Ma 32 lata i od kwietnia bieżącego roku pełni funkcję dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Zanim rozpoczął pracę w Rzeszowie przez osiem lat związany był zawodowo m.in. z Dębicą, gdzie pracował najpierw w Urzędzie Miejskim w Dębicy, a potem przez cztery lata jako nauczyciel biologii w I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Wł. Jagiełły w Dębicy. Czas pracy w dębickim liceum wspomina z sentymentem …
Jaki jest Pana zakres obowiązków jako dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie ?
Do moich zadań należy przede wszystkim zapewnienie właściwej organizacji realizacji zadań wynikających z przepisów prawa, związanych między innymi z zabezpieczaniem i przekazywaniem środków finansowych na zwrot producentom rolnym podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, na zwrot części wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego, czy też na wypłatę odszkodowań za szkody łowieckie wyrządzone w uprawach rolnych przez zwierzęta łowne poza obwodami łowieckimi. Ponadto nadzoruję realizację zadań związanych z przyznawaniem dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego przeznaczanych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w infrastrukturze komunalnej oraz usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi lub przeciwdziałanie tym zdarzeniom.
Czy Pana praca i tematy jakimi się Pan zajmuje ma wpływ na powiat dębicki?
Pełniąc obowiązki dyrektora Wydziału jestem m.in. członkiem Zespołu do spraw podziału dotacji dla spółek wodnych melioracyjnych. Uwzględniając obowiązujące kryteria, tj. jest ściągalność składek członkowskich oraz środki własne będące w dyspozycji poszczególnych spółek wodnych, w bieżącym roku dla spółek zrzeszonych w Rejonowym Związku Spółek Wodnych w Dębicy przyznane zostały środki finansowe w łącznej kwocie wynoszącej 239 900,00 zł. Przyznane wsparcie pozwoli na wykonanie najpilniejszych prac związanych z konserwacją urządzeń wodnych melioracyjnych na terenie powiatu dębickiego. Należy zaznaczyć, że dobrze eksploatowane i prawidłowo funkcjonujące cieki i rowy melioracyjne mają wpływ na zapewnienie produkcyjności gleby. Nie bez znaczenia pozostaje również rola wspomnianych urządzeń melioracyjnych w zapewnieniu należytej ochrony przeciwpowodziowej.
Czy są już jakieś konkretne projekty dedykowane powiatowi dębickiemu w tej kadencji samorządu?
Na chwilę obecną nadzorowany przez mnie Wydział nie obsługuje ani nie realizuje projektów dedykowanych powiatowi dębickiemu.
Co dała Panu praca w I LO w Dębicy ? Czy tęskni Pan za młodzieżą i pracą z nią?
Zawód nauczyciela jest dziedziną zawodową w edukacji, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za kształtowanie młodych umysłów i serc. Oznacza to, że nauczyciel odgrywa kilka ról jednocześnie. Nauczyciel musi mieć osobowość, która szczerze wita ucznia na drodze uczenia się przez całe życie. Praca w liceach, gdzie miałem szansę realizować się jako pedagog nauczyła mnie bardzo wielu sfer życia. Przede wszystkim niejednokrotnie trzeba było wykazywać się empatią, wyrozumiałością gdy młodzi ludzie przychodzili ze swoimi problemami na które trzeba było w sposób realny, nie godzący w niczyje uczucia odpowiedzieć.
Ponadto praca w szkole nauczyła mnie odpowiedzialności za młodych ludzi, których miałem pod swoimi skrzydłami. W ubiegły weekend byłem na przyjęciu weselnym gdzie, w sąsiedniej sali znajdywało się inne przyjęcie weselne na którym bawili się moi licealiści- tegoroczni maturzyści. Kiedy mnie tylko zobaczyli zaraz przy moim stole znalazła się cała delegacja. W zasadzie mogli mnie zignorować bo już ich nie uczę, ale podeszli do mnie wszyscy i wówczas padły słowa, które na zawsze pozostaną w mojej pamięci : Panie profesorze, to nie prawda, że nie ma ludzi niezastąpionych….. profesorze, są ludzie których najzwyczajniej w świecie nie da się zastąpić….
Czy tęsknie za swoją pracą? Odpowiem tak, że pomimo bardzo dużej ilości nowych obowiązków nie ma dnia, w którym przez myśl nie przebiegło by mi jakieś wspomnienie z pracy jako nauczyciel.
Jak się mają Pana zwierzaki?
Zwierzęta, które posiadam w swoim gospodarstwie są nieodzownym elementem mojego życia, tak jak do tej pory szkoła. Co prawda swoim pupilom poświęcam trochę mniej uwagi, ale nie wyobrażam sobie życia, poza moim domem rodzinnym, gospodarstwem oraz uprawianiem roli tak jak to do tej pory wyglądało.
I na zakończenie : Co jest dla Pana najważniejsze ?
W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, w którym zadajemy sobie pytanie, co się naprawdę liczy. Rodzina, przyjaciele, zdrowie, sukces, edukacja, środowisko – wartości, którymi się kierujemy, mogą być różne. Ja osobiście uważam że po serii wydarzeń które miały miejsce w moim życiu najważniejszą pozycję będzie zawsze zajmowało zdrowie, nie tylko do zdrowie fizyczna ale przede wszystkim zdrowie psychiczne. Jeżeli mamy spokój, uznanie, szacunek to znaczy że możemy czuć się szczęśliwymi. Każdy z nas ma inne wartości w życiu i zapewne u każdego z nas to odpowiedź będzie inna, ale tak jak zaznaczyłem zdrowie to jest wartość od której tak naprawdę zależy nasze życie. Możemy mieć pieniądze, bardzo dużo nowych rzeczy materialnych, lecz jeżeli nie będziemy posiadali zdrowia to tak naprawdę nic nas nie będzie cieszyło.
Krzysztof Kosiński ur. 14 lutego 1992 w Rzeszowie, absolwent: Szkoła Podstawowa w Niedźwiadzie Górnej (1998-2005), Gimnazjum w Niedźwiadzie Górnej (2005- 2008), Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach (2008-2011), Uniwersytet Rzeszowski mgr ochrony środowiska (2011-2016 ), Uniwersytet Rzeszowski – studia podyplomowe z ekonomii- specjalność Mechanizmy funkcjonowania strefy Euro na rynku międzynarodowym (2014-2016 ), Akademia Humanitas – studia uzupełniające z biologii (2018-2020), Uniwersytet Rzeszowski – dr nauk przyrodniczych w dyscyplinie biologii (2016-2021).
Po skończonych studiach na Uniwersytecie Rzeszowskim odbył staż w Urzędzie Miejskim w Dębicy, gdzie następnie podjął pracę jako pracownik administracyjny (2017-2018). Dzięki kursowi klasyfikatora grzybów który przeszedł w Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu zajmował się m.in. klasyfikacją grzybów na zlecenie Urzędu Miejskiego w Dębicy. W 2018 roku pracował na produkcji w firmie Olimp Laboratories.
W latach 2018-2022 pracował jako nauczyciel biologii w kilku placówkach oświatowych: Szkoła Podstawowa w Niedźwiadzie Dolnej, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim, KANA Dębica, I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Od maja 2024 roku pełni funkcję dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podkarpacki ego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS