A A+ A++

Życie w czasach pandemii wyczuliło nas na obecność wirusów wokół. Konieczność dezynfekcji stała się oczywistością – nie zawsze jednak jest ona efektywna.

Z problemem postanowiła zmierzyć się Angelika Kopcińska z Politechniki Krakowskiej.

Co to za wynalazek?

W ramach pracy magisterskiej skonstruowała prototyp krzesła, które dezynfekuje się automatycznie po każdym użytkowniku – dzięki czemu przeciwdziała rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów, w tym SARS-CoV-2.

Samodezynfekujące się krzesła mogłyby być z powodzeniem wykorzystywane w miejscach użyteczności publicznej: w szpitalach, szkołach, urzędach, tramwajach, restauracjach, a nawet na lotniskach. Angelika Kopcińska zwraca uwagę przede wszystkim na placówki medyczne, w których do zarażeń często dochodzi poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią: – W takich miejscach krzesła powinny być dezynfekowane po każdej osobie. Z oczywistych przyczyn nie jest to możliwe. Użycie krzeseł z mechanizmem automatycznie dezynfekującym w tego typu placówkach byłoby idealnym rozwiązaniem, zwiększającym bezpieczeństwo osób i zmniejszającym koszty dezynfekcji – mówi dyplomantka Politechniki Krakowskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWygrana Stali Sulęcin z Piastem Karnin
Następny artykułSiatkarz dyscyplinarnie wyrzucony z reprezentacji przed ćwierćfinałem ME!