Jest potwierdzenie bitwy, którą stoczyły wojska Władysława Jagiełły pod dowództwem Piotra Szafrańca z Zakonem Krzyżackim.
O XV-wiecznej bitwie pod Tucholą pisał już kronikarz Długosz. Jak podkreśla Adam Paluśkiewicz, informacje miał z pierwszej ręki, od ojca, który był rycerzem i uczestnikiem bitwy pod Grunwaldem. Po 614 latach po raz pierwszy podjęto się odnalezienia śladów owej bitwy.
Analiza materiałów źródłowych wskazała, że starcie mogło rozpocząć się na terenach obecnego osiedla Mickiewicza.
Tutaj, w sobotę (24.08) spotkali się miłośnicy historii, poszukiwacze i wolontariusze. Detektoryści wyposażeni w sprzęt do wykrywania metali ruszyli w pole w poszukiwani artefaktów, przede wszystkim tych średniowiecznych, choć z góry wiadomo było, że znajdą się przedmioty z różnych epok. Najwięcej radości przyniosło znalezienie monety krzyżackiej – to najcenniejsze znalezisko w tym miejscu. Jeżeli dodamy do tego podkowy, to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że wybór miejsca eksploracji był strzałem w dziesiątkę. Odnalezienie przedmiotów to jedynie początek, choć przynoszący najwięcej satysfakcji. Artefakty należy jeszcze zaewidencjonować, opisać, oczyścić.
To pierwszy etap poszukiwań pozostałości po bitwie z Krzyżakami, ale dający wielkie nadzieje. Poszukiwaczy czekają jeszcze trzy. Kto wie, może po sukcesie pierwszych poszukiwań, chętnych do kontynuowania będzie więcej?
Czego jeszcze dowiemy się o tym okresie historii, o samej bitwie?
Może dowiemy się przy tej okazji równie ciekawych faktów z historii Tucholi? W sobotę na polu znaleziono na przykład rosyjski nieśmiertelnik koński z pierwszej lub drugiej wojny światowej, guziki, spinki, ozdoby.
Spirytus movens wydarzenia jest Adam Paluśkiewcz, który od wielu lat myślał o zorganizowaniu tych badań. Organizacyjnie poszukiwania przygotowało Stowarzyszenie Eksploracyjne „Ostroga”.
Więcej zdjęć na profilu portalu na facebook TUTAJ: https://www.facebook.com/media/set?vanity=Tucholanin&set=a.1043406851120907
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS