Grzempowski (1:32:37), Marek Chmielarz (1:33:40).

Poza wyżej wymienionymi w zawodach startowali i ukończyli je: Katarzyna Lis, Marika Mroczkowska, Joanna Olejniczak, Agnieszka Zimmermann, Wiesław Urbaniak, Łukasz Zając i Adam Szymański. Świetna organizacja, wspaniała atmosfera, bardzo ciekawa i trudna, szczególnie na końcowym etapie, trasa z pewnością spowodują, że w przyszłym roku w 17. edycji półmaratonu w Poznaniu wystartuje także liczne grono biegaczy KS Krotosz i osiągnie jeszcze lepsze wyniki.

Tekst i zdjęcia: KS Krotosz