A A+ A++

Bardziej dostępne perony, windy i wygodne przejście podziemne. Warunki na wyremontowanej stacji w Krzyżu Wielkopolskim mają zachęcać podróżnych do korzystania z dojazdów koleją dzięki lepszym warunkom do podróży.

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., właśnie została podpisała umowa warta prawie 5 mln zł na przygotowanie dokumentacji kompleksowej modernizacji stacji Krzyż. Powstanie takiej dokumentacji to pierwszy krok do przebudowy stacji i poprawy warunków obsługi podróżnych w Krzyżu na bardziej komfortowe – a także do sprawnych przejazdów pociągów w stronę Poznania, Szczecina, Piły oraz Gorzowa Wielkopolskiego.

– Podpisana dziś umowa na dokumentację przygotowuje przebudowę węzłowej stacji w Krzyżu Wielkopolskim – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – Dla podróżnych efektem planowanych prac będzie komfortowy dostęp do pociągów dalekobieżnych i regionalnych, zwiększy się także bezpieczeństwo i sprawność przewozów kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dążą do wzmocnienia roli kolei jako ekologicznego i atrakcyjnego transportu.

W planach jest przebudowa wszystkich czterech peronów stacji Krzyż. Uwzględniono także budowę przejścia podziemnego, które zastąpi obecnie istniejącą kładkę. Podróżni mający trudności z poruszaniem się będą mieli do dyspozycji windy, łatwiej im też będzie wsiadać do pociągów, bo perony będą znacznie wyższe. Wygodniej będzie także osobom z dysfunkcją wzroku: perony będą miały antypoślizgową nawierzchnię, a elementy informacyjne – nakładki w języku Braille’a.

Na peronach pojawi się też mała architektura: wiaty i ławki, a orientację w podróży zapewni system dynamicznej informacji pasażerskiej: elektroniczne wyświetlacze i infokioski. Bezpieczeństwo zwiększy jasne oświetlenie LED i monitoring.

Remont nie ograniczy się do infrastruktury dla podróżnych – obejmie też torowiska i urządzenia sterowania ruchem. Nowe i bezstykowo połączone szyny ograniczą hałas i drgania, a wymiana rozjazdów i torów pozwoli na obsługę większej liczby pociągów na stacji. To z kolei sprawi, że będzie można uruchomić większą liczbę połączeń, a więc przygotować lepszą ofertę przewozową dla podróżnych. Korzystnie zmienią się warunki do rozwoju przewozów towarowych – najbardziej ekologicznego rodzaju transportu. Stacji zostanie przystosowana do przejazdu dłuższych, 750 m, i cięższych składów, z naciskiem do 221 kN/oś.

Przygotowywana dokumentacja uwzględni przebudowę torów także poza stacją na liniach przechodzących przez Krzyż Wielkopolski, co ma znaczenie nie tylko ze względu na przebudowę linii Poznań – Szczecin, która nie obejmuje stacji Krzyż, ale taże ułatwi w przyszłości modernizację trasy Tczew – Kostrzyn. Przewidziano zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich 160 km/h oraz towarowych do 120 km/h. Sprawniejszy przewóz ładunków zapewni planowana budowa łącznic, dzięki czemu przejazdy pociągów towarowych relacji Poznań – Szczecin i Tczew – Kostrzyn będą mogły się odbywać bez wjazdu na stację.

Dla bezpieczeństwa w projekcie zaplanowana zostanie przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych w pobliżu stacji. Kierowcy zyskają dodatkowe zabezpieczenia: sygnalizacje i rogatki.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z firmą Egis Poland Sp. z o.o. na przygotowanie dokumentacji dla zadania „Dostosowanie stacji Krzyż do parametrów sieci bazowej TEN-T”. Projekt, warty ponad 4,9 mln zł (netto) realizowany ze środków własnych spółki będzie gotowy do końca 2023 r. Projekt będzie się ubiegać o środki instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Realizacja robót budowlanych będzie możliwa w kolejnych latach – termin rozpoczęcia inwestycji jest uzależniony m.in. od możliwości pozyskania środków oraz dofinansowania z Unii Europejskiej.

Źródło: PKP PLK

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzeski ambasador odwraca kota ogonem ws. Turowa
Następny artykułNFZ: zarządzenie ws. Krajowej Sieci Kardiologicznej